Музей війни спільно з кураторкою Мариною Лукʼяновою запрошують на відкриття унікального виставкового проєкту «Українська ялинкова прикраса: від ХІХ століття і до сьогодення».
Ви побачите перші ялинкові унікальні прикраси ХІХ та початку ХХ ст., іграшки часів Першої світової війни, перші фігурні скляні прикраси, українського святого Миколая ХІХ – початку ХХ ст.
А також скляні, ватні, дротові, картонажні, лавсанові іграшки різних періодів, які розкривають історію української ялинкової прикраси. Особливу увагу приділимо різдвяним іграшкам, зокрема розкажемо і покажемо іграшки періоду забороненого Різдва. Разом зануримося в історію Нового року.
Під час відкриття виставки планується кураторська екскурсія від Марини Лукʼянової.
Приємним сюрпризом стане різдвяна фотозона.
Запрошуємо на відкриття виставки, яке відбудеться 4 грудня о 16:00 у Головному корпусі Музею війни (монумент «Батьківщина-мати).
Для відвідувачів виставка буде доступна від 4 грудня за графіком роботи Музею.
Історична довідка. Традиція прикрашати різдвяне дерево з’явилася в Україні в ХІХ ст. Вона нерозривно пов’язана з європейським контекстом, зберігаючи при цьому свою унікальну національну самобутність. На ялинку вішали смаколики, горішки, цукерки, свічки й перші іграшки із картону, паперу та скла.
Після жовтневого перевороту і закріплення радянської влади на частині території України Різдво стало забороненим, а з ним і будь-які різдвяні традиції, які трактувалися як релігійні чи буржуазні. А так звані добровольчі батальйони стежили за виконанням наказів. Однак українці продовжували святкувати Різдво потайки. Якщо ялинкові іграшки і виготовляли у той період, вони були саморобні й створювали їх потайки. Як виявилося, радянська влада забороняла ялинку і ялинкові прикраси лише для власних громадян. У 1920-ті рр. група художників створювала ляльки – великі й маленькі (8 см). Саме ці маленькі ляльки колекціонери ідентифікують як прикраси на різдвяне дерево.
Лише у 1935 р. офіційно ввели нове свято Нового року, запозичивши різдвяну ялинку як її основний символ. Це був час розквіту ялинкової прикраси, відкривалися артілі, які створювали ялинкові іграшки.
Сьогодні українські фабрики та майстри продовжують традицію виготовлення різдвяних іграшок, створюючи патріотичні і традиційні українські прикраси, які підтримують дух українців у складний військовий час. Вони запозичують корисні технології минулого, задіюючи при цьому високотехнологічні надбання сьогодення. Тож традиція виготовлення української ялинкової іграшки продовжується.
Ялинкова прикраса є своєрідним кодом свого історичного періоду. Це є предмет мистецтва, який відображує час і вартує підвищеної уваги глядачів.