У Львові відновлюють кам’яну бабу з Донеччини, яку знищили російські окупанти

babapoloveckaПоловецька баба під Сторожовим до знищення російськими загарбниками. Фото: Донецький музей

Над відновленням розірваної на уламки половецької баби, яка стояла під селом Сторожове, працюють львівські реставратори. Частину уламків скульптури до Львова відвезла волонтерка з Польщі Ольга Соляр за допомогою бійців 128-ї бригади ТрО.

Скульптура половецької баби з каменю та пісковика стояла під селом Сторожове на Донеччині з XI-XIII століття, однак після початку повномасштабного вторгнення пам’ятка опинилася за п’ять кілометрів від позицій російських окупантів. Через один з їхніх обстрілів половецьку бабу розірвало на уламки.

Після деокупації Сторожового рештки пам’ятки помітила волонтерка з Польщі Ольга Соляр, яка, за допомогою бійців 128-ї бригади ТрО зібрала частину уламків та відвезла їх на реставрацію до Львова. Нижню частину скульптури довелось поки залишити під Сторожовим, адже для її евакуації потрібна спеціальна техніка.

У Львові над відновленням скульптури працюють досвідчені фахівці під керівництвом реставратора Олега Капустяка.

“Близько 30-40 уламків вже зібрали. Якщо вони великі, важкі, то даємо спеціальні шпильки і клеїмо на спеціальний клей, на який волога, атмосфера не впливає. Ще залишилося зібрати приблизно стільки ж. Ми їх складаємо, щоб отримати принаймні силует. А далі будемо думати, чи доповнювати великі втрати реставраційним розчином”, — пояснив складності реставрації Олег Капустяк.

капустякОлег Капустяк за реставрацією скульптури. Фото: Ольга Соляр

проміжніПроміжні результати реставрації. Фото: “Суспільне. Львів”

Такі скульптури встановлювали кочові народи півдня сучасних України та Росії, зокрема половці та купчаки. Половецькі баби мали як ритуально-містичну, так і функціональну роль — кочовики вірили, що ці загадкові фігури відлякують ворогів. Зокрема, скульптура, про яку йдеться, на думку Олега Капустяка, зображує воїна.

Після відновлення принаймні верхньої частини древнього образу скульптуру планують експонувати у музеях, а після перемоги — повернути до рідних країв.

Джерело: freeradio

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа