6 грудня 2018 року о 17 год. в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відбудеться відкриття виставки члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Ірини Норець. Це перша персональна виставка художника-кераміста. Експозиція презентує сюжетні композиції про кожного з нас, про наше сьогодення.
Ірина Норець володіє вмінням передати не просто сюжет, а його філософське осмислення, внутрішню напругу. Девіз пані Ірини: «Творити від погляду зсередини». Їй, як мало кому з українських керамістів, притаманне відчуття моменту, миттєвої ситуаційності, які художниця вміє «вхопити», зупинити у своїй уяві та втілити в скульптурній композиції. При цьому автор створює яскраві психологічні портрети, передаючи в пластиці тонкі душевні прояви. Застиглі в шамоті герої живуть, думають, радіють і страждають, їхні емоції близькі глядачам, владно впливають на почуття, змушують фантазувати та міркувати.
Художниця ніби зупиняє миттєвості, говорячи «стоп кадр!» – подивіться, ці миті не повторяться більше. Життєві сюжети у автора можуть бути цікаві та прекрасні, смішні або сумні, трагічні або зворушливі. Вони не залишають байдужими глядачів, викликають певні асоціації, роздуми чи ностальгічні спомини. На виставці представлено понад 20 скульптурних сюжетних композицій, які автор створила в 2018 році.
Ірина Норець – митець багатогранний, працює наполегливо, невтомно та самовіддано. Художниці притаманні дитяча допитливість, гумор, іронія, невичерпна цікавість до навколишнього життя, свобода та щирість у самовираженні.
Тонке світовідчуття, смак, плідні фантазії та працездатність відкривають перед майстром перспективи для творчості. Ознакою таланту Ірини Норець та її творчої індивідуальності є вміння поєднати в одній роботі різні стилі – сюжетні скульптури, авангард і ретро, фантазії та реальність.
Відкриття виставки «Крізь себе…» |
06 грудня 17.00 – 19.00 |
Адреса: |
вул. Лаврська, 9 корп. 2, 1-й поверх |
Куратор виставки: |
Ірина Бекетова, завідувач відділу науково-фондової роботи Тел.: 280-58-12 e–mail: [email protected] |
Для довідки.
Ірина Норець – художник-кераміст, у 1982 р. закінчила факультет промислового дизайну Київського художньо-промислового технікуму (нині — Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука). Її вчителями з фаху були І. Волкотруб та М. Головко. Керамікою Ірина захопилася з дитинства. Вона вдячна долі за те, що в юні роки довелося спілкуватися та працювати з визначними майстрами Васильківського майолікового заводу Валерієм і Надією Протор’євими та Григорієм Денисенком.
У 1986 р. була однією із засновників творчого об’єднання «Гончарі», де плідно працювала до 2005 р. Працювала художником-конструктором у відділі дизайну заводу «Маяк». Понад 25 років художниця веде педагогічну практику в школі вихідного дня для дітей та дітей з особливостями розвитку, у 2015 р. брала участь у програмі реабілітації бійців АТО.
Ірина Норець – постійний учасник художніх виставок, симпозіумів та пленерів міжнародного, всеукраїнського та регіонального рівнів. У її творчому доробку – участь у багатьох групових виставках.
Роботи художниці зберігаються в колекціях Національного музею українського народного декоративного мистецтва, Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному та в приватних зібраннях України, Голландії, Німеччини, США.
Мистецтво кераміки – один із найдавніших видів народної творчості, який своїм корінням сягає у первісні часи та розвивається в руслі загальноєвропейського художнього процесу. Художня кераміка пройшла довгий шлях від простих утилітарних речей до витончених декоративних композицій, які виходять за межі повсякденності. Сучасна кераміка продовжує давні традиції, вдало поєднуючи їх з модерновими технологіями та ідеями.
Колекція народної та професійної кераміки музею почала формуватися наприкінці ХІХ ст. На сьогодні налічує понад 15 000 творів. Музей постійно популяризує власну збірку, організовуючи авторські та колективні виставки українських керамістів.
Національний музей українського народного декоративного мистецтва — один із найбільших художніх музеїв України. Розташований він на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у приміщеннях колишніх митрополичих покоїв і прилеглої до них домової Благовіщенської церкви, які є пам′ятками архітектури ХVІІІ – поч. ХХ ст. Колекція музею була започаткована у 1899 р.
В експозиції музею, яка займає площу 1500 кв. м., представлені всі види народного мистецтва України: килимарство, ткацтво, вибійка, вишивка, кераміка, різьблення та розпис по дереву, художня обробка шкіри, рогу та металу, скло, фарфор, емалі, писанкарство, народний живопис та іконопис. Гордістю та окрасою колекції є комплекси українського народного вбрання ХІХ — поч. ХХ ст. всіх регіонів України.
Музей володіє найбільшою в Україні збіркою творів народного художника України Марії Примаченко (1909 — 1997), яка складає понад 600 казково-фантастичних композицій. В окремій залі представлені живописні полотна народного художника України Катерини Білокур (1900 — 1961).