Лист Евгена Чолія до Лідерів Європейського Союзу про нову реальність

ukraine2050

Bідкритий лист Президента Громадської організації “Україна-2050” Евгена Чолія

до Лідерів Європейського Союзу

про нову реальність – стратегічне значення повного членства України в ЄС

24 квітня 2020 р. Президент Громадської організації “Україна-2050” Евген Чолій надіслав відкритий лист до Президента Європейського Парламенту Давіда Марія Сассолі, Президента Європейської Ради Шарля Мішеля та Президента Європейської Комісії Урсули фон дер Лейен, в якому заявив:

Від імені Громадської організації “Україна-2050” я вітаю екстрений пакет допомоги Європейської Комісії для України, як частину Вашої глобальної реакції на спалах коронавірусу.

Пандемія “COVID-19” підштовхне Європейський Союз (ЄС) до нової реальності, наповненої численними новими викликами та непередбаченими можливостями.

Щоб успішно протистояти такій новій реальності керівництву ЄС треба мати чітке бачення, а також мужність діяти сміливо та своєчасно.

Повне членство України в ЄС є частиною тієї нової реальності, яка покращить майбутнє ЄС в інтересах усіх його країн‑членів.

Варто відзначити, що Глава Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ) та член Почесної ради ГО “Україна-2050” Блаженніший Святослав вказав під час зустрічі 6 лютого 2020 р. із тодішнім Віце-прем’єр-міністром України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Дмитром Кулебою, що Україна та українці вже є частиною європейського простору, оскільки вони зберігають свою європейську ідентичність та культуру. Глава УГКЦ також зазначив: “Ми не йдемо до Європи, а повертаємося до європейської спільноти народів”.

Глобальна увага на “Brexit” затьмарила той факт, що набагато більше європейських країн хочуть вступити до ЄС, ніж покинути його, і що ЄС та його ідеали продовжують мати значення для багатьох людей.

Протести Євромайдану в Україні в 2013-2014 рр. та російська агресія, з якою Україна в результаті зіткнулася, показали, що для українців приєднання до ЄС було і досі є подією, за яку варто вмирати.

Чому сотні тисяч громадян України займали вулиці Києва помимо лякаючих шансів під час Євромайдану взимку 2013-2014 рр.? Це були протести проти рішення тодішнього Президента України припинити процес інтеграції України до Європейського Союзу.

Після того, як Президент Віктор Янукович ганебно втік із країни та прагнення України повернулися на попередній проєвропейський шлях, Російська Федерація (РФ) відповіла атакою та незаконним окупуванням Криму та частини Східної України.

У той час, коли “Brexit” викликав сумніви у важливості ЄС, Україна заплатила життями понад 13 000 осіб, понад 30 000 осіб зазнали різних видів травм і поранень, країна впоралась із переселенням понад 1,5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб, не кажучи вже про значний негативний вплив на українську економіку внаслідок захисту свого права вибору зірвати зв’язки із радянським минулим та йти у напрямку до євроінтеграції та членства в ЄС.

Замість того, щоб зігнутися під таким тиском, 7 лютого 2019 р. Верховна Рада України проголосувала за внесення змін до Конституції України, щоб чітко визначити майбутній курс країни. Метою запропонованих поправок, як зазначено в Пояснювальній записці, є консолідація у найвищому законі країни щодо законодавчого закріплення цивілізаційного вибору – європейської ідентичності українського народу та незворотності стратегічного курсу держави на набуття повного членства України в ЄС та Організації Північноатлантичного договору.

Окрім пандемії “COVID-19”, найбільш впливовими подіями XXI століття, мабуть, є пов’язані з українським цивілізаційним вибором приєднатись до Європи та ЄС та безнадійні спроби РФ заблокувати такий вибір. Це не може стати несподіванкою, адже європейське минуле і майбутнє України є повною дихотомією хибного історичного наративу РФ, яка нахабно намагається поширити міф про те, що Україна та Східна Європа належать до сфери впливу РФ.

ЄС, його основоположні принципи та той факт, що ЄС захоплює все більшу кількість європейців, не стоять в опозиції до РФ. Однак недавня історія показала, що саме РФ стоїть в опозиції до ЄС та його ідеалів. РФ загрожує саме існування ЄС та той факт, що, за винятком Білорусі, кожна європейська країна, яка була в сфері впливу РФ, зараз є членом або хоче стати членом ЄС.

Українці вже віддали остаточну жертву для захисту своїх європейських мрій, принципів та прагнень.

Більше того, незважаючи на явну постійну російську гібридну агресію проти України, яка триває вже понад шість років, дивовижно, але Україна продовжує ретельно реформуватись та залишається на шляху свого євроінтеграційного процесу.

Це було визнано у спільній заяві для преси після 6-го засідання Ради асоціації між ЄС та Україною 28 січня 2020 р. у Брюсселі:

Рада привітала конкретні результати імплементації Угоди про асоціацію на користь громадян України та ЄС. Про це, зокрема, свідчить зростання двосторонньої торгівлі на 13% протягом перших дев’яти місяців 2019 року у порівнянні зі 2018 роком.

Рада асоціації також привітала позитивний вплив безвізового режиму на міжлюдські контакти між Україною та ЄС, та громадян України, які мають біометричні паспорти, і відвідали Шенгенську зону без віз більш ніж 3 мільйони разів.

Рада асоціації привітала зусилля України у впровадженні реформ та досягнутий нею значний прогрес.

[…]

ЄС підтвердив свою непохитну підтримку та відданість незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України у межах її міжнародно-визнаних кордонів.

[…]

ЄС підтвердив свою політику невизнання незаконної анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, в тому числі шляхом запровадження обмежувальних заходів.

Сьогодні це вже не питання “якщо” Україна вступить до ЄС, а лише питання “коли”.

Рекордно низькі ціни на нафту, а також загальні глобальні макроекономічні умови дають ЄС насправді неймовірну можливість змінити назавжди хід історії та значно зміцнити європейську безпеку, стабільність та процвітання, зробивши наступний логічний крок щодо забезпечення повної інтеграції України до ЄС.

Це ідеальний час для ЄС та України окреслити конкретні кроки та графік для прискореного вступу України до ЄС.

Це, очевидно, буде складним процесом, оскільки РФ старанно працює над тим, щоб впливати на вибори, серця, розум та гаманці людей у всьому світі для того, щоб бути впевненою, що вступ України до ЄС таки не відбудеться. У результаті та на додаток до радикальних джерел проросійської полеміки, багато керівних еліт, включаючи впливових науковців, економістів та політиків, вийдуть із критикою будь-яких спроб прискореного вступу України до ЄС. Слід очікувати, що тактика, подібна до тої, яку використала РФ для спроби блокувати ратифікацію ЄС Угоди про асоціацію Україна-ЄС, буде мати місце.

То чому ЄС повинен прийняти цей сміливий курс? Безперечно з тієї ж причини, з якої ЄС так багато інвестував в економіку, суспільство, управління, а також в навколишнє середовище та інфраструктуру України – звісно ж, для сьогоденної і майбутньої власної користі самого ЄС!

Почнемо з того, що ЄС варто мати доступ до молодого, яскравого, освіченого та амбітного 43-х мільйонного населення, що підтримується понад 20-ти мільйонною українською діаспорою у світі, яке готове зіткнутися та подолати найбільші проблеми, щоб гарантувати своє європейське майбутнє.

Україна також є країною з величезними природними та технологічними ресурсами, яка б значно зміцнила та збагатила ЄС, особливо після негативного впливу “Brexit”.

Насправді, якщо “Brexit”, мабуть, був найбільшим провалом ЄС, то повне членство України в ЄС стане найбільшою історією успіху в ЄС.

Дійсно, членство України в ЄС жваво змінить всі умови гри в Європі в інтересах усіх країн-членів ЄС.

Таким чином, ми закликаємо Вас скористатися цією унікальною можливістю для значного поліпшення ЄС та продемонструвати, як сміливе, так і натхнене лідерство, сприяючи прискореному вступу України до ЄС.

choliy11

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа