21 лютого – 4 квітня 2025
Куратор: Олена Кашуба-Вольвач
21 лютого 2025 року в Національному художньому музеї України (NAMU) відкрилась масштабна виставка «В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні 1900–1930-х». Вона є одним з етапів великого виставкового проєкту, який протягом 2022–2024 років у музеях Мадрида, Кельна, Брюсселя, Відня та Лондона представляв яскраву та драматичну історію модернізму в Україні. У цьому проєкті Національний художній музей України продовжує розпочату в 2019 році розповідь про модернізм реекспозицією «Модернізм в Україні», коли вперше мистецтво цього періоду було представлено як історія трансформацій стилів на наших землях. Цей проєкт уперше всебічно презентував український модернізм світовій спільноті, викликавши резонанс серед арт-критиків таких видань, як The Times, The Guardian, The Art Newspaper.
Проєкт став не лише мистецькою подією, а й актом порятунку унікальних творів українського модернізму під час повномасштабної війни. В умовах постійної загрози ці роботи були вивезені з Києва під обстрілами, щоб зберегти спадщину і донести світові правду про українське мистецтво, яке довгі роки залишалося у тіні імперських і радянських наративів.
Виставка розповідає історію художників-модерністів, які прагнули оновити та європеїзувати українське мистецтво. Вони експериментували з кубофутуризмом, конструктивізмом, неопримітивізмом і створювали власні мистецькі концепції. Попри складні історичні обставини – від Першої світової війни та короткочасної незалежності УНР до репресій 1930-х років – цей період став часом розквіту українського мистецтва. Окрім художнього аспекту, експозиція є критичним оглядом історії українського модерністського мистецтва, що розглядає його розвиток у контексті європейського авангарду. Вона висвітлює дві основні фази розвитку: період вільного експерименту 1900-х – початку 1920-х років та час зламу й репресій у 1930-х, коли радянська влада знищувала незалежні творчі рухи. Виставка також порушує питання національної ідентичності, адже тривалий час українських митців неправомірно зараховували до «російського авангарду».
Виставка «В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні 1900–1930-х» пропонує найповніший на сьогодні огляд українського модернізму, демонструючи понад 57 творів живопису та графіки 27 митців із колекції NAMU, серед яких Олександра Екстер, Олександр Богомазов, Анатоль Петрицький, Віктор Пальмов, брати Бойчуки, Олександр Архипенко, Василь Єрмілов та інші.
У програмі виставки передбачені кураторські екскурсії та лекції, присвячені ключовим моментам історії українського модернізму та аналізу окремих творів.
Цей масштабний проєкт є не лише відновленням історичної справедливості, а й заявою про незламність української культури. Як і сто років тому, в часи бурхливих потрясінь, сьогодні українське мистецтво виборює своє місце у світовому контексті.