Нафтогаз задоволений успішним проходженням опалювального сезону

21 квітня 2025 р., м. Київ – Зима 2024/2025 почалася для Групи Нафтогаз у точці крайньої напруги. Зміна керівництва відбулася у надчутливий момент — на старті опалювального сезону, коли запаси газу в підземних сховищах були на низькому рівні. Попереду — третя зима у війні, зупинка транзиту,  масовані обстріли об’єктів критичної інфраструктури.

Кульмінація ризиків настала у лютому: масовані ракетні удари росії по об’єктах газовидобутку призвели до раптової втрати майже половини обсягів державного видобутку. Усі ці обставини разом утворили критичну конфігурацію — енергетичний доміно-ефект, який, міг в будь-який момент перерости у системний газовий блекаут.

Але цього не сталося. Завдяки швидким управлінським рішенням, оперативній координації між підприємствами та високій мобілізації всієї Групи та за підтримки Уряду вдалося стабілізувати ситуацію, відновити інфраструктуру, забезпечити терміновий імпорт газу та гарантувати безперебійне постачання ресурсу для всіх категорій споживачів — без жодного відключення.

Весь колектив Групи Нафтогаз, а це понад 100 тисяч людей, працював за надскладних умов. Наші колеги рятували обладнання від обстрілів, відновлювали пошкоджені об’єкти та продовжували працювати. Компанія змогла втримати ситуацію.

Т.в.о голови правління НАК «Нафтогаз України» Роман Чумак висловив вдячність кожному працівнику Групи Нафтогаз, міжнародним партнерам, Наглядовій раді, Міністерству енергетики, Уряду, органам місцевого самоврядування та військовим за координацію та допомогу під час проходження найскладнішого опалювального сезону.

Основні підсумки опалювального сезону 2024/2025:

  • Укргазвидобування: втрата та відновлення видобутку

Об’єкти Групи Нафтогаз зазнавали неодноразових масованих ворожих обстрілів. За 2024-2025 роки 34 об’єкти Укргазвидобування були атаковані ворогом. Найбільш руйнівною була атака в лютому 2025 року – вона завдала значної шкоди державному видобутку газу – втрати сягнули майже 50% обсягів.

Щоб втримати опалювальний сезон та компенсувати втрати, Нафтогаз терміново імпортував 800 млн куб. м газу, збалансував систему та розпочав відновлення пошкодженої інфраструктури. 

Команда Укргазвидобування забезпечила відновлення об’єктів, залучила додаткове обладнання та вже у березні відновила понад половину обсягів видобутку, втрачених внаслідок атаки.

Попри війну, було забезпечено виконання виробничої програми Укргазвидобування, що дозволило ввести в експлуатацію 83 свердловини та досягти у 2024 році максимального з 2017 року обсягу видобутку підприємствами Групи Нафтогаз – 14,6 млрд куб. м.

Укргазвидобування реалізувало більше 30 проєктів із модернізації наземної інфраструктури, це забезпечило додатковий видобуток понад 300 млн куб. м (на 137% більше порівняно з 2021 роком і на 3% більше, ніж у 2023 році).

  • Газопостачальна компанія: всі категорії споживачів з газом і теплом

Група Нафтогаз залишається надійним постачальником газу для населення, бізнесу, підприємств ТКЕ, виробників електроенергії. 12,5 млн побутових споживачів, 1271 підприємство ТКЕ, 79 промислових споживачів, 136 споживачів електроенергії серед бізнесу, 2,3 тис. споживачів малого і середнього бізнесу, 14 операторів газорозподільних мереж, 7,6 тис. бюджетних та релігійних організацій – всі ці категорії споживачів надійно та стало отримували газ від Нафтогазу.

Компанія інвестує в покращення клієнтських сервісів. 550 операторів контакт-центрів швидко та ефективно відповідають на звернення споживачів. 

  • Укртрансгаз: надійне зберігання газу попри обстріли інфраструктури

Українські підземні газові сховища – перші за обсягами в Європі та треті у світі. ПСГ зазнавали комбінованих ворожих атак. Але команда Укртрансгазу зробила все необхідне для сталого проходження опалювального сезону та забезпечення безпеки зберігання та відбору газу.

Група швидко відновила сховища після обстрілів в січні 2025 року. Нафтогаз пройшов цей тест декілька разів, якщо будуть нові удари – обладнання для ремонтів вже в дорозі. Група продемонструвала стабільність українських ПСГ, організувала всі служби і необхідний персонал для відновлення і витримала всі удари. 

  • Кривий Ріг, Миколаїв, Херсон: порятунок опалювального сезону

Ситуація з опалювальним сезоном в Кривому Розі, Миколаєві, Херсоні була критичною. Не тільки постійні ворожі обстріли, а й стан мереж могли залишити понад 1 млн людей без опалення та електрики. Тільки в Кривому Розі 70 аварійних бригад підприємств Групи Нафтогаз працювали цілодобово, було залучено критично важливу техніку та обладнання.

«Крім власних ресурсів, ми залучили гуманітарну донорську допомогу (техніка, крани, газопоршневі установки та ін.) на загальну суму понад 5 млрд грн. Це врятувало опалювальний сезон в декількох містах, зокрема, в Кривому Розі, Миколаєві, Херсоні. Також це дасть можливість побудувати когенераційні потужності», – підкреслює Роман Чумак.

Загалом 470 аварійних бригад працювали цілодобово, щоб швидко проводити необхідні роботи та відновлювати газопостачання після аварій або обстрілів.

  • Колапсу не сталося – робота після припинення транзиту 

1 січня було припинено транзит російського газу. Нафтогаз зберіг стабільну роботу газотранспортної системи, синхронізувавши диспетчерські центри Укртрансгазу, Оператора газорозподільних мереж, Оператора газотранспортної системи України. 

«Колапсу не сталося – споживачі не відчули на собі негативних наслідків від припинення транзиту», – зазначив Роман Чумак.

  • Управлінська ефективність та підтримка економіки

Щоб швидко та ефективно реагувати на виклики, Нафтогаз забезпечив синергію між підприємствами Групи у виконанні ремонтних і виробничих завдань, оптимізував внутрішні процеси: надав більше автономії компаніям Групи, спростив закупівлі та процедури, потрібні для відновлення об’єктів.

Попри складну ситуацію, Нафтогазу вдалося збільшити надходження коштів від продажу газу до 90,7 млрд грн. Це на 14,1 млрд грн більше, ніж минулого року. Загальний рівень розрахунків склав 90%.

Нафтогаз залишається опорою національної економіки. У 2024 році компанія сплатила до бюджетів понад 104 млрд грн (на 14 млрд грн більше, ніж 2023 року), або 7% зведеного бюджету України, що робить Групу одним із найбільших платників податків у країні.

Нафтогаз інвестував більше 1 млрд грн у захист інфраструктури від атак на понад 130 критичних об’єктах Групи. Це інженерні укріплення, системи радіоелектронної боротьби та мобільно-вогневі групи. Ці заходи допомогли зменшити руйнівну силу ворожих атак.

Підготовка до опалювального сезону 2025/2026

Нафтогаз уже працює над підготовкою до наступної зими.

«Від початку року було законтрактовано 1,5 млрд куб. м газу: 800 млн куб. м було терміново імпортовано на початку року, 400 млн куб. м надійдуть в Україну в рамках підготовки до наступної зими. Ще 300 млн куб. м LNG Нафтогаз закупив у компанії ORLEN», – повідомив Роман Чумак.

Компанія залучає міжнародне фінансування та модернізує генерацію. Забезпечено додаткові 177 МВт резервної генерації для понад 500 тисяч українців – вже цього року ця генерація працюватиме для потреб людей.

«Протягом першого кварталу Нафтогазу вдалося залучити від ЄБРР та Уряду Королівства Норвегії близько 430 млн євро, які вже незабаром будуть спрямовані на закупівлі імпортованого природного газу в обсязі 1 млрд куб. м. Компанія веде перемовини із Урядом і міжнародними фінансовими інституціями про залучення фінансування в обсязі 1 млрд євро для закупівлі понад 2 млрд куб. м газу», – відзначив очільник Нафтогазу.

Роман Чумак наголошує, що підготовка до наступної зими буде непростою, вона вимагатиме командної роботи всіх гілок влади, залучення міжнародних партнерів та ефективності рішень самої Групи Нафтогаз: 

«Під час минулого опалювального сезону Група Нафтогаз зробила неможливе — втримала опалювальний сезон попри всі виклики. А наступної зими нам треба зробити більше, ніж неможливе. Ми готуємося».

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа