Щоб принципи та прибутки йшли пліч-о-пліч: опитування МОМ дослідило обізнаність українських споживачів та бізнесу щодо корпоративної сталості

made-in-ukraine

Відповідальне споживання та виробництво стають трендом в Україні. Це засвідчили результати інноваційного опитування*, здійсненого Міжнародною організацією з міграції (МОМ), Агентством ООН з питань міграції.

Чверть опитаних споживачів (25%) регулярно відмовляються купувати товар того чи іншого бренду через його позицію з соціальних та екологічних питань. Ще 38% зазначили, що вчинили так принаймні раз.

Половина опитаних (52%) переконані, що найголовнішим аспектом корпоративної соціальної відповідальності є захист прав працівників та гідні умови праці. Третина опитаних (33%) вважають найважливішими захист і турботу про довкілля.

Переважна більшість опитаних споживачів (91%) висловили думку, що брендам необхідно більше інформувати громадськість про соціальну відповідальність і відповідальне виробництво.

Водночас дві третини (75%) керівників мікро-, дрібних та середніх підприємств, яких було опитано в рамках цього ж дослідження, зазначили, що загалом готові впроваджувати аспекти відповідального виробництва, а їхньою головною мотивацією є особисті або ж корпоративні цінності. Попит споживачів щодо відповідального виробництва слугує мотивацією для 71% опитаних керівників підприємств. Історії успіху відомих компаній, які стали на шлях сталості, мотивують 61% респондентів. Близько двох третин (61%) опитаних, переважно з-поміж представників середнього бізнесу, зауважили, що перспективи виходу на більший ринок також мотивували б їх впроваджувати стандарти корпоративної відповідальності.

Дві третини (64%) керівників підприємств, що взяли участь в опитуванні, бачать переваги в проходженні незалежної оцінки їхніх бізнесів для підтвердження відповідності соціальним та екологічним стандартам, а також отриманні сертифіката відповідності корпоративному стандарту сталості.

«Термін «корпоративна відповідальність» зазвичай асоціюється з великими брендами й корпораціями, і загалом побутує думка, що це майже не стосується мікро-, малих і середніх підприємств. Однак саме останні є рушійною силою економічного розвитку України, адже їхня частка у ВВП становить до 55%, — зазначив
Ан Нгуєн, Голова Представництва МОМ в Україні. Вплив окремого мікро- чи дрібного бізнесу на довкілля, громаду чи окремих осіб може бути незначним, але в сукупності він стає величезним».

Для популяризації відповідального виробництва і споживання в Україні МОМ об’єднала зусилля з неурядовою організацією Made in Ukraine. Проєкт Svidomo Made втілювався з листопада 2020 року до жовтня 2021 року за фінансування Фонду розвитку МОМ (IDF) та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Підсумком проєкту стало напрацювання добровільного Стандарту корпоративної відповідальності для малих і середніх підприємств.

Стандарт було розроблено з урахуванням принципів Глобального договору ООН, найкращих міжнародних практик, вимог національного законодавства, а також очікувань українських малих і середніх підприємств та чинних обмежень.

Ця інструкція дає змогу перевірити дотримання компаніями шести принципів сталості, що включають етичне працевлаштування та гідну оплату праці; безпечні умови праці; відмову від дитячої праці та експлуатації працівників; відсутність дискримінації та сприяння розмаїттю на робочому місті; прозорість ланцюгів постачання та захист і збереження довкілля. Сертифікація відбувається на добровільній основі та є конфіденційною, даючи змогу бізнесам пройти оцінку операційних процесів, відповідно до критеріїв Стандарту, що здійснюється незалежними експертами з неурядового сектору, й отримати від них рекомендації щодо покращення.

П’ятнадцять українських підприємств зголосилися взяти участь в оцінюванні, здійсненому експертами проєкту Svidomo Made, які відвідали кожну компанію, аби перевірити, наскільки вони дотримуються критеріїв Стандарту. На підсумковій конференції два підприємства, що спеціалізуються на виробництві екологічних засобів для прибирання та косметики, отримали знак якості Svidomo Made як відзнаку цілковитого дотримання принципів Стандарту.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа