Компанія НВП “Спайтек” з Одеси продемонструвала і вдало запустила в експлуатацію додаткове обладнання для свого топового БПЛА “Windhower”. Мова йде про інтелектуальну станцію дротового живлення “Winder”. Основна мета застосування такого обладнання – забезпечення довготривалого знаходження дрона в стаціонарній геоточці на висоті до 110 метрів.
Наразі спарка, яку складає безпілотний авіаційний комплекс “Windhower” та інтелектуальна дротова системи живлення “Winder” може забезпечити виконання широкого кола завдань у цивільній та військовій сферах.
Безпілотний авіаційний комплекс Windhover
Технології “рулять”
Багато новітніх тенденцій у розвитку безпілотних комплексів рухаються по колу. Якісь рішення диктує час і військова мода, зумовлена вдалим використанням певної технології у світових локальних конфліктах. Інші просто реалізуються бо виробник це зміг зробити першим у світі. Не зажди такі рішення входять у повсякденне використання військовими чи спецслужбами. Час добре відфільтровує і показує, які технології дійсно варті застосування.
Однією з подібних технологій, що має суттєво підвищити ефективність використання БПЛА коптерного типу при виконанні ними ряду місій, є використання наземних станцій живлення – базової станції. В результаті застосування подібного рішення дрон може залишатися в повітрі стільки, скільки необхідно.
Приклад організації роботи базової станції
Подібна зв’язка може використовуватись у якості посту спостереження за наземною обстановкою. Безпілотники, за наявності відповідних сенсорів, можуть забезпечити широке поле спостереження як вдень, так і в ночі. За необхідності, такий пост спостереження може бути як оперативно розгорнутий на необхідному напрямку, так і швидко переміщений на інший – на відміну від стаціонарних рішень типу спостережних веж та мачт.
Більш того, кабель може використовуватись не лише для живлення, але й для передачі сигналів управління та даних. А це забезпечує новий рівень як прихованості використання в умовах, коли є зайві ризики виявлення роботи посту спостереження, так і захисту від різного роду шкідливих впливів – включно з РЕБ противника.
Спарка, яку складає безпілотний авіаційний комплекс “Windhower” та інтелектуальна дротова системи живлення “Winder” може забезпечити виконання широкого кола завдань у цивільній та військовій сферах
Задачі для прив’язного дрону
Коло практичних задач, для виконання яких може використовуватись зв’язка дрону та наземної станції живлення є широким як у військовій, так і у цивільній сферах.
Військові, окрім, як пункт спостереження, можуть застосовувати таке рішення для ретранслювання різного роду сигналів, підвищення дальності та якості зв’язку наявних засобів комунікації, ведення радіотехнічної розвідки та радіоелектронної боротьби, проведення інформаційно-психологічних операцій та ряду інших завдань.
Прив’язні мультіроторні БПЛА використовуються не лише на суші, але й на морі – такий приклад можуть становити прив’язні коптери компанії DPI, що призначені для супроводу мобільних платформ, включаючи кораблі, вантажівки і іншу техніку
Ще ширше поле застосування системи у цивільній сфері. Це, наприклад, допомога правоохоронцям у вирішенні їх завдань при проведення масових заходів, спостереження за дотриманням правил дорожнього руху та його безпекою на аварійно-небезпечних ділянках доріг, патрулювання і спостереження за великими за площею територіями, здійснення пошуку і виявлення людей, ну і, нарешті, координація дій поліцейських з повітря.
Також подібна система допоможе службам реагування на надзвичайні ситуації – наприклад у випадку необхідності ведення тривалого відеоспостереження за зонами можливого загоряння лісових масивів, або торфовищ, здійснення контролю за об’єктами, що створюють ризики забруднення навколишнього середовища та ін.
Наприкінці минулого року фахівці НВП Спайтек (місто Одеса) виїздили до індійських Гімалаїв для здійснення перевірки граничних можливостей Windhover
Також система “дрон-наземна станція” може успішно використовуватись в промисловому та аграрному секторах для вирішення ряду притаманних для них завдань.
Якими є переваги “Winder” від “Spaitech”
Основні параметри, що реалізовані в інтелектуальній станції дротового живлення “Winder” значно перевищують більшість світових аналогів.
Інтелектуальна станція дротового живлення “Winder” від НВП “Спайтек”
Насамперед можна виділити такі переваги:
– застосування інтелектуальної лебідки що змотує і розмотує кабель живлення;
– наявність системи контролю провисання кабелю;
– різні режими контролю вітрового навантаження на кабелі;
– наявність режиму автоматичного обезструмлення на кабелі під час його обриву;
– забезпечення автономної роботи до 2-х годин від опціонального акумуляторного блоку;
– 3-кратне дублювання джерел живлення;
– 2-кратне дублювання всіх силових перетворювачів і каналів зв’язку;
– можливість використання системи без радіовипромінювання сигналів;
Мультикоптер Windhover оснащений теплвізійно-оптичним комплексом, що включає в себе Full HD відеокамеру з 18 кратним оптичним зумом та тепловізор 4-го покоління з 4-кратним цифровим зумом / Фото: Spaitech
– забезпечення дистанційного підключення до системи і БПЛА з будь якої точки світу через мережу Інтернет або виділений канал передачі даних;
– повне логування всіх процесів і відеопотоків з якими працює оператор;
– можливість встановлення обладнання на радіоверсію “Windhower” без додаткової доробки БПЛА.
За вже майже рік практичного використання інтелектуальної станції дротового живлення “Winder” експлуатанти відмічають її надзвичайну надійність і простоту застосування, а особливо те, що можливість допущення помилки екіпажем зведена до мінімуму і дозволяє підготувати спеціалістів з використання комплексу за лічені години.
Ще однією з переваг застосування зв’язки “Windhower” + “Winder” є відносно невелика вартість виконання покладених завдань, як у цивільній так і військовій сферах – у порівнянні із застосуванням для їх вирішення традиційних засобів. Це реальний шлях швидко та за відносно невеликі кошти укріпити міць України та забезпечити безпеку громадян нашої країни.
Автор – Валерій Рябих
Джерело: Defense Express