Державне підприємство “Прозорро” спроможне адаптувати електронну систему для проведення будівництва Київської об’їзної дороги (КОД). Пристосування системи Prozorro до можливості відбору підрядника, що буде самостійно залучати кредитне фінансування для проведення робіт, не є надскладним завданням. Утім, ми не отримували жодних звернень для оцінки можливості такої реалізації та її термінів.
У системі Prozorro вже є низка процедур, які дозволяють державним структурам оцінювати пропозиції учасників не лише за їхньою ціною: наприклад, енергосервісні контракти чи закупівлі з урахуванням життєвого циклу. Крім того, уже зараз ДП “Прозорро” спільно з Мінекономіки працюють над механізмами укладення концесійних договорів через електронну систему.
Важливо, аби закупівлі для будівництва такого масштабного інфраструктурного проєкту, як КОД, проходили на максимально відкритих та конкурентних засадах. Вартість проєкту оцінюють у 85 млрд грн — це 12% річного обсягу всіх державних закупівель в Україні. Тому критичним є забезпечити прозорість витрат платників податків на будівництво Великої кільцевої дороги.
Нагадаємо, що народні депутати проголосували за законопроєкт №5309, куди була включена правка №35 про виведення з-під Закону “Про публічні закупівлі” робіт з будівництва Великої кільцевої дороги довкола м. Києва. Відтак ці закупівлі будуть відбуватися без конкурентних аукціонів на Prozorro та не відображатимуться в електронній системі, де можна було б слідкувати за їхнім перебігом.
Пізніше в Укравтодорі пояснили, що рішення вивести закупівлі будівництва КОД з-під Prozorro було викликане необхідністю укласти з підрядником EPC+F контракт, в межах якого підрядники самі шукатимуть кредитне фінансування. Така можливість справді не передбачена в Законі України “Про публічні закупівлі” та Prozorro, утім, жодних звернень про реалізацію цього підходу в електронній системі ми не отримували.
Законопроєкт №5309 ще має підписати Президент України.