Серію книг «Полтавська Петлюріана» виклали у вільний доступ

презентація

Травень – знаковий місяць для вшанування пам’яті тих, хто поклав життя в боротьбі за незалежність України. 22 травня 1879 р. у Полтаві народився Симон Петлюра. 23 травня відзначають День Героїв. 25 травня, 94 роки тому, більшовицьким агентом Самуїлом Шварцбардом було вбито Симона Петлюру непересічну особистість, лідера українського державотворення початку 20 століття, організатора українського війська, діяча, котрий став символом українського національно-визвольного руху, фундатора української культурної дипломатії, історика, журналіста, одного із ініціаторів створення УАПЦ, публіциста, літературного і театрального оглядача. З нагоди Дня Героїв і днів пам’яті Симона Петлюри Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськості Полтавської облдержадміністрації та Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті презентували видавничий проєкт «Полтавська Петлюріана» у мережі Інтернет».

5 і 6 випуски

У 2017 році в рамках громадських ініціатив, що спрямовані на виконання Закону «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у 20 столітті» та Указу Президента за №17/2016 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років» перший заступник голови Полтавського обласного об’єднання ВУТ  «Просвіта», нині регіональний представник Українського інституту національної пам’яті (УІНП) в Полтавській області Олег Пустовгар розробив низку пропозицій для Полтавської облдержадміністрації щодо гідного вшанування пам’яті земляка. Ці ініціативи лягли в основу розпорядження ОДА  №541 від 16.08.2017 «Про вшанування пам’яті Симона Петлюри».  Серед іншого йшлося і про переведення у цифровий формат серії книг «Полтавська Петлюріана».

Збірник №8 Петлюрівських читань

Збірник №8 Петлюрівьских читань
Олег Пустовгар нагадав: «Після відновлення незалежності, у 1992 році, голова Полтавського обласного об’єднання ВУТ  «Просвіта» Микола Кульчинський започаткував проведення Всеукраїнських наукових конференцій «Полтавська Петлюріана». Вони стали історико-просвітницьким майданчиком для багатьох не лише полтавських, але й столичних науковців, також співробітників і фундаторів бібліотеки ім. Симона Петлюри в Парижі, істориків  української діаспори США та Канади. У 2005-2010 рр. та в 2019 р. до влаштування конференцій долучилися і Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського та Полтавська облдержадміністрація, зокрема й Департаменти культури і туризму, також інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА. За підсумками читань видавалися наукові збірники, які є важливим джерелом історичних знань для студентів-істориків, архівістів, краєзнавців, – усіх, хто цікавиться минувшиною.  Організатори «Полтавської Петлюріани» мають на меті очистити добре ім’я Симона Петлюри та події «Української революції 1917-21 рр.» від мулу комуністичної пропаганди і російських фейків».

Вікторія Пилипенко

Вікторія Пилипенко, директорка Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА розповіла : «Оцифруванням книг займалося обласне комунальне видавництво «Полтавський літератор». Відтепер кожен охочий може знайти їх і завантажити у рубриці «Книговидання та книгорозповсюдження» (підрубрика «Електронні версії книг») на офіційному сайті нашого Департаменту за посиланням: https://bit.ly/2XuMk3Z

Микола Кульчинський відкриває читання з нагоди 140-річчя з дня народження Петлюри.2019 рікТакож з ініціативи Північно-східного відділу УІНП редакція громадського сайту «Симон Петлюра» http://petlura.poltava.ua/ на своєму інформресурсі теж розмістила всі вісім книг.

«Оцифрування «Полтавської Петлюріани» і розміщення цих книг на державних і громадських ресурсах є гарним прикладом співпраці влади і громадськості з вшанування Симона Петлюри. Частина громадян досі перебуває у полоні пропагандистських штампів, сформованих у часи СРСР. У час новітньої війни з путінською Росією виведення у публічний простір досліджень науковців про перші визвольні змагання є вкрай важливим з точки зору протидії російській агресії. Адже ці сторінки історії демонструють загалу, що навіть через понад сто років сутність російського імперіалізму не змінюється. Тоді це була як «червона», так і «біла» Росія, нині – путінська», – підсумував Олег Пустовгар.

Обкладинка матеріалів 6 петлюрівських читань

Обкладинка матеріалів 8 петлюрівських читань

Обкладинку першого випуску 1992 рік

Довідково: Симон Петлюра спочатку вчився у церковнопарафіяльній школі, потім – у Полтавській духовній семінарії. Зі студентських років брав активну участь в українському суспільно-політичному житті. У 1900 р. вступив до Революційної української партії (РУП). 1903-го, рятуючись від переслідувань імперської влади, виїхав на Кубань, де включився в організацію українського руху. Тут його ув’язнили і відправили до Катеринодара (нині – Краснодар). Протягом 1906 – 1917 рр. як редактор та журналіст популяризував українську політичну думку в низці друкованих видань: «Селянин», «Вільна Україна», «Рада», «Україна», «Украинская жизнь». Після формування в червні 1917 року першого уряду УНР очолив військове відомство і всю енергію спрямував на створення українських збройних сил. У травні 1919 р. очолив Директорію УНР. У важких внутрішніх і зовнішніх умовах керував збройною боротьбою проти російських більшовицьких і білогвардійських військ. Робив усе можливе, аби запобігти єврейським погромам. Слово “петлюрівщина» і дотепер нерідко вживається на означення боротьби за національну державність.

Північно-східний міжрегіональний відділ УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа