Важлива монографія про кримських татар

Тема кримських татар останнім часом привертає більшу увагу у зв’язку із захопленням Росією Криму. Проте доволі мало публікацій, які б ретельно та детально розповідали про історію й сучасні проблеми кримськотатарського народу. Одна з небагатьох монографій, присвячена цій темі, видана минулого року польською мовою, – книжка д-ра хаб. Оксани Войтюк під заголовком «Tatarzy Krymscy. Sytuacja narodu w warunkach zmieniajacych się państwowości» («Кримські татари. Ситуація народу в умовах змін державності»).

wojtiuk

Авторка монографії – випускниця Волинського національного університету ім. Лесі Українки в Луцьку (зараз – Східноєвропейський національний університет ім. Лесі Українки). Кандидатську дисертацію вона захистила в Університеті Марії Кюрі-Склодовської в Любліні, нині працює в Інституті історії та політичних наук Університету в Білостоці. Дослідницька праця Оксани Войтюк охоплює теми енергетичної безпеки та власне кримських татар. У досить об’ємній публікації (понад 500 сторінок) вона поширює знання про історію й сучасність кримськотатарського народу.

«Спочатку я хотіла написати про те, якою є ситуація кримських татар після того, як вони з 1989 року почали повертатися в Крим з місць виселення, – пояснює авторка. –Як відроджувалася їхня культура, релігія, мова, традиції, які проблеми спіткали кримських татар на Батьківщині (самозахоплення земель, отримання громадянства, створення шкіл із кримськотатарською мовою тощо), тобто показати ситуацію кримських татар в умовах незалежності України. Коли відбулася анексія Криму, концепція змінилася. Я сягнула коренів проблеми».

Книжка складається з п’яти розділів. У першому авторка пояснює, що це –народ та національна меншина, а також звідки взялися кримські татари. Другий стосується історії кримських татар у часи Кримського ханства та царату. Оксана Войтюк розповідає про заснування кримської держави в XV столітті, її внутрішню й зовнішню політику, а також про першу анексію Криму 1783 року. Намагається при цьому провести паралелі з анексією півострова п’ять років тому. Третій розділ присвячений історії кримських татар у Союзі радянських соціалістичних республік. Описано депортації, зокрема, в 1944 році, коли кримських татар виселили до Середньої Азії, переважно до Узбекистану. Важливе місце в роботі посідає опис зародження кримськотатарського національного руху та боротьби за повернення в Україну. Четвертий розділ стосується питання Криму та кримських татар у незалежній Україні, а п’ятий – часів після захоплення Росією Криму.

«Книжку можна поділити на дві частини – історичну й сучасну, – продовжує Оксана Войтюк. – У першій я тільки зосередилася на історичних фактах, тобто не працювала в архіві, але систематизувала інформацію на основі виданої фахової літератури. Натомість друга частина, сучасна, – це мій власний вклад, моє бачення проблеми кримських татар сьогодні».

Щоб поданий матеріал був ретельно оброблений та всебічно висвітлював питання кримських татар, українська дослідниця відвідала Крим, де працювала в Кримськотатарській бібліотеці в Сімферополі, а також стежила за новою інформацією в пресі, телебаченні та Інтернеті, дивилася інтерв’ю з кримськотатарськими лідерами тощо. Йшлося про те, щоб показати, якою насправді є ситуація кримських татар в окупованому Росією Криму. Авторка говорить: «Важливо, щоб читачі знали, як відбувалася друга анексія Криму Росією та яка теперішня ситуація кримських татар. Має місце порушення прав людини на півострові, немало кримських татар зникли безвісти, багатьох знайшли мертвими. Це стосується не тільки кримських татар, але й українців, які живуть у Криму. Переслідування, кримінальні справи, дуже часто надумані, мають політичне тло».

Монографія д-ра хаб. Оксани Войтюк оповідає польським читачам про кримських татар – наближує їхню історію та сучасність. Авторка долає стереотипи й викривлені міфи про цей народ, сформовані російською владою як за радянських часів, так і після анексії Криму. Описує також, що зараз відбувається на окупованому півострові. Це важливо й тому, що утиски кримських татар з боку російської влади весь час продовжуються. Тема гаряча та варта уваги читачів, до того ж вона представлена в ретельній науковій публікації.

Oksana Voytyuk, Tatarzy Krymscy. Sytuacja narodu w warunkach zmieniajacych się państwowości, Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy, Białystok 2018, 527 s.

Автор – Людмила Лабович, джерело – Наше Слово, Варшава

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа