Попри складні реалії повномасштабної війни, Україна продовжує докладати всіх зусиль для захисту своїх географічних зазначень — і робить це відповідно до міжнародних юридичних механізмів та стандартів, сформованих Всесвітньою організацією інтелектуальної власності.
Нещодавно IP офіс зареєстрував нове географічне зазначення (ГЗ) — Херсонський кавун. Його носитимуть баштанні, вирощені на піщаних ґрунтах Таврійського регіону на території Скадовського, Херсонського та Каховського районів Херсонської області.
Разом із кавуном статус ГЗ отримали ще три продукти:
▪️ «Мед Закарпаття/Закарпатський мед» — мед, вироблений бджолами Карпатської породи в межах Закарпатської області, яка знаходиться на південному заході України, у південній частині Карпатських гір.
▪️ «М’ясо баранини Фрумушика/Баранина Фрумушика» та «Тихе вино Долина Фрумушика» — баранина та вино, вироблені на території Тарутинського степу, в межах північно-східної частини Болградського району та північної частини Білгород-Дністровського району Одещини.
Також цього року IP офісом було зареєстровано географічне зазначення «Закарпаття/Закарпатське вино»: його носитимуть білі, рожеві й червоні вина, які виробляються на території південно-західної частини Закарпатської області — там, де Паннонська рівнина переходить у схили Карпатських гір. Варто зазначити, що всі зареєстровані ГЗ буде передано за встановленою процедурою до ЄС для захисту на європейських ринках.
Для нашої держави правова охорона географічних зазначень відіграє надважливу роль — як на економічному, так і на культурному рівні. Насамперед йдеться про підтримку місцевого бізнесу та фермерів, адже статус ГЗ як своєрідний знак якості є запорукою конкурентних переваг локальної продукції. За словами очільниці IP офісу Олени Орлюк, Україна впроваджує систему ГЗ із залученням найкращих практик ЄС – і наразі відомство займається активною популяризацією реєстрації ГЗ серед представників національного бізнесу. Позаяк сертифікація назви місця походження гарантує високу якість та автентичність продукції – отже, вона автоматично створює додану вартість. Це стане стимулом до економічного зростання регіонів завдяки появі нових робочих місць, збільшенню податкових надходжень до місцевих бюджетів та нанесенню локацій виробництва на туристичну мапу. Відповідно, система географічних зазначень набуває особливої актуальності як один з інструментів відновлення регіонів, що постраждали від бойових дій.
До того ж в умовах нестачі ресурсів для розвитку «класичного» бренду реєстрація ГЗ створює сприятливі умови, в яких невеликі виробники можуть не просто вижити, а й розробити альтернативну маркетингову стратегію та стати активними експортерами. А поширення української продукції за кордоном водночас є внеском у розвиток національного бренду. Чим краще вибудуваний цей бренд — тим легше буде новим місцевим виробникам спиратися на його фундамент при виході на світовий ринок. Таким чином, реєстрація ГЗ сьогодні — це надійна інвестиція в успіх національного бізнесу завтра.
Ще однією суттєвою функцією географічних зазначень є збереження локальної ідентичності у світлі постійних зазіхань росії на нашу спадщину. Останній приклад порушення країною-терористом усіх міжнародних норм і стандартів — реєстрація роспатентом ГЗ «Мелітопольська черешня», яке вже було зареєстроване в Україні у 2020 році. Представники IP офісу борються з подібними інцидентами на всіх доступних майданчиках та всіма легітимними способами, серед яких і популяризація інструменту ГЗ. Адже саме статус географічного зазначення відіграє роль надійного правового механізму, який посилює та захищає зв’язок між територією, місцевими мешканцями та традиціями виробництва.
На сьогодні до Державного реєстру України географічних зазначень внесено відомості про 3133 ГЗ. Безпосередньо за національною процедурою зареєстровано 37 об’єктів, серед яких 29 географічних зазначень є винятково для товарів, що походять з території України. Ми лише починаємо розбудовувати систему ГЗ — та плануємо інвестувати в неї максимум ресурсів заради того, щоб локальний бізнес мав усі можливості для процвітання, а високоякісна українська продукція стала відомою й популярною у всьому світі.