Суворі реалії сьогодення

Юрій Щур

Книга потрапляє людині до рук саме тоді, коли має бути прочитана. Коли отримана інформація «зачепиться» за свідомість і примусить рефлексувати. Призупинити читання й обдумати, порівняти й співставити.

Такою книгою за останні кілька місяців для мене стали спогади Наталки Таланчук, дбайливо записані й оформлені ще однією Наталкою, Попович. Книжка «Доля: Pier 21» побачила світ у видавництві «УВС» ще 2010-го року, однак мені до рук потрапила вже під час Великої війни. У добу вимушеного «великого переселення українців».

Повномасштабна російсько-українська війна спричинилася до того, що з України за кордон виїхало, за деякими підрахунками, від 6 до 8 мільйонів українців. Усі вони поповнили лави української діаспори в країнах розселення. І, часто, опиралися на допомогу представників тієї громади, яка формувалася після закінчення Другої світової. Не стала виключенням і Канада, куди доля закинула уродженку сучасного Дніпра Наталю Таланчук (дівоче прізвище – Гребінська). Її біографія – класичний літопис доби покоління бездержавності. Батько зазнав репресій у 1929-му й зрештою був розстріляний у 1938-му лише за те, що був священиком. Мати загинула від бомби на початку німецько-совєтської війни.

Наталя Гребінська належала до підпілля бандерівської ОУН у окупованому німцями Дніпропетровську. Потрапила під облаву й опинилася на примусових роботах у Німеччині. Закінчення війни, нові надії, табори Ді-Пі, мандри із чоловіком, бійцем «Нахтігалю» Костянтином Таланчуком, до Бельгії й, зрештою, еміграція до країни кленового листка.

Як на мене, найважливішим у книзі є блок спогадів про формування української повоєнної громади у Канаді (у даному випадку – у провінції Альберта). Сотні й тисячі тих, хто не мав можливості повернутися до України, почали творити український світ за океаном. Титанічно, не шукаючи «ні слави, ні заплати», наполегливо й результативно. Політична хвиля української еміграції, ось та, повоєнна, чітко усвідомлювала, що патріотом треба бути не до хрипоти в горлі, а до глибини власної кишені. Саме тому на території Канади було засновано величезну кількість наукових інституцій, українських видавництв, газет і журналів. Зрештою, подібною була ситуація у інших країнах, Західній Європі чи Америці. Власне, саме перманентній й невсипущій активності діаспорних організацій про Україну світ дізнавався не з совєтських методичок, підготовлених на замовлення і під контролем КГБ.

Зусиллями цих інституцій західний світ відкрив двері для українців й надав їм прихисток під час повномасштабної війни. Чи розчиняться ці вимушені переселенці у плавильних котлах мультикультурності, інколи згадуючи своє коріння, а чи повернуться (коли?) в Україну – зараз достеменно не знає ніхто. Хтось щоденно провадить активну роботу на користь рідної землі, як інформаційну так і фінансову. Хтось же вважає, що достатньо два рази на рік – День незалежності та річницю вторгнення – вдягти вишиванку й потягнути «ще не вмерла», аби засвідчити свою українськість. Останнім би не завадило почитати «Долю» й інші подібні видання.

Цікава ситуація. Ті, хто не мав держави, а лише боровся за її створення (відновлення), іскру пекучого вогню з України пронесли все життя, роздмухуючи з тої іскри величне полумя українського західного світу. Ті ж, хто народився й жив в умовах модерного державотворення, часто не ототожнювали себе із українським духом, лише з територією.

Видається, що оте постсовєтське радісне «нам держава далася без крові» таки зіграло злий жарт з нами. Ми настільки колисали себе тією думкою, що кривава імперія нас так просто відпустила, що закривали очі ледь не на все: інфільтрацію кремлівської агентури, перефарбування компартійної номенклатури, засилля російської маскультури. Не те, щоб не бачили як руйнуються від 1990-х українські збройні сили, більше – на загал раділи цьому. Ех, невмирущий дух винниченківщини – пощо нам військо в епоху демократій? Історія знову нас провчила.

І знову нам історія «підкидує» аналогії та порівняння. «На грані двох світів», але вже до внутрішніх проблем. Як влучно описав свої враження молодший сержант ЗСУ, відомий історик Володимир Бірчак: «Один світ – ті, хто воює, а також їхні рідні і близькі, а також ті, хто допомагає. Є ще інший світ, для нього війни або не існує, або вона десь там далеко». Суворі реалії сьогодення. І без згуртування усіх українців, як на рідних землях, так і в країнах поселення, доля може підкинути Україні новий «трикутник смерті».

Очевидно, за умови втрати державності, українці знову зможуть писати тужливі книжки. Та кому вони тоді будуть треба?

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа