Відкриття виставки «Р. Е. П. Історія» в Національному художньому музеї України

20.12.2024—01.03.2025

Національний художній музей України

вул. Михайла Грушевського, 6

П’ятниця–Неділя

12:00–18:00

19 грудня в Національному художньому музеї України відбулося відкриття ретроспективної виставки групи Р. Е. П. (Революційний Експериментальний Простір) «Р. Е. П. Історія». Виставка пропонує глядачам познайомитися з актуальним мистецтвом між двома революціями — 2004 та 2014 років — через репрезентацію художньої практики групи як прикладу одного з першоджерел того часу.

Російська агресія проти України спонукає до переосмислення соціально-політичних і культурних процесів. Формування і еволюція політичних та соціальних інститутів, які ми бачимо сьогодні, розпочалися ще на початку 2000-х років. Група Р. Е. П. осмислювала демократичні зміни в Україні, спостерігаючи водночас за розквітом олігархії, корупції, посиленням впливу силових структур і занепадом культурної інфраструктури. Натомість художники групи були з одними з тих, хто створив горизонтальну модель взаємодії, засновану на міждисциплінарності, відкритості, спільності й експериментальному підході до мистецтва й політики. Їхню діяльність можна вважати однією з перших спроб в українському сучасному мистецтві зафіксувати й осмислити політико-соціальні зміни того часу.

«У довгостроковій перспективі група показала, як впускаючи політику в мистецтво, іронізуючи над нею, можна деконструювати спільну реальність, а значить — перезібрати її. Але нова “серйозна” колективна оптика, яка прийшла разом із першим пострілом на Майдані Незалежності у 2014 році, вже не могла корелювати зі спектакулярним мистецтвом групи Р. Е. П. Тож після трагічних подій діяльність групи ставала менш активною, переходячи в нові форми», — коментує розвиток діяльності групи кураторка Анна Алієва.

Про виставку:

Експозиція виставки «Р. Е. П. Історія» побудована не за хронологією, а за тематичним принципом, виокремлюючи найбільш актуальні питання, що відобразились у колективному мистецтві групи. Окрім вищезгаданих тем демократії, суспільства, культури та політики, це також теми розвитку спільнот, євроінтеграції і патріотизму.

«Експозиція виставки починається з великої “Сцени” та її реверсу. На сцену виходять ті, хто хоче представляти інтереси більшості, здійснювати владу. В Україні актори на цій сцені змінюються, її масштаб закликає рефлексувати на тему адекватності репрезентації. Зворотною стороною сцени є яма, яку неможливо відділити від колективної могильної ями — з якої лунає досвід минулого та сьогодення. — Розповідає кураторка виставки Анна Лазар. — Наступне ключове питання, яке пропонує виставка, — конструювання колективного субʼєкта й розбудова спільноти: як говорити з багатьма і представляти свою позицію, виходячи з генеалогії буття художників. Окреме місце в проєкті посідає робота “Обранець” (2016), яка була створена вже після анексії Криму та окупації частини сходу України. Цього разу процедура “обрання” — не втілення влади, а потенційність втрати життя. Досвід України вписаний у публічний простір Варшави та перегукується у виставковому просторі з роботами в залі “Євроремонту”, які порушують питання поверхових змін застарілої структури, трудової міграції, а також повʼязані з побудовою відносин із західною моделлю життя».

На виставці буде представлено близько 30 творів групи. Серед них — відеодокументації, фото, інсталяції, артефактів а також — окрема зала з живописними роботами, показаними на першій виставці, що дала назву групі, — «Революційний експериментальний простір» у Центрі сучасного мистецтва при Національному університеті «Києво-Могилянська Академія» у 2004 році.

Художники та художниці групи P.Е.П.:

Ксенія Гнилицька, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Володимир Кузнецов, Лада Наконечна, Леся Хоменко.

Кураторська команда:

Анна Лазар, незалежна кураторка, дослідниця сучасного українського мистецтва ( Польща); Анна Алієва, Тетяна Жмурко, Дарина Якимова (NAMU).

Виставковий проєкт організовано у співпраці з Фондом ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна». 

Виставку «Р.Е.П. Історія» підтримує Європейський Союз за програмою House of Europe, а також Pirus Family Foundation.

Особлива подяка родині Березнякових за надані роботи. Також дякуємо Довженко-Центру за технічну підтримку.

Деталі виставки
20.12.2024—01.03.2025
Національний художній музей України, вул. Михайла Грушевського, 6
Графік роботи: п’ятниця–неділя, 12:00–18:00

Вартість: повний квиток — 250 грн, пільговий (школярі, студенти, пенсіонери) — 100 грн, для військових вхід вільний. 

Потрапити до музею можна через службовий вхід з тильного боку будівлі. Для цього музей потрібно обійти праворуч по Музейному провулку.

У межах виставкового проєкту будуть відбуватися публічні події, які включатимуть щотижневі кураторські та авторські екскурсії, дискусії та майстеркласи. Будь ласка, слідкуйте за оновленнями у соціальних мережах.

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа