У центрі Кракова, на вулиці Славковській (Sławkowska 28), наприкінці серпня – початку вересня планується відкриття кав’ярні, де можна буде купити українські книжки. Про це нам розповіла Надія Мороз-Ольшанська, яка щороку організовує театральний фестиваль «Схід-Захід», а зараз долучилася до ініціативи створення літературного місця на мапі Кракова.
Активісти фонду «Активна інтеграція» (зліва направо): Микола Ганюшкін, Надія Мороз-Ольшанська, Якуб Матушевський, Олександр Ганюшкін.
– Ми співпрацюємо з осередком соціальної економіки, – зазначає Надія. – Плануємо в цьому місці організовувати якнайбільше соціально-культурних, інтеграційних проектів. Вже невдовзі, з 17 по 23 серпня, пройде 7-й Міжнародний фестиваль українського театру «Схід-Захід». Частина подій поза основною програмою в вересні відбудеться у цій кав’ярні-книгарні. Цього року фестиваль в основному буде в онлайн-форматі, в кінотеатрах можна буде подивитись вистави. Але тут, в кав’ярні, у нас буде кілька читок п’єс українських авторів у виконанні польських акторів – реальні, живі, на які можна прийти, послухати і подивитись.
Зараз у приміщенні закінчується ремонт. Кав’ярня-книгарня «Nić» («Нитка») буде діяти в кам’яниці «Цеху кравців Кракова», яка на час підготовки приміщення не бере гроші за оренду. Проєкт буде працювати як соціальне підприємство при фонді «Активна інтеграція». Також проєкт кав’ярні-книгарні буде намагатися отримати фінансову підтримку від Малопольського осередку підтримки соціальної економіки (MOWES). В закладі працюватимуть особи, які мають загрозу бути виключеними з суспільства, – люди віком до 30 років, які шукають роботу, але не мають досвіду.
Ініціатори фонду «Активна інтеграція» закінчують офіційну реєстрацію організації та решту завдань, пов’язаних з відкриттям кав’ярні-книгарні. Діяльність фонду буде направлена на інтеграційні проекти для різних людей, не тільки для українців. Але українська тема буде присутня, тому що один із засновників – українець Микола Ганюшкін. За першою освітою він еколог, за другою – культурознавець. Його напарник – поляк Якуб Матушевський, філософ-культуролог, а також хореограф аргентинського танго. В команді фонду також брат Миколи – Олександр, за освітою художник-кераміст, та Надія Мороз-Ольшанська, режисерка, директорка Міжнародного фестивалю українського театру «Схід-Захід», президентка Фонду масових видовищ.
– Наша мистецька та ініціативна група повстала в 2015 році як співпраця під час проектів, які організовував і організовує Фонд масових видовищ, – каже Надія. – Зараз цей фонд проводить покази українських фільмів в Кракові в студійному кінотеатрі «Парадокс», літературні зустрічі «ЧитаєМО», театральний фестиваль «Схід-Захід» та безліч інших проектів. (Про один з фільмів – «Іловайськ 2014. Батальйон “Донбас”» – ми писали в НС №30 від 26 липня 2020 р., – прим. ред). Микола та Якуб вирішили створити щось іще, оригінальне, власне. Завжди легше співпрацювати, коли кілька організацій діють разом, тоді ми можемо спільно творити щось більше.
Брати Ганюшкіни зараз працюють у сфері гастрономії. Для них цей досвід є великою перевагою, адже вони вже знають як найкраще організувати кав’ярню. Активісти наголошують, що дане місце буде соціальним проєктом. Навіть зараз всі роботи ведуться власними силами: від ремонту до планування подій.
Приміщення кав’ярні невелике – на 6-8 столиків, але поруч – велике подвір’я. На зиму з нього планують зробити зимовий садок.
– Хочемо зробити це місце кольоровим, цікавим. У нас амбітні плани на наступний рік, – додає українка. – На подвір’ї в нас величезна стіна, розміром 20 на 10 метрів – плануємо зробити на ній мурал. Ми не боїмося роботи, тому із запалом підходимо до всього. Хочемо організовувати проєкти обміну культурним і суспільним досвідом серед молоді. Тобто ми не обмежуємось тільки Краковом. Я думаю, що після першого півріччя спробуємо розробити онлайн-пропозицію для замовлення книжок з України.
Фото надане активістами
Христина Заник, Наше Слово, Варшава