6 вересня 2024 р. о 14:00 у Головному корпусі Музею війни відбудеться відкриття виставкового проєкту «…за межею свого рідного краю».
Виставку створено на виконання Указу Президента України № 17/2024 від 22.01.2024 р. «Про історично населені українцями території Російської Федерації» та за підтримки Офісу Президента України.
6 серпня 2024 р. Сили оборони України розпочали оборонну операцію в Курській області рф. Уже 10 днів потому туди вирушила музейна експедиція у складі генерального директора Музею війни Юрія Савчука та фотографа Романа Пупенка, яка документувала події на цьому передовому рубежі російсько-української війни, до якого прикута увага світу.
Через місяць після початку операції Музей презентує виставковий проєкт, що розповідає про актуальний перебіг російсько-української війни, зокрема за межами України, а також на основі артефактів XVIII–XX ст. відтворює історичний портрет краю.
Курщина є північно-західною частиною найбільшого історико-географічного регіону України – Слобожанщини. Демонстровані на виставці картографічні, речові, писемні, фотодокументальні джерела з архівних та музейних колекцій підтверджують наявність її тісних історичних зв’язків з іншими землями Слобожанщини. Представлено артефакти періодів української козацької колонізації, мазепинської доби, визвольних змагань початку XX ст. та становлення Радянського Союзу – коли відбувалося розмежування кордонів РСФРР та УСРР. Архівні матеріали свідчать про волевиявлення місцевих громад, яке було проігноровано. Жителі опинились у складі російської радянської республіки, «поза межою свого ридного краю».
Окрема частина проєкту має назву «Рубіж». Це вибірка 26 із 6665 світлин музейного фотографа Романа Пупенка з експедиції, яка тривала від 15 до 19 серпня 2024 р. Цей репортаж – зріз сучасної картини життя в прикордонних селах Курської області та м. Суджа, а також перенесення війни на територію держави-агресора.
Організатор: Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс
Учасники:
Центральний державний архів вищих органів влади та управління України
Центральний державний історичний архів України, м. Київ
Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній»
Харківський історичний музей імені М.Ф. Сумцова
За сприяння:
Офісу Президента України
Міністерства культури та інформаційної політики України
Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генерального штабу Збройних сил України
Головного управління розвідки Міністерства оборони України
Військової служби правопорядку у Збройних силах України