Паровий та водяний метод автоклавування: основні відмінності

Для приготування консервів у домашніх умовах використовуються побутові автоклави, які працюють у двох режимах — на воді та на пару. Підвищений тиск та температура вище 100°С всередині пристрою створюють оптимальні умови для одночасної стерилізації посуду та термічної обробки продукції. Однак різні способи обробки (гарячою водою та парою) мають відмінності та свої переваги. 

Порівняймо, як працюють автоклави в різних режимах, їхні особливості та важливі характеристики, на які слід звернути увагу при виборі способу автоклавування.

Класичний спосіб автоклавування на воді

Автоклав — надійний та безпечний стерилізатор для приготування домашніх консервів. Пристрій випускається в різних модифікаціях — з чорної та нержавіючої сталі, для газу та електрики, на 8, 16, 24 та більшу кількість банок. Працює в різних режимах залежно від комплектації та кількості води в резервуарі.

Режим консервування на воді в автоклаві — це більш сучасний, простий та безпечний аналог обробки посуду в каструлі з водою. Він займає менше часу, бо не потребує окремої стерилізації банок і кришок — цей процес проходить одночасно з приготуванням продуктів в закритих ємностях. В резервуарі підтримується стала температура, банки рівномірно розігріваються, і страви зберігають максимум корисних речовин.

Джерело: autoclav.com.ua

Головна відмінність між водяною та паровою обробкою полягає в способі нагрівання консервів. У першому випадку резервуар наповнюється водою на 2 см вище рівня встановлених банок. Рідина в камері не випаровується, стерилізація відбувається шляхом нагрівання води до температури 100°С і більше залежно від режиму.

Переваги автоклавування на воді:

  • Простота та ефективність. Цей спосіб відомий всім, хто коли-небудь робив домашні закрутки. Однак за допомогою побутового автоклава можна зробити більше консервів, не витрачаючи час на попередню стерилізацію посуду.
  • Рівномірне нагрівання. Вода в резервуарі повільно нагрівається та охолоджується, тому консерви добре проварюються. 

Заповнений водою автоклав досить важкий, тому спочатку його треба поставити на плиту, а вже після додати воду. Через повільне нагрівання витрачається більше електроенергії (для електричних моделей), консерви готуються довше, порівняно з паровою обробкою.

Обробка консервів парою: особливості та переваги

Джерело: autoclav.com.ua

Паровий режим автоклавування передбачає стерилізацію та консервування продуктів шляхом дії гарячої пари. Для цього агрегат потрібно доукомплектувати спеціальним паровим клапаном — він продається окремо та підходить для будь-якого автоклава UTEHO з шаровим краном в стандартній комплектації.

Для парової обробки бак частково заповнюється водою на 8-10 см від дна. При розігріванні до 100°С вода перетворюється на пару, що при підтримці підвищеного тиску запускає процес консервування. За таких умов гинуть всі бактерії, а корисні речовини, які містяться в продуктах, не встигають руйнуватись.

Паровий метод стерилізації має наступні переваги:

  • агрегат швидко нагрівається і швидко остигає, тому консерви готуються швидше, в порівнянні з водяним режимом;
  • заповнений бак менше важить — потрібно лише 2-3 літри води для утворення пари;
  • завдяки швидкому нагріву витрати електроенергії будуть меншими. 

Компанія UTEHO випускає різні моделі автоклавів з чорної сталі та нержавійки, які відрізняються розмірами, місткістю, способом нагрівання (на газу та електро). При купівлі будь-якого автоклава та парового клапана ви отримаєте можливість готувати домашні консерви у двох режимах — на воді та на пару.

Порівняння продуктивності та ефективності

Автоклав значно спрощує приготування домашніх консервів та дозволяє одночасно стерилізувати посуд та робити заготівлі з м’яса, риби, овочів, грибів та інших інгредієнтів. Залежно від моделі, автоклав може вмістити різну кількість півлітрових ємностей — від 8 до 40 шт. і більше залежно від потреб домогосподарства. Також до резервуара можна помістити банки на 1 і 2 літри, а модифікації з розширеною горловиною підходять для 3-літрових бутлів. Отже, продуктивність автоклава та кількість готових консервів за один цикл залежить від місткості моделі, а не способу стерилізації.

Відмінність парового та водяного режимів полягає у швидкості приготування та відповідних енергозатратах. Перший спосіб потребує невеликої кількості води, яка швидше нагрівається та утворює пару, тому на приготування консервів потрібно менше часу. При водяному методі резервуар повністю заповнюються водою. Щоб довести її до потрібної температури, треба більше часу, консерви також будуть готуватись довше.

Автоклав, який працює в режимі “на пару”, швидше набирає потрібну температуру та витрачає менше електроенергії порівняно з класичним способом. Це дозволяє швидко готувати партії закруток та економити на енергоносіях.

Застосування та кращі сценарії використання

Виробники пропонують моделі автоклавів, які працюють в різних режимах та ідеально підходять для домашнього консервування. Наприклад, компанія UTEHO додала функцію готування “на пару” шляхом доукомплектації апаратів спеціальним паровим клапаном. Це розширює варіанти застосування побутових автоклавів та дозволяє:

  • зменшити час приготування консервів;
  • зберегти більше корисних речовин;
  • зменшити навантаження на сам апарат та подовжити його термін використання.

Джерело: autoclav.com.ua

Паровий клапан підходить майже на всі моделі автоклавів УкрПромТех, його слід придбати окремо та дотримуватись температурних режимів, що вказані в інструкції. В результаті ви отримаєте універсальний пристрій для стерилізації парою та водою для різних побутових потреб.

Поради щодо вибору: що важливо врахувати?

Інші важливі параметри, окрім способу стерилізації, при виборі побутового автоклава:

  • матеріал виготовлення — бюджетні моделі зроблені з чорної сталі, дорожчі — з харчової нержавійки;
  • спосіб нагрівання — від мережі та зовнішніх джерел (на газу, вогнищі);
  • місткість — на 8, 16, 24, 32 півлітрові банки й більше.

В продажу часто можна зустріти саморобні автоклави з газового балона, які є ненадійними та навіть небезпечними. Рекомендуємо купувати заводські моделі, які проходять тестування та відповідають нормативним стандартам. Крім того, на всі пристрої UTEHO виробник дає гарантію, що також є підтвердженням високої якості.

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа