У Полтаві видавець з Харкова презентував альбом «Василь Кричевський: орнаментні композиції»

15

2023 рік є знаковим для нашої країни, адже 150 років тому на українській землі народився один із найбільш унікальних мистців в історії України – Василь Григорович Кричевський.

1

Індивідуальна обдарованість у поєднанні з певними життєвими умовами тих часів привела Кричевського до творчих здійснень настільки масштабних і багатобічних, що аналоги їм важко знайти. Сила особистості й воістину титанічний масштаб діянь Василя Григоровича були запорукою нездоланної величі його духу в найтяжчих випробуваннях часу. Його біографія постає як духовний шлях людини, яка була учасником головних подій епохи, що знайшли глибокий відгук у її свідомості й творчості.

2

Нині ж ми знаємо Василя Григоровича Кричевського, як видатного українського архітектора, маляра, графіка, художника декоративно-ужиткового мистецтва, художника театру та українського кіно, мистецтвознавця, педагога, колекціонера, найбільш харизматичну постать українського мистецтва першої половини ХХ століття, фундатора стилю українського модерну в національній архітектурі, одного з засновників і першого обраного ректора Української Академії Мистецтв, автора дизайну національного герба України «Тризуб» і перших українських грошей, Почесного члена Української вільної академії наук у США, академіка, професора, доктора мистецтвознавчих наук, заслуженого діяча мистецтв УРСР, патріарха великої мистецької родини Кричевських, яка збагатила світове мистецтво кількома видатними художниками, автор проєкту будівлі колишнього Опішнянського гончарного показового пункту Полтавського губернського земства.

5

Низка подій у 2023 році в різних містах України була приурочена ювілею великого Мистця: відкриття виставок, презентація фільму, наукові читання, творчі зустрічі тощо. На завершення цього ювілейного року світова спільнота отримала шикарний дарунок від дослідника й шанувальника творчості Василя Кричевського, українського видавця з Харкова Олександра Савчука – альбом «Василь Кричевський: орнаментні композиції».

7

Презентація відбулася у місті, де збудовано одну з найкращих будівель за проєктом Василя Григоровича – Будинок Полтавського губернського земства, нині це – Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського.

6

Сама ж презентація альбому проходила у приміщенні Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка. Переповнена зала поціновувачами творчості великого Мистця насправді вражала.

«Я рада, що презентація цієї книги відбувається у нас, у Полтавській територіальній громаді. Тут зібралися шанувальники творчості Василя Кричевського. Це те, що говорить про сучасну українську еліту. Це про наш український щит, який не вдасться зупинити у жодному напрямку в країні, яка стає зараз залізобетонною в усіх сферах. Це те, що дратує нашого ворога. Це те, що працює на перемогу. Історія, культура, мова – це стержень. Такі події надають сил і гордості за те, що я українка і ось це роблять українці. Вони популярні в усьому світі, із них беруть приклад метри мистецтва й це проходить крізь століття. Наше завдання зберегти та з повагою ставитися до цього всього», – зазначила секретарка Полтавської міської ради Катерина Ямщикова.

Видавець Олександр Савчук провів колосальну роботу аби цей альбом побачив світ. Адже сьогодні в Україні війна… Пошук матеріалів, спонсорів, друкарень – це все потребувало титанічних зусиль. І позначка на палітурці «Видано під час війни» змушує зупинитися й замислитися…

11

Альбом двомовний (українська/англійська). У ньому подано близько 200 унікальних взірців орнаментів, що зберігаються в музеях України, а також приватних колекціях. До кожного орнаменту є підпис, де саме знаходиться оригінал цього чи іншого орнаменту. Передмову до альбому написали доктори мистецтвознавства Михайло Селівачов та Андрій Пучков.

«Цього року виповнюється 150 років від дня народження великого Майстра, і це гарна нагода ще раз пригадати його творчий шлях. Колись мені до рук потрапила стаття мистецтвознавця Степана Таранушенка про Василя Кричевського. Це одна з найкращих статей про нього. Вона написана так, що хотілося й далі дізнаватися про Василя Григоровича. Я з таким захопленням читав про нього, що навіть і не мріяв, що буду працювати над виданнями про Кричевського. У Таранушенка вдома була ширма з орнаментом Василя Григоровича, і це мене надихало. Якщо у відомого мистецтвознавця вдома є орнаменти Кричевського, то це вже щось значить. Я ще більше зацікавився його життям і творчістю. Мрію, щоб були фільми, програми про Василя Кричевського. Щоб більше вшановували його ім’я на державному рівні», – поділився видавець Олександр Савчук.

Багато років Олександр Савчук співпрацює з Національним музеєм гончарства й Музеєм мистецької родини Кричевських у Опішному. На сьогодні в арсеналі видавця вже є три неймовірні роботи про метра української культури: «Василь Григорович Кричевський: хрестоматія» (у двох томах) і альбом «Василь Кричевський: орнаментні композиції».

«Музей гончарства завжди відкритий до співпраці й орієнтується на результат. Усі три видання – це була комфортна співпраця», – зазначив Олександр Савчук.

На цьому видавець зупинятися не збирається, а має вже далекоглядні плани, над втіленням яких розпочав активну роботу: «Мрію знайти людину, яка напише про Кричевського, як про художника кіно і друге – це книжкова графіка».

Олександр Савчук несе почесну місію – зберегти й відновити історичну пам’ять про талановитого патріарха української культури. Завдяки таким людям ім’я видатного Мистця Василя Кричевського не зникає в забутті, а навіки золотими літерами вписується в літописі національної культури українців.

Щиро вітаємо Олександра Савчука й бажаємо нових звершень на видавничій ниві!

Світлана Пругло,

завідувачка інформаційної служби

Національного музею гончарства

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа