Виставка «Нью-Йорк – Іловайськ: вибір» у Львові

Присвята майданівцю та воїну батальйону “Донбас” Маркіяну Паславському

У серпні минає 11 років від початку боїв за Іловайськ. Саме тоді, звільняючи території Сходу України від російських окупантів, у складі батальйону “Донбас” воював і віддав життя за Україну Маркіян Паславський. Американець українського походження, бізнесмен, майданівець і доброволець.

На спомин про нього у Національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка (Дім Франка), відкрилась виставка “Нью-Йорк – Іловайськ: вибір. Триватиме вона до 10 вересня 2025 року та буде доступною для перегляду усі дні тижня, крім вівторка, з 10:00 до 17:00.

У 2004 Марко Паславський стає учасником Помаранчевої революції, а майже через 10 років – активістом Революції Гідності на Майдані у Києві. Окупація Криму та захоплення проросійськими бойовиками українських міст на Донбасі обурили українського емігранта. У 55 років він згортає кар’єру бізнесмена й стає на захист своєї держави.

Перед тим як вступити до лав добровольчого батальйону «Донбас», Паславський приймає громадянство України. Для нього це було принциповим. В інтерв’ю американському телеканалу Vice News він зазначав, що зробив це для того, щоб піти у бій українцем. Також він розповідає, що спочатку планував взяти собі позивний «Тарас» – на честь Тараса Шевченка, але через те, що цей позивний вже був у іншого військовослужбовця, він змінює свій вибір, назвавши себе «Франко» – на честь письменника Івана Франка.

Куратори виставки, нині військовослужбовці ЗСУ – Назар Розлуцький та Олександр Бриндіков.

Американець за народженням Маркіян Паславський нічим не був зобов’язаний Україні як державі. Це була земля, де народилися його батьки і звідки вони втекли в часи Другої світової війни. Але в нього була честь – честь людини і честь воїна. І саме цей поклик честі, змусив його, колишнього офіцера армії США і успішного фінансиста, стати на захист землі своїх предків. У 2014 році, коли Росія почала своє гібридне вторгнення, він добровільно долучився звичайним солдатом до лав захисників України і це рішення коштувало йому життя. Зараз, в розпалі російсько-української війни, яка вже давно стала найбільшим збройним зіткненням на теренах Європи з часів Другої світової, нам потрібно пам’ятати про тих, хто пішли першими на цю війну. І постать американця, який віддав своє життя за волю України, одна з найбільш знакових серед них.” – Назар Розлуцький, провідний науковий співробітник Музею української діаспори, молодший сержант ЗСУ.

Над створенням виставки “Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір” працювала команда Національного музею Революції Гідності разом із Музеєм української діаспори та родиною Паславських, яка передала до фондів цих інституцій особисті речі Маркіяна. Виставка починається з роздумів загиблого героя, зібраних у книжці “Заклик діяти: слова Маркіяна Паславського” – одному з видань Музею Майдану. Самі ж експонати висвітлюють основні періоди його життя. Експозиція не лише показує життєвий шлях і вибір Маркіяна, а й оповідає про іловайську трагедію.

«Маркіян Паславський — це уособлення того, як глибоко можуть бути пов’язані особисті вибори з історією країни. Його шлях — від Нью-Йорка до Іловайська — це шлях усвідомленої боротьби за гідність і свободу, а також найвищий вияв любові до генетично рідної землі. Для Музею Майдану важливо розповідати саме такі історії, щоб показати: герої нашого часу — це люди дії, які перетворюють свої переконання у вчинки. Пишаємося, що родина Марка передала нам колекцію його особистих майданівських артефактів. Вони вже є експонатами цієї виставки, розповідаючи правдиву історію про дивовижного американця, який став на захист батьківщини його предків у найскрутніший час», — зазначає Ігор Пошивайло, директор Національного музею Революції Гідності.

Мета творців виставки – продовжувати мандрівний проєкт, щоб про Маркіяна Паславського та Іловайську трагедію дізнавалося якомога більше людей. Із 2019 року виставку вже побачили у музеях Києва, Харкова, Дніпра, Краматорська, Тернополя та Збаража.

Організатори проєкту: Дім Франка, Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності, Музей української діаспори, Музей історії міста Києва, родина Маркіяна Паславського та бійці добровольчого батальйону “Донбас”.

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ:

Коли: 8 серпня – 10 вересня 2025 року.

Де: Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка (Дім Франка), вул. Івана Франка, 150, м.Львів. Музей працює щодня, крім вівторка, з 10:00 до 17:00. Каса — до 16:30.

Вартість вхідних квитків: 100 грн (повний), 50 грн (пільговий). У день відкриття виставки вхід вільний. Право на безкоштовний вхідний квиток мають*:

  • діти дошкільного віку;

  • діти з багатодітних сімей, діти-сироти та діти, які позбавлені батьківського піклування, у т. ч. вихованці дитячих будинків, шкіл-інтернатів, діти з інвалідністю;

  • діти учасників АТО/ООС;

  • особи з інвалідністю І групи;

  • учасники бойових дій, зокрема російсько-української війни, АТО/ООС;

  • члени сім’ї загиблого (померлого) учасника бойових дій, АТО/ООС;

  • військовослужбовці строкової служби рядового, сержантського, старшинського складу;

  • учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС;

  • особи, які отримали статус постраждалого учасника Революції Гідності;

  • Герої України;

  • працівники українських музеїв;

  • члени Міжнародної ради музеїв (ICOM);

  • усі відвідувачі в останню середу кожного місяця.

*за умови пред’явлення документів, що засвідчують належність до вказаної категорії громадян

Про Маркіяна Паславського: Марко (Маркіян Григорій) Паславський (1959 – 2014) – українець, народжений в США, який переїхав до України, щоб сприяти її економічному розвитку, а з початком російсько-української війни став на її захист як рядовий боєць батальйону оперативного призначення «Донбас» Національної гвардії України.

Маркіян Паславський народився 16 січня 1959 року в Нью-Йорку у сім’ї емігрантів з України. Навчався в українській парафіяльній та середній американській школах. Був учасником «Пласту» і спортивного товариства «Чорноморська Січ», добре грав у футбол і волейбол.

Закінчив Вест-Пойнт – найпрестижнішу військову академію США, відслужив п’ять років в американській армії. Здобув фах фінансового й інвестиційного аналітика. У 1992 р. переїхав в Україну і став одним із провідних спеціалістів інвестиційної сфери. Брав активну участь у громадському та політичному житті, зокрема в Помаранчевій революції та Революції Гідності. Був одним із учасників боїв на Інститутській вулиці в лютому 2014 р.

Після початку російсько-української неоголошеної війни в 2014 році отримав українське громадянство і вступив рядовим добровольцем у батальйон «Донбас». Мав позивний «Франко» на честь письменника Івана Франка. У складі батальйону пройшов бої під Слов’янськом, Бахмутом, Попасною, Лисичанськом, Кураховим та Мар’їнкою. Побратими згадували «Франка» як досвідченого бійця, який завжди ділився власними знаннями і навичками.

Загинув 19 серпня 2014 р. під час боїв за звільнення Іловайська на Донеччині. Похований на Аскольдовій могилі в Києві. Посмертно нагороджений орденом Данила Галицького та відзнакою «Народний герой України».

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа