10 квітня в Празі відбудеться показ фільму «Голос Вікторії: щоденник викраденої вчительки». Показ організовує лауреат Нобелівської премії миру Центр громадянських свобод у партнерстві з Prague Maidan HUB Nusle.
Документальний фільм було створено в межах міжнародної інформаційно-адвокаційної кампанії з визволення цивільних заручників “Звільнити без умов і обмінів”. Мета кампанії – об’єднати зусилля всієї міжнародної спільноти заради звільнення цивільних увʼязнених внаслідок російської агресії на території України.
У фільмі йдеться про Вікторію Андрушу, вчительку математики та інформатики. 25 березня 2022 року російські військові викрали її з батьківського дому в Старому Бикові, Чернігівської області. Протягом тривалого періоду її тримали у Курському СІЗО, утруднюючи доступ адвокатам та відмовляючись підтверджувати факт її утримання. Завдяки гучній компанії та адвокації Центру громадянських свобод, 29 вересня 2023 року Вікторію звільнили.
Ця драматична історія є лише однією з тисяч схожих випадків, де російські військові викрадають невинних людей. Нині вони утримуються за гратами російських в’язниць. Усі вони повинні бути звільнені без умов і обмінів.
Викрадення українських патріотів на окупованих територіях, а також зухвале порушення прав людини стало звичною стратегією для російської федерації, а практика насильницьких зникнень стала однією з розповсюджених методів залякування громадян на окупованих територіях.
«У цьому фільмі молода вчителька математики постає перед глядачем утіленням отих самих тисяч полонених, котрі були або досі лишаються в російських тюрмах. Це жіночий голос бранців. Це історія жінки, яка не готувалася до масштабної війни, окупації, полону, знущань і звільнення. Вікторія навряд бачила себе героїнею такого фільму, навряд уявляла себе в такій ролі. Але кожна така оповідь, кожна смілива історія — звинувачення, доказова база. І ми віримо, що рано чи пізно відбудеться суд над воєнними злочинцями», – пояснює режисерка фільму Анна Трушова.
Документальний фільм “Голос Вікторії: щоденник викраденої вчительки” можна подивитися на Youtube.