А вам дозволили бути щасливими?

fb-narcoВ світлі гучної історії з доведенням до голодної смерті своїх малолітніх дітей горе-мамою, необхідно прояснити ситуацію і поговорити про таке явище, як соціальний ексгібіціонізм і залежність від зовнішніх оцінок.

На сторінці матері, яка залишила двох немовлят на тиждень в замкненій квартирі, повно щасливих фото з дітьми, і дивлячись на них, дуже складно уявити, що насправді все зовсім не так, що матері було глибоко наплювати на своїх дітей.

Психологи стверджують, що потреба в публічній демонстрації сімейної ідилії, яка найяскравіше проявляється саме в соцмережах, свідчить саме про відсутність справжнього щастя і гармонії в особистому житті цієї людини.

Багатьом людям властиво прикрашати своє життя, свої досягнення. Але за даниною моди і бажанням бути не гірше, ніж всі, часто криється внутрішня невпевненість, яка показує, що на внутрішньому фронті є серйозні проблеми. Причому, чим більше показового щастя, тим глибше і серйозніше проблеми.

Як правило, в такій поведінці закладено цілий комплекс глибинних внутрішніх причин.

Найголовніша з них – людина підсвідомо не впевнена, що її щастя реальне, справжнє, вона боїться втратити ту красиву картинку благополуччя. І демонструючи соціуму яскраві докази “любові та ніжності” вона як би сама собі доводить, що все в порядку, що у неї ідеальний шлюб, ідеальна сім’я. Для неї набагато важливішими є атрибути, композиція, обстановка, красиві пози і слова, ніж її власні почуття і відчуття, про які вона намагається не думати.

З іншого боку, культивація образу успіху в сучасному суспільстві також змушує соціально залежних людей використовувати демонстрацію в соцмережах як спосіб довести свій статус, свою приналежність до групи “успішних і щасливих”.

Щоденна біганина і залежність від інформаційного поля створюють потребу в заміщенні реального життя зовнішніми ознаками і атрибутами. Постійні порівняння себе з іншими, оціночні критерії, стають визначальним фактором в самоідентифікації особистості.

“У мене не гірше, ніж у інших щасливчиків”, тому – більше мімішних кадрів, веселих посмішок, красивих застіль, веселих селфі.

В результаті, людина сама себе заганяє в дилему: “якщо про це не знають всі, то цього ніби й не існує”. Для неї не є самодостатнім фактом її внутрішній стан, її власні почуття і враження, і вона не відчуває справжнього задоволення від того, що відбувається з нею, якщо це не спостерігають і не оцінюють інші. Їй необхідне схвалення соціуму, тільки соціум може дозволити їй бути успішною, підтвердити її право на щастя.

Звичайно, тут можна почути багатотисячний гул уражених і ображених власників аккаунтів, які в своєму відчутті щастя залежні від зовнішніх факторів і оцінок соціуму.

“Чому я не можу щодня виставляти своїх дітей, тварин, свої селфі і фото яскравих посиденьок? Що в цьому поганого? Чому ви не можете просто за мене порадіти? Ви заздрите моєму щастю, невдахи !!!”

А якщо навіть і так, то хіба це щось змінює? Хіба додає вам впевненості в житті, в тому, що ви щасливі по-справжньому, а не навмисно. Хіба робить вас більш самодостатніми і незалежними від зовнішніх оцінок?

Не дай бог, вас місяць не буде видно в соцмережі – всі подумають недобре …

В кінці кінців, є ж налаштування приватності – якщо у вас велика сім’я, багато люблячих родичів, яким цікаво, що у вас відбувається – заведіть групу “сім’я”, в якій будуть тільки найближчі. Але навіщо ви так завзято показуєте своє приватне життя сотням і тисячам малознайомих і зовсім незнайомих людей? А якщо наврочать, якщо нашепчуть прокльонів?

Можна зрозуміти зірок, знаменитостей, у них робота така, що постійно потрібно бути в центрі уваги і демонструвати свою успішність. А що демонструєте ви, і для чого? Адже соціальна демонстрація ніяк не покращує ваше особисте життя, не робить її більш осмисленою, наповненою. Швидше навпаки, ставить в жорстку залежність від зовнішніх факторів, від лайків і схвальних коментарів.

 І да, можете не сумніватись, що дуже багато хто з ваших знайомих вам заздрять. Заздрять, що у них насправді все зовсім не так, як виглядає у вас. І виставляють мімішние фото з карапузами, яких потім залишають вмирати одних в замкненій квартирі …

  Мені б дуже не хотілося узагальнювати і робити настільки страшні висновки по одному жахливого випадку, хоча таких контрастів, при бажанні, можна знайти масу. Я описала тут лише тенденцію, що розкриває поведінкові стереотипи.

Насправді, є тисячі щасливих і гармонійних людей, які є активними користувачами соцмереж, постять красиві сімейні фото і від чистого серця лайкають і хвалять один одного.

Однак, я хочу, щоб ви задумалися над цією проблемою, без ЕҐО, без гордості і впертості, подивилися б не навколо, а всередину себе і своїх почуттів.

Запитайте – чи будете ви відчувати себе настільки ж повноцінним і щасливим, без “шоу за склом”, без загальнодоступних доказів своєї успішності в соцмережах?

Життя на картинках, як правило, дуже сильно відрізняється від того, яке люди проживають в своїй душі, в своїх думках і почуттях. Гарний кадр ніколи не замінить реального щастя, теплоти, справжнього кохання. Зовнішній успіх не стане запорукою гармонії та внутрішнього задоволення. Разом з тим, споглядання чужого «щастя і благополуччя» не зробить ні вас, ні ваших знайомих щасливішими, скоріше навпаки, адже якщо змагатися картинками, завжди перемагає той, у якого вона свіжіша …

Але якщо ви дійсно прагнете справжнього щастя, справжньої гармонії, а не намальованої і не видуманої, прислухайтеся до моєї поради. Життя біжить дуже швидко, часу завжди не вистачає, діти ростуть, подружжя більшу частину дня зайняті нагальними справами.

Що тут говорити, якщо за даними аналітичної групи Фейсбук, у 9 з 10 соціально активних мам, у яких є діти до 15 років, 35% вільного часу йде на обговорення і рекламу своїх дітей в соцмережах, і лише 20% часу йде власне, на спілкування з ними!

Але ж набагато корисніше буде, якщо замість обслуговування чергового поста з вашим чадом (лайки, подяки, відповідні реверанси), ви витратите цей час на прочитання з ним цікавої книги, розповісте повчальну історію, розпитайте про його страхи або бажання.


А замість десятка запощенних кадрів з коханою половинкою на Ейфелев
ій вежі або в ресторані, і подальшим відстеженням лайків, сядете з нею на диван з вимкненими смартфонами, і не поспішаючи обговорите всі ті глибинні питання, які завжди існують у відносинах між близькими людьми, як би міцно вони один одного не любили.

І повірте, ваше щастя від цього не тільки не постраждає, а стане ще міцніше і багатогранніше! І найголовніше, вам не треба буде це нікому публічно доводити, адже ви будете точно знати що це – правда! 🙂

Тетяна Костюк

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа