Віховий фільм про кінематографістів і медійників здобув #MojoAwards

Український фільм «Остання зйомка» про вбитих і полеглих кінематографістів і медійників отримав престижну «Нагороду з мобільної журналістики» (Mobile Journalism Awards, #MojoAwards), про це стало відомо на церемонії 11 червня 2024 року в Берліні.

Фільм створений на основі однойменного циклу серіалу «Україна в огні 2» («Найкращий серіал» 2023 року за версією Української кіноакадемії) як самодостатня стрічка з однохвилинних серій, кожна з яких присвячена одній особі. Його зміст складають  унікальні приватні аудіо, фото і відео героїв, які вже не зможуть це зробити самі.

Двомовна стрічка «Остання зйомка» (Last Shooting) існує у кількох версіях, які доповнюються. Фактично – це наразі це найбільший аудовізуальний меморіал, присвячений журналістам і кінематографістам, які загинули на російсько-українській війні.

На червень 2024 року створено 81 серію про журналістів і медійників. Які втрати кінематографістів на основі даних «Останньої зйомки»?

  • 6 режисерів (авторів фільмів): Олег Бобало-Яремчук, Данило Денисевич (студент), Віталій Дерех (автор кількох фільмів як режисер-аматор), Мантас Кведаравічюс (литовський кінорежисер, вишколений як науковець в Англії, розкрився в кіно саме в Україні, під час війни мав і статус журналіста), Брент Рено, Василь Яворський.
  • Понад 15 операторів і відеографів: Андрій Бойко, Костянтин Гнітецький, Ігор Гуденко, Віктор Дєдов, Роман Жук, П’єр Закжевський (Франція, Ірландія), Костянтин Кіц, Сергій Коновал, Фелікс Куртаніч (оператор дрону), Фредерік Леклерк-Імхофф (Франція), Роман Нежиборець, Євгеній Сакун, Олесь Самчук, Арман Солдін (Франція), Юрій Олійник, Олексій Ольховик, Павло Тимошенко, Дмитро Шиповський, Олексій Юрченко та інші. Більшість операторів працювала на телебаченні, але частина з них мала доробок і в кіно, зокрема ігровому і неігровому (як-от Ігор Гуденко, Дмитро Шиповський, Костянтин Гнітецький).
  • Понад 15 акторів кіно і театру, каскадерів (дублерів): Денис Бондарев, Філіп Дєдковський (псевдонім: Віннер), Микита Калембет, Богдан Колесник, Антон Коломієць, Василь Кухарський, Павло Лі, Андрій Максименко, Євген Невинський, Андрій Павленко, Антон Прасоленко, Євген Світличний, Володимир Строкань, Володимир Федінчук, Олексій Хільський, Євген Шумілов та інші.
  • Інші кінематографісти: майбутній продюсер Микола Алексик, «дольщик» Руслан Володін, сценарист і режисер кліпів Андрій Максименко,  режисер монтажу Віктор Онисько, піротехнік Олександр Суворов, сценарист і перекладач Ілля Чернілевський, художник-декоратор Володимир Чорний, звукорежисер Іван Шульга.

Пам’ятаймо колег і колежанок й складаймо шану їхній жертовності заради України.

Mobile Journalism Awards – це щорічна нагорода з мобільного журналізму, яка вже вп’яте  вручається за результатами відкритого конкурсу, що проводиться неприбутковою організацією Visual Editors у співпраці з-поміж інших з Асоціацією освіти мовників (Broadcast Education Association), Університетом Огайо (Школа журналістики), організацією Journalism Co UK у Великобританії. Адміністратором #MojoAwards є відомий автор і викладач з мобільної журналістики Робб Монтгомері (Robb Montgomery).

Коментуючи здобуття престижної нагороди й звертаючись до іноземних колег, творча група фільму відзначила:

«Ця престижна  нагорода #MojoAwards [нагорода з мобільного журналізму] фільму «Остання зйомка» присвячена пам’яті понад 100 кінематографістів і медіа-професіоналів, убитих Росією в Україні станом на весну 2024 року. Деякі з них, як-от Брент Рено, Мантас Кведаравічюс, Арман Солдін, приїхали в Україну, щоб показати, що насправді означає російська культура чи «русский мир» для українців і світу. Дехто з них, як-от, за повідомленнями, Мантас Кведаравічюс у Маріуполі й Марк Левін на Київщині, були захоплені, закатовані й страчені. Деякі — й це переважно молоді українці та українки — залишили свої комп’ютери, камери й перспективні кар’єри загалом, і встали на захист України зі зброєю та силою — єдиною мовою, яку Росія добре розуміє. Шансів без підтримки цивілізованого світу вистояти проти найбільшого агресора в світі у нас немає або ж обмаль. Наша спільна робота та боротьба в Україні триває, пам’ятайте про це. Журналістика і новітні технології, кінематограф як метод  переплетені в мобільному журналізмі – це те, що сьогодні могло б попередити нові Голодомор і Голокост, Руанду й нову Бучу.

Це те, що хоче Росія – вбити, підкупити чи змусити замовкнути тих, хто говорить чи показує правду. Вони продовжують це робити на заході. І перше, що роблять росіяни, коли окупують нові території, вони забирають або фільтрують смартфони та вимикають зв’язок. Бо в темноті легше творити зло. Безмір. Але це не антиросійський фільм як такий, для нас це – фільм від першої особи, фільм-свідчення про натхнення та мрії, як здійснені, так і ті, які доведеться ще здійснити нам, з якими залишають нас ці гідні пошани та сміливі люди, надто рано покинувши цей світ. Їхня «Остання зйомка» — це наша перша чи наступна зйомка».

Це чергова нагорода фільму «Остання зйомка». На початку 2024 року фільм нагороджено як «Найкращий некомерційний професійний фільм» на МКФ «Кінокімерія». Фільм також номінувався на Міжнародному фестивалі історичного кіно «Поза часом» та фестивалі «Кінодокументи війни». В серпні фільм, як переможець національного конкурсу, представить Україну на Світовому кіноконкурсі в Польщі (UNiCA Annual Film Competition Between Nations), який пройде під егідою ООН.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа