Результати експертної дискусії та представлення фотовиставки “Вода у вогні війни”.
«Ми оцінюємо вплив військових дій на природу в 3,8 трильйона гривень. Лише шкода, завдана водним ресурсам, становить 104,31 мільярда гривень, а зафіксовано 7940 порушень природоохоронного законодавства, з яких 216 безпосередньо стосуються води», – наголошує Юлія Овчинникова, народна депутатка, член Комітету ВРУ з питань екологічної політики.
«8,5 мільйонів українців зараз потребують допомоги у сфері водопостачання, гігієни та санітарії. За цими цифрами стоять реальні люди, їхні історії та труднощі. І лише спільними зусиллями: держави, гуманітарних організацій, міжнародних партнерів, бізнесу і суспільства можна вирішити таку масштабну проблему», — зазначає Тетяна Ставнича, президентка Карітасу України.
20 березня 2025 року в Києві відбулася експертна дискусія та фотовиставка «Вода у вогні війни», організована Карітасом України спільно з Київським національним університетом ім. Тараса Шевченка в рамках кампанії #WASHinWAR. Захід об’єднав представників влади, міжнародних гуманітарних організацій та експертів для обговорення впливу війни на водні ресурси та пошуку рішень щодо їх відновлення.
Серед спікерів і гостей: народна депутатка, член Комітету ВРУ з питань екологічної політики Юлія Овчинникова, заступник міністра Міндовкілля Сергій Власенко, ректор КНУ ім. Тараса Шевченка Володимир Бугров, представниця Держагентства водних ресурсів Катерина Гавриленко, радниця посольства Данії Камілла Крістенсен Рай, координатор WASH кластеру Франсуа Белле.
«Забруднення водних ресурсів в Україні – це не лише внутрішня проблема. Це загроза для всієї Європи, особливо для Чорноморського басейну. Токсичні речовини, що потрапляють у річки, мають транскордонний характер. Використання забрудненої води для зрошення полів призводить до накопичення шкідливих речовин у ґрунтах і продуктах харчування. Це впливає не лише на українців, а й на мешканців сусідніх країн. Тому ця проблема вимагає негайної уваги й міжнародної співпраці», – зазначає Юлія Овчинникова.
Спікери проаналізували реальну ситуацію у постраждалих регіонах та окреслили ключові питання, серед яких:
-
Масштабні руйнування водної інфраструктури та дефіцит питної води у прифронтових та деокупованих громадах.
-
Виклики у сфері державної політики щодо захисту та відновлення водних джерел.
-
Досвід міжнародних партнерів у вирішенні подібних гуманітарних криз та можливості допомоги Україні.
-
Практичні рішення, які вже впроваджуються Карітасом України та план подальших дій.
-
Притягнення росії як країни-агресорки до відповідальності.
«Під час катастрофи на Каховській ГЕС було втрачено понад 14 кубічних кілометрів води. Все це вода, яку планета мала споживати протягом двох діб. Уявіть, скільки людей могли б отримати доступ до чистої води, якби ці руйнування не сталися», – зазначив Сергій Власенко, заступник міністра Міндовкілля.
«За нашими даними, близько 70% населення все ще мають доступ до чистої води, але ситуація в таких регіонах, як Донецька область, залишається вкрай складною. Більшість людей потребують підтримки, і я знаю, що Карітас України робить багато, щоб забезпечити доступ до чистої води. Однак ми стикаємося з численними перешкодами, спричиненими війною», – підкреслює координатор гуманітарного WASH кластеру Франсуа Белле.
На фотовиставці були представлені кадри відомих українських фотографів, які відображають реальний вплив війни на водні ресурси та висвітлюють історії постраждалих людей і громад, які залишилися без доступу до питної води через бойові дії.
Подія стала важливим майданчиком для діалогу між урядовцями, експертами та громадськістю. Висновки дискусії будуть використані для розробки подальших стратегій відновлення водних ресурсів України.
Леся Басараб