Виставка «Біла магія. Порцеляна» до 100-річчя Київського експериментального кераміко-художнього заводу

12 вересня о 16.00 у Національному музеї декоративного мистецтва України відкривається широкомасштабна виставка «Біла магія. Порцеляна», присвячена 100-річчю з часу заснування Київського експериментального кераміко-художнього заводу (КЕКХЗ). Це спільний проєкт Національного музею декоративного мистецтва України та Музею «Київський фарфор».

Понад 450 високохудожніх виробів 1930-х – 1990-х рр цього відомого в Україні та за її межами підприємства, що по праву вважається лідером вітчизняної фарфорової промисловості ХХ століття, презентує виставкова експозиція.

Серед експонатів – вишукані петриківські орнаменти, вперше впроваджені на фарфорі саме на КЕКХЗ, в оздобленні численних ваз, тарелів, сервізів тощо. Вони демонструють самобутню творчість знаних майстринь-петриківчанок Віри Клименко-Жукової, сестер Віри Павленко і Ганни Павленко-Черниченко, Марфи Тимченко та їхніх талановитих послідовників.

Феєрія неперевершених образів, що черпають свою тематику з історії, пісенної творчості та міфології, буденного життя і казок, різножанрового мистецтва (цирку, балету, танцю) тощо блискуче втілюються у творчості відомих скульпторів Владислава Щербини, Оксани Жникруп, Світлани Голембовської (Болзан), Ольги Рапай, Григорія Молдавана та ін.

Унікальні твори видатних художників Павла Іванченка, Олександра Сорокіна, Лідії Митяєвої, Сусанни Сарапової та багатьох інших митців заводу, представлені на виставці, засвідчують нерозривний зв’язок вітчизняних мистецьких процесів з європейськими і світовими тенденціями.

Лідія Митяєва. Скульптура «Балерина»1947 р. Форма Ганни Морозової

Виставка, розміщена у трьох залах музею, розповідає про столітню історію Київського експериментального кераміко-художнього заводу, складною і водночас цікавою технологією виготовлення фарфорових виробів і специфікою їхнього оздоблення.

Виставка триватиме до 1 грудня 2024 року.

Київський експериментальний кераміко-художній завод (КЕКХЗ) – лідер фарфорового виробництва в Україні ХХ ст., історія діяльності якого розпочалася ще в 1920-х рр.

Заснований 1924 р. як Експериментальна майстерня керамічних фарб і деколей. Спочатку його потужності розміщувались у межах м. Києва, а з 1973 р. були перенесені в передмістя – до м. Вишневого. У період 1930-х рр. виробництво йменувалося «Київською фабрикою фарб і декалько», з 1939 р. отримало свою назву – Київський експериментальний кераміко-художній завод, з 1993 р. було приватизоване і перейменоване на ВАТ «ДЕФФА». Проіснувало до 2006 р.

Під час Другої світової війни у період окупації Києва завод був зруйнований. З листопада 1943 р. розпочалася його відбудова та відновлення роботи. У післявоєнний час саме КЕКХЗ забезпечував безперебійну роботу всієї галузі фарфору та фаянсу України. На підприємстві розроблялися форми фарфорових виробів, що потім застосовувалися й іншими виробниками галузі; виготовляли пігменти, флюси для керамічних фарб і полив, люстр тощо.

Завод був відомий тим, що тут виготовлялися високохудожні вироби репрезентативного характеру на замовлення – для подарунків почесним гостям і для виставок. Серед предметів широкого вжитку був представлений столовий, чайний, кавовий посуд, різноманітні за призначенням набори, декоративні вази, тарелі, блюда, сувенірні вироби тощо.

Окремий цікавий напрямок творчої діяльності – скульптура малих форм. Серед видатних скульпторів – В. Щербина, О. Жникруп, О. Рапай, С. Голембовська. Окрім того, тут було впроваджено технологію оздоблення виробів петриківським розписом, яку успішно втілювали майстрині-петриківчанки В. Клименко-Жукова, В. Павленко, Г. Павленко-Черниченко, М. Тимченко. Визначною є діяльність художників заводу П. Іванченка, О. Сорокіна, Л. Митяєвої, С. Сарапової, Я. Козлової і багатьох інших митців.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа