В Україну повернули 14 цінних історичних артефактів, викрадених росіянами

викрадених росіянами1

Сьогодні, 20 жовтня, в Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» розпакували 14 культурних цінностей, раніше викрадених російськими загарбниками з тимчасово окупованих територій України. Їх намагалися незаконно ввезти на територію США. 

«Можна образно сказати, що в Україну надійшла партія зброї. Це древня зброя від часів енеоліту до середньовіччя. Міністерством прийнято рішення передати на тимчасове зберігання 14 артефактів Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра», а потім МКІП визначить місце їх експонування», – сказав т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Предмети археології передала американська сторона Посольству України в США, потім МЗС їх доставили в Україну й передали Міністерству культури та інформаційної політики України.

викрадених росіянами2

«Україна безмежно вдячна всім, хто допомагає повертати наші цінності. Цього разу це стало результатом плідної взаємодії Служби зовнішньої розвідки України, Посольства США в Україні, зокрема Бріджит Брінк, Посольства України в Сполучених Штатах Америки й Оксани Маркарової та МКІП, а також Національного музею історії України, Інституту археології Національної академії наук України», – підкреслив Ростислав Карандєєв.

В умовах війни страждає українська культурна спадщина.  Це не тільки архітектура, а й величезна кількість археологічних пам’яток, особливо це стосується Півдня та Сходу України. Багато з таких місць окупанти грабують під час будівництва своїх укріплень на тимчасово окупованих територіях.

«Перед нами предмети, які мають археологічне походження. Дуже важливим аспектом є з’ясування звідки ці предмети.  Можливо, вони з викрадених музейних колекцій, або це предмети так званої «чорної» археології. Попереду копітка робота зі з’ясування тих обставин, звідки точно походять ці предмети», – зазначив в. о. генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко.

Протягом 2022 року МКІП активно співпрацювало зі Службою зовнішньої розвідки України щодо ідентифікації предметів археології, які були затримані Митно-прикордонною службою США. За цей час американська сторона затримала понад 20 відправлень в предметами археології. Вони можуть походити з території України та незаконно ввозилися на територію США.

Нагадаємо, на початку березня 2023 року американська сторона передала Україні крем’яну сокиру періоду пізнього енеоліту енеоліту-ранньої бронзи, дві залізні шаблі та залізний меч доби середньовіччя. У вересні 2023 року під час візиту Президента України Володимира Зеленського до США було передано ще низку археологічних предметів. У Вашингтоні відбулася церемонія повернення культурних цінностей, викрадених із тимчасово окупованих територій України.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа