Prozorro закликає управління освіти та інших публічних замовників відповідально поставитися до закупівель дитячого харчування

prozorro-logo

Prozorro та швейцарсько-український проєкт DECIDE розробили рекомендації для якісних закупівель харчування для дітей

У Prozorro розібрали основні помилки освітніх управлінців при закупівлях харчування та розробили відповідні рекомендації. Вони стосуються технічних вимог до продуктів та готових страв, а також кваліфікаційних критеріїв, які замовники мають використовувати під час оголошення закупівель. Розробку рекомендацій підтримав швейцарсько-український проєкт DECIDE “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”.

Нагадаємо, що згідно з даними Держпродспоживслужби, майже у кожному четвертому шкільному меню є порушення норм здорового харчування.

Тож наприкінці березня Кабмін затвердив нові норми харчування у закладах освіти, згідно з якими кількість цукру та хліба у стравах має суттєво знизитися, а овочів, фруктів та м’яса — зрости. Зміни запроваджуються з 1 вересня 2021 року.

Це означає, що закупівлі продуктів харчування та послуг кейтерингу для шкіл, дитячих садочків, інтернатів і т.д. мають кардинально змінитися.

Але аби реформа харчування відбулась, а діти змогли їсти здорову і смачну їжу, управління та закладам освіти необхідно відповідально поставитись до своїх закупівель.

“Є помилкове твердження, що на Prozorro не можна купити якісний товар через те, що результат тендеру залежить виключно від ціни. Але насправді ціна відіграє лише другу роль. Найважливіше щоб товар або послуга постачальника повністю відповідала вимогам державних замовників. Тому саме від того, як замовники поставляться до виконання цього завдання, залежить, наскільки якісне харчування отримають діти”, — зазначив генеральний директор ДП “Прозорро” Василь Задворний.

“Забезпечення учнів здоровим та якісним харчуванням сьогодні є одним з найважливіших завдань органів управління освітою та керівників закладів освіти. Проєкт DECIDE підтримав Prozorro у розробці рекомендацій, у яких ви знайдете зрозумілий покроковий алгоритм закупівель, розроблений на основі нових норм”, зазначила Валентина Полторак, менеджерка Швейцарсько-українського проєкту DECIDE “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”.

Серед проблем закупівель дитячого харчування Василь Задворний, зокрема, виділив те, що замовники не описують чіткі вимоги до якості продуктів. Так, на скриншоті з тендерної документації одного з публічних замовників не описаний склад продуктів або ДСТУ, яким він має відповідати (див. в кінці тексту).

“Це негативно впливає на якість харчування дітей вже зараз. Тож Prozorro закликає публічних замовників відповідально поставитися до закупівель дитячого харчування і слідувати не тільки новим нормам, а й букві та духу закону “Про публічні закупівлі”, підкреслив Василь Задворний.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа