В Івано-Франківському міському парку ім. Тараса Шевченка відбулося 31 липня 2017 року відкриття пам’ятника угорському поету, революціонеру Шандору Петефі. Встановлена скульптура стала першою в рамках співпраці України та Угорщини. На офіційне відкриття постаменту завітав міський голова Руслан Марцінків із заступником Богданом Біликом. Не оминули увагою подію й гості з Угорщини. Лежак Шандор – заступник голови державних зборів Угорщини з помічником Гашпаром Роландом, Ерно Кешкень – Надзвичайний та Повноважний посол Угорщини, Бугайла Йожеф – Генеральний консул Угорщини у м. Ужгород, а також Юрій Кравченко – президент державного самоврядування українців Угорщини та Василь Вишиванюк – Почесний консул Угорщини в м. Івано-Франківську.
За словами міського голови Руслана Марцінківа, відкриття пам’ятника угорському поету – вагомий крок, що свідчить про тісну співпрацю наших країн. Адже Шандор Петефі для угорців, така ж культова особа, як для українців Тарас Шевченко.
Я мав нагоду бути учасником цього свята, а також бути гостем на зустрічі з делегацією Угорщини, що відбулася з Ректором Підкарпатського університету та студентами угорцями з походження та їхніми учителями. На мою думну ці події у Івано Франківську відбулися у товариській і приязній атмосфері з висловами великої подяки делегацією Угорщини для організаторів та запевненням, що українсько-угорські відносини на найкращому рівні, що Будапешт пропихатиме Україні шлях до євроінтеграції бо це у взаємних інтересах обох держав та націй. Студенти з своєї сторони хвалили Університет та висловлювали також вдячність за вирозуміння до них як етнічної групи з сторони ректора та персоналу Університету і навіть населення Івано Франківська за щиру гостину.
Під час одного спільного обіду я провів доволі чемну але трохи напружену розмову з заступником голови державних зборів, паном Шандором. Я мав свою оцінку вже репутації у світі яку здобув прем’єр Угорщини Віктор Орбан, і тому я це уникав. Але Заступник Лежак Шандор одначе довідавшись,що я з Америки почав розмову про президента США Дональда Трампа і запитав яке моє становище, щодо нього. Я висловив свою думку чесно, що мені соромно це говорити, що це чи не найгірший президент США за мого життя, який є неуком і примітивом, з напрямом до авторитаризму, але що американська демократія дасть собі з ним раду. Не був я здивований відповіддю Шандора тільки його категоричністю бо знав що він з партії Орбана. Він хвалив Трампа як людину яка вміє зробити порядок в США, подібно як Угорський прем’єр. Я трохи не чемно подав репліку, що у мене все ж таки є надія що Трамп не буде президентом так довго як Орбан прем’єром. Орбан прем’єр від 2010 року і це вже другий його тур.
5 вересня 2017 року Верховна Рада підтримала реформу освіти в Україні, а 25 вересня закон “Про освіту” підписав Президент України Петро Порошенко. Я відомо серед іншого, відповідно до розділу нового закону про мову освіти передбачається, що від середньої школи відбуватиметься планове введення навчання державною (українською) мовою для учнів-представників національних меншин. Це зовсім нормальне і логічне для держави. Тільки чомусь Україні заборонено впроваджувати свою державну мову. У якій державі світу можна користуватися від колиски до закінчення вищих студій тільки своєю етнічною мовою, і не здавати кінцевих магістрантських чи докторантських іспитів державною мовою, і все це робити ще і коштом держави, яку ви настільки не любите і не шануєте, що не хочете навчитися мови тої держави де Ви живете, навчаєтесь і працюєте. Навіть в США треба здавати іспити вищих студій включно з іспитом громадянства, що включає іспит з англійської мови. А як є в других державах?
Одначе хоча не зрозуміло для мене, це викликало певну негативну і навіть різку реакцію від держав сусідів України. Своє невдоволення законом висловили Міністерства закордонних справ Польщі, Румунії, Угорщини та Молдови. Зокрема, в Угорщині заявили своє обурення мовним розділом та з місця заявили, що не підтримуватимуть Україну в міжнародних організаціях. Також офіційний Будапешт заявив, що подав скарги в Організації Об’єднаних Націй, Європейського Союзу і Організації Безпеки і Співробітництва Європи. Офіційно Міністр закордонних справ Угорщини навіть намагався грозити, що для України євроінтеграція буде дуже болючою. Безличний міністр не тільки знав свою силу, але відкрито проголосив цілому світу, що він використовуватиме шантажу. Треба вчитися. Такий є світ!
27 квітня 2019 року було запланована сесія НАТО в Бруселлі. Планувалося як звичайно засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ. Будапешт наложив вето. Це було уже третє блокування проведення засідання Комісії України з Альянсом на міністерському рівні. Таким чином Будапест висловив знова свої претензії, щодо мовної статті українського закону про освіту і проголосив це цілому світу. Це може комусь виглядати комічно, що маленька країна з ще меншими військовими можливостями може говорити за всіх у НАТО але такий є процес при концепції всі за одного і один за всіх.
Минулого тижня, мені здається, Україна почала піддаватися шантажу Будапешта. Міністерство розвитку громад та територій України оприлюднило нові проекти районування українських областей. Наприклад, на Закарпатті таких укрупнених районів буде тепер п’ять (раніше було тринадцять). Несподіванкою як для громадськості, і для експертного середовища стала поява Берегівського району де масово проживають українці угорського походження, про створення якого раніше не йшлося. Виглядає, що створенням такої адміністративної одиниці українська влада пішла на перші поступки Угорщині. Чи це задовльнить Орбана? Не знаємо! Думаю, що ні.
Чи заспокоїть чи ні, вістка пішла при-найменше по сусідстві якщо не по цілому світу, що Україна Президента Зеленського піддається бульварному шантажу. Але вся проблема не обмежиться тільки до Угорщини. У Парижі у грудні минулого року на зустрічі голів держав Україна, Російська Федерація, Німеччина і Франція, Президент Зеленський кілька разів підкреслював унітарний характер України у відкиненні будь яких пропозицій федералізації Донбасу по лінії автономії. До Донбасу де живе багато москалів, а тепер хіба ще більше відсотково, має претензії Москва. До Одеської області має претензії Болгарія і вже їх висловлювала. До Буковини матимуть претензії Румунія і Молдова. Іронією хіба є, що у 1944 році почалась брутальна репатріації і поляків вивезли з Львова. Скажім собі правду-всі наші сусіди навіть союзники це хижаки. Тільки Україна не має претензій до нікого. А Лемківщини хіба польська територія? Запитайтеся у лемків! Такі поступки нашим сусідам можуть принести велике горе.
Назвати це федералізацією це легко кажучи перебільшення. Встановлення Берегівського району на Закарпатті де проживають українці угорського походження це дуже далеко до федералізації. Одначе все починається з малого. Тим більше коли наші сусіди такі як Орбан, Путін, а молдовський Додон чи польський Качинський (чи Дуда) не набагато кращі.
10 червня 2020 року Аскольд С. Лозинський