Які плануються реформи, спрямовані на пришвидшення процесів відбудови України, якими є результати державних програм єОселя і єВідновлення та пріоритети відбудови у 2025 році, як підвищуватиметься прозорість дозвільних процедур?
Детально обговорили ці питання під час тематичної панелі “Політика відбудови громад: підсумки 2024 та пріоритети 2025”, яка відбулася в рамках Форуму-практикуму “Відбудова в дії 3.0” на Міжнародній будівельній виставці KyivBuild Ukraine 2025.
🤝Багато іноземних партнерів вже інвестують у відновлення України. Зокрема нещодавно Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив про плани у 2025 році інвестувати в Україну щонайменше 1,5 млрд євро. Також, Світовий Банк реалізує в Україні 21 проєкт, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів позик. Про це повідомив Лев Парцхаладзе, Президент Конфедерації будівельників України, модератор тематичної панелі.
Він зазначив, що ці проєкти є лише частиною міжнародної підтримки, спрямованої на розвиток та відновлення України в різних сферах, та висловив вдячність Premier Expo за організацію форуму, який зібрав разом представників влади, громад та бізнесу як українського, так і іноземного.
💬“Ми зараз також хочемо розробити платформу на базі КБУ, щоб об’єднати всіх наших виробників та інші компанії, які готові залучати іноземні інвестиції та співпрацювати з іноземними партнерами. І щоб вони могли легко взаємодіяти, як онлайн, так і офлайн”, – поділився Лев Парцхаладзе.
🏡Про те, які рішення потрібні, щоб громади не просто виживали, а розвивалися, та як змінити стару житлову політику, проінформувала Олена Шуляк, Голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Голова партії “Слуга Народу”.
💬“Парламент і уряд планують радикальні зміни. Ми повинні замінити застарілі правила на нові механізми, які реально працюватимуть: фінансово-кредитні програми, розвиток соціального житла, залучення приватного сектору. Тому що власний дім – не розкіш, а базова потреба. Очікується, що цього року буде ухвалено один із маркерів Ukraine Facility – законопроєкт “Про основні засади житлової політики””, – зазначила пані Олена.
🌇Так, вже у 2025 році планується замінити застарілу житлову політику на сучасне нове законодавство. Це необхідно, щоб вирішити низку проблем, створених використанням старого Житлового Кодексу України – величезні черги громадян на житло, а також труднощі для громадян у придбанні домівки.
Олена Шуляк також прокоментувала поточні результати програми єВідновлення – протягом 2023-2024 років 18 млрд грн було надано людям у вигляді компенсацій за зруйноване і пошкоджене житло.
🏗️Про основні напрямки роботи Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України розповів Вʼячеслав Дідківський, Заступник Голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентства відновлення).
💬“Пріоритетним напрямком нашої діяльності є створення центрального закупівельного офісу, який буде консолідувати процедури, забезпечувати їх прозорість та надавати гарантії нашим міжнародним партнерам”, – повідомив пан Вʼячеслав.
Він також зазначив, що найбільшими партнерами Агентства відновлення сьогодні є Світовий банк, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Європейський банк реконструкції та розвитку.
Він детально пояснив, як Агентство відновлення працює в сфері збереження дорожньої інфраструктури та розбудовує пункти пропуску на кордонах для забезпечення безперебійної логістики.
А також пан Вʼячеслав поділився поточними результатами реалізації проєкту будівництва соціального житла, зазначивши, що є перспективи співпраці щодо цього питання з ЄІБ. Технічна сторона реалізації передбачає створення 5-7 типових проєктів, які будуть надані на вибір громадам. Заступник Голови Агентства відновлення повідомив, яку кількість квартир планується збудувати до кінця цього року, та звідки, і в якому співвідношенні будуть залучені кошти.
📱Олександр Новицький, Голова Державної інспекції архітектури та містобудування України, поінформував щодо продовження цифровізації будівельної галузі. Так, нещодавно було внесено зміни до низки Постанов, які, зокрема, запроваджують автоматичну реєстрацію документів на початок будівництва об’єктів СС1.
Автоматична система вже довела свою ефективність, знизивши кількість відмов при поданні декларативної документації до 7%, хоча раніше ця кількість могла становити 60%.
💬“Зробили ставку на гравця, якому довіряємо – це цифра – Єдина державна електронна система у сфері будівництва, – підкреслив пан Олександр. – Ми урівнюємо правила гри для всіх. Ми надаємо можливість громадянам і бізнесу за 15 хвилин отримувати готовий документ”.
🌇Андрій Тарасенко, Директор Департаменту розвитку бізнесу Укрфінжитло, презентував останні результати програми єОселя. Так, вже 15 602 родин придбали власне житло, з них найбільша кількість – 3 568 – в Київській області.
Пан Андрій нагадав, що минулого року до програми було внесено низку змін. Тепер вік житла має становити не більше 3 років, за винятком купівлі у прифронтових областях та внутрішньо переміщеними особами – тоді вік житла може становити до 10 років.
За результатами 9 місяців 2024 року, завдяки програмі єОселя, об’єми будівництва в Україні виросли на 23,8%.
Андрій Тарасенко розповів про плани програми єОселя на 2025 рік, які, зокрема, передбачають, що в місяць громадянами буде придбано понад 600 квартир. Він також поділився інформацією щодо очікувань клієнтів від квартир, які вони розглядають для придбання.
🔋Дмитро Сирих, Технічний директор Фонду енергоефективності, розповів, як Фонд енергоефективності працює над відновленням пошкоджених будинків та підвищенням енергозбереження.
Пан Дмитро наголосив на важливості співпраці з громадами в питаннях підвищення енергоефективності багатоквартирних будинків.
Так, Фонд енергоефективності реалізує 3 програми: ВідновиДІМ, Енергодім, ГрінДІМ.
🏗️ВідновиДІМ передбачає грант на безоплатній та безповоротній основі у розмірі 100% вартості матеріалів і робіт, але не більше 8,8 млн грн на один будинок.
🔋Станом на сьогодні, загальна вартість поданих проєктів за програмою Енергодім становить 7,3 млрд грн, а учасниками вже стали понад 79 тисяч сімей.
☀️Також на участь у програмі ГрінДІМ вже було подано проєктів на загальну вартість 249,1 млн грн. І вже понад 29 тисяч сімей стали учасниками Програми.
💰Особливості технічної підтримки ПРООН в рамках реалізації субпроєктів НКПВУ (Надзвичайна кредитна програма для відновлення України) та ПВУ (Програма відновлення України) презентувала Надія Бондарчук, експертка з технічних питань ГТП ПРООН.
Пані Надія детально описала низку програм ПРООН:
✔️НКПВУ, яка передбачає 200 млн. євро багатосекторної рамкової позики на відновлення об’єктів критичної та соціальної інфраструктури;
✔️ПВУ, яка передбачає 340 млн. євро позики на відновлення об’єктів інфраструктури;
✔️ПВУ ІІІ, яка передбачає 250 млн. євро загального обсягу позики. Проєкти фінансуватимуться на безповоротній основі як субвенція.
❗Надія Бондарчук звернула увагу присутніх на те, що за програмою ПВУ ще не всі проєкти були запущені, відповідно – забудовники все ще можуть взяти участь в цій програмі.
Вона нагадала, що відбір проєктів ПВУ ІІІ здійснювався за наступними напрямами: будівництво та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок; будівництво, реконструкція, капітальний ремонт комунального житла; будівництво, реконструкція, капітальний ремонт проєктів водопостачання, водовідведення; реконструкція медичних закладів.
🏗️Пані Надія детально описала, якими є умови відбору проєктів ПВУ ІІІ, серед яких тривалість реалізації проєктів 18 місяців, необхідність співфінансування за рахунок місцевих бюджетів не менше ніж 23% та інші. А також поділилася з учасниками тематичної панелі алгоритмом реалізації проєктів.
🤝Дмитро Полянський, Старший менеджер з питань відновлення Ради бізнес-омбудсмена, описав процес забезпечення державою та громадами сприятливих умов для участі приватного сектору у проєктах відбудови.
Пан Дмитро детально зупинився на ключових викликах для відбудови, серед яких:
🔸затримки у виділенні коштів, неефективність використання
виділених коштів;
🔸затримки в оплаті робіт/підписанні актів;
🔸труднощі у залученні приватного бізнесу (національного та
іноземного) до участі у проєктах відбудови;
🔸корупційні ризики у закупівлях та ціновий підхід, як головний у державних закупівлях;
🔸необхідність приведення розміру зарплат до ринкових показників;
🔸зростаючий дефіцит кадрів;
🔸нестача матеріалів через руйнування підприємств та проблеми з постачанням.
Як наголосив Дмитро Полянський, приватний бізнес може бути ключовим учасником відбудови громад, а місцеве самоврядування – рушійною силою змін.
🏗️Олександр Харченко, Віцепрезидент КБУ, Голова Наглядової Ради ТРЕСТ ЖИТЛОБУД-1, розповів про реалізацію проєктів з відбудови зруйнованих будівель.
Він окреслив низку проблем, пов’язаних з роботами в Харкові: нестачу працівників та небезпечні умови роботи. Пан Олександр зазначив, що кількість працівників зменшилась втричі, а об’єми продажів квартир впали від 5,5 тисяч до 160 квартир.
Окремо Олександр Харченко відзначив проблему необхідності коригування документації: зі 107 відновлених будинків по 104 необхідно було коригувати документацію.
💬“При реконструкції неможливо створити проєкт. Його потрібно робити за результатами. Зараз існують всі необхідні для цього засоби фіксації: фото-, відеокамери”, – наголосив пан Олександр, підкресливши, що це питання потребує врегулювання на рівні Міністерства розвитку громад та територій України чи інших уповноважених органів.
🏫Голова Наглядової Ради Трест Житлобуд-1 розповів про будівництво підземної школи та позитивні наслідки даного проєкту.
Олександр Харченко також навів низку проблем, що виникають при будівництві взводно-опорних пунктів – це втрата людей та техніки.
🏗️Ігор Платонов, Власник ТОВ “УКРАЇНО-ЄВРОПЕЙСЬКА ФІРМА “ДІАМАНТ”, розповів про результати відбудови на прикладі виконаних робіт в селі Ягідному.
Так, у 2023 році компанія розпочала відновлення житлових будинків у селі. Але команда також допомагала відновити господарські приміщення, які не входили до програми. Вже до кінця березня 2025 року під ключ будуть здані перші 40 будинків, що дозволить людям заїхати в домівки.
🤝Пан Ігор також поділився досвідом співпраці з Агентством відновлення, відзначивши, що працівники Агентства готові надавати всю необхідну допомогу, пояснити, як має відбуватися робота з поданням документації тощо.
Дякуємо всім учасникам тематичної панелі за змістовне обговорення та активну участь у відновленні України!
Разом ми зможемо відбудувати сучасну Україну!