Богдан Галайко: «Завдання науковців – показувати правдиву історію»

3

Як себе зарекомендує новий уряд стане відомо згодом. Однак співробітники Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, маючи досвід підготовки аналітичних записок для органів виконавчої влади, планують написати ще для нової влади. Про це та інші питання – в інтерв’ю з директором інституту Богданом ГАЛАЙКОМ.

  • Зараз співробітники інституту працюють над цікавими темами, об’єднаними спільною назвою «актуальне українознавство». Що мається на увазі?

  • На перший план ми висуваємо ті проблеми, які є справді гострими і актуальними для України сьогодні. «Актуальне українознавство» ми започаткували минулого року і провели навіть всеукраїнську наукову конференцію з цього приводу. Ми започаткували дві нові теми, які стосуються гуманітарної кризи на Донбасі і в Криму, що призвела до війни та анексії.

Ми сформували перші робочі групи. І я сподіваюсь, що найближчим часом зможемо презентувати перше видання. Також ми плануємо підготувати низку аналітичних записок, рекомендацій для тих чи інших органів виконавчої влади.

  • Тобто це має бути своєрідною інструкцією для влади?

  • Так, ті чи інші органи виконавчої влади зможуть використовувати її в своїй поточній роботі для того, щоб не робити помилок.

  • Думаєте, будуть?

  • Я не знаю, чи вони використовуватимуть. Але наше завдання ці пропозиції надати, тому що сьогодні кожен, де б він не працював, повинен не тільки виконувати свою роботу, але й думати над тим, як докласти максимум зусиль для загальної перемоги. А от науковці зможуть до цього таким чином долучитися. Ми також проводимо й інші дослідження, які стосуються української історії, українського сьогодення, наприклад, тема Другої світової війни. На Міжнародній науковій конференції «Українська Друга світова», яку ми організували минулого року разом з Інститутом національної пам’яті, з історичним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка, провідні українські науковці ділилися своїми напрацюваннями, розповідаючи про вклад українців у перемогу, на противагу тим міфам, які поширює російська сторона, мовляв, Радянський союз переміг би у війні і без участі українців. Ми хочемо показати, який вклад нашого народу був у цій війні. І що боротьба після цього не завершилася, вона тривала. Українці далі змагалися за відродження власної державності.

«Табачники» і їм подібні намагалися викреслити цілі сторінки з нашої історії, не доносити їх до широкого загалу, або доносити в певному викривленому варіанті з радянської чи пострадянської подачі. Зараз йде війна за національну пам’ять, коли ті чи інші діячі намагаються її скорегувати по-своєму. І тому важливо сьогодні, коли відкриваються нові документи, нові архіви, максимально публікувати всі ці речі, щоб люди змогли їх побачити на власні очі і проаналізувати. А завдання науковців – писати хороші наукові праці і показувати правдиву історію.

  • Мова науковців для звичайного люду незрозуміла. Чи працюють Ваші колеги над науково-популярними книгами, які б були доступними для пересічного українця?

  • Це дійсно проблема, бо науковці змушені писати відповідно до вимог, які затверджені спеціальними інституціями, щоб ця продукція вважалася науковою. Навіть якщо вони і пишуть якусь роботу, то вона видається невеликим накладом, і є цікавою для вузького прошарку тих самих науковців. Але якщо ми говоримо про українознавчу складову, тут, крім вузьких наукових праць, можна писати щось і науково-популярного характеру. І завжди на основі хорошої наукової монографії можна написати якусь науково-популярну розвідку, нарис, який буде цікавий пересічній людині. Крім того, є Інтернет, куди наші дослідники викладають у більш доступній формі свої дослідження.

  • А як щодо взаємодії з візуальними засобами поширення інформації, наприклад, співпраця науковців із кінематографістами-документалістами?

  • Ми запрошували відомих кінорежисерів, які знімають українські історичні документальні фільми. Буквально минулого місяця ми проводили конкурс з українознавства для школярів. Учні з України і закордону писали свої перші наукові роботи, а потім наші співробітники відбирали найкращі і запрошували їх авторів у Київ. Приїжджають надзвичайно талановиті діти.

Вже два роки поспіль у цьому конкурсі ми намагаємося поєднувати серйозну програму і культурницьку складову, екскурсії Києвом, корисні зустрічі і презентації. І минулого, і цього року ми запрошували українських кінорежисерів, які демонстрували свої фільми. Цього року був у нас у гостях Іван Канівець, який зняв цілу низку фільмів, що стосуються української історії. Я думаю, це має перспективи, тому що в українській історії багато цікавих сюжетів, і багато істориків сьогодні можуть писати і пишуть сценарії. Лишень потрібна державна підтримка для того, щоб втілювати це в життя.

  • Співпрацюєте з іноземними організаціями чи інститутами?

  • Ми тільки почали в цьому напрямку певну діяльність. Активно працюємо з українським середовищем за кордоном. Ми вже були учасниками кількох конференцій, де були представники української діаспори з різних країн, які представляли як українські громади, так і навчальні заклади, зокрема, школи, університети. У нас зараз зав’язуються взаємини з низкою шкіл, де викладають українознавство, в США, Італії, Іспанії, які функціонують при українських громадах, церквах.

  • У чому полягатиме ця співпраця?
  • Ми з ними проговорюємо, чим можемо бути їм корисними. Є напрацювання з посібників, підручників, збірників, які вони можуть використовувати під час навчання. У них там проблеми з підручниками. Ми, на жаль, не продукуємо підручники, тому мусимо спільними зусиллями шукати якісь інші варіанти. Але виходячи з таких скромних можливостей, ми почили діяльність. Минулого тижня до нас з візитом приїжджали представники українського товариства українців в Польщі, зокрема товариство «Холмщина». Минулого року у нас був депутат невизнаної Придністровської Молдавської республіки, який є одним з очільників української громади. Там українці становлять чисельну етнічну меншину, українська мова є державною. Функціонують школи з українською мовою викладання. Ми їм теж допомагали з певною літературою. Крім того, в нас хороші стосунки з вищими навчальними закладами за кордоном. Скажімо, з Українським вільним університетом у Мюнхені. Наші науковці беруть участь у конференціях, які проводяться в університеті. Навіть двоє наших співробітників там викладають як запрошені професори. Сподіваємося, що цю співпрацю ми будемо поглиблювати і спектр контактів у нас розшириться.

  • Влада зараз дуже активно намагається інтегрувати в українське суспільство європейські традиції, зовсім не звертаючи увагу на ментальні особливості, які притаманні українському народу. Популярною темою сьогодні залишається децентралізація. Однак чи властиво для українців обєднуватися в громади?

  • Українцям властиво підтримувати один одного. І останні події в Україні це яскраво продемонстрували, коли дійсно українці об’єднувалися заради спільної ідеї.

  • Але чомусь це об’єднання відбувається, тільки коли важко.

  • Розумієте, під брендом децентралізації часто подають і європеїзацію, підміняють поняття, зміщують акценти. Влада закликає: «Об’єднуйтеся в громади, і будуть у вас гроші, і будете самі вирішувати, на що ті гроші виділяти». Гроші можуть бути тільки тоді, коли ця громада здатна заробляти. Якщо об’єднується один бідний з іншим бідним, то звідки у них зявляться кошти? Чи об’єднається пять сіл в одну громаду, але в жодному з них нема підприємства, яке б приносило дохід. Наприклад, у Польщі децентралізація йшла не тільки як адміністративна реформа, але й паралельно відбувалися реформи у всіх напрямках. До того ж, вони проходили не за рік чи два, як у нас це хочуть зробити, а вже останні двадцять п’ять років ці процеси відбуваються. І це все робиться злагоджено. Громади дійсно отримують гроші, розвиваються. Слабші громади частково дофінансовуються державою. Поляки йшли до цього довго і найголовніше – накреслили схему, побачивши, як в кінці воно має функціонувати. Нам сьогодні ніхто не говорить, яка картинка чекатиме нас в кінці. Нам ніхто ще не розказав, скільки буде коштувати кожна реформа і врешті-решт, який вона матиме результат. Якщо дійсно прийдуть до влади люди, які це «намалюють» і чітко розкажуть людям, скільки все буде коштувати з кожної кишені (бо це все за рахунок людей відбувається), тоді в українців буде розуміння, що реформи варто підтримати і що за п’ять років, скажімо, вони отримають результат. А коли ніхто не розказує, а тільки під брендом децентралізації намагається освоїти якісь європейські гроші, відмити їх і вивести в офшори, то комічна ситуація виходить. Просто в черговий раз людей дурять, прикриваючись красивими фразами, наводячи певні європейські приклади.

Розмовляла Ольга СЕМИЛЯК, УІС

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа