До Міжнародного дня визволення в’язнів нацистських концтаборів
Творчість, сповнена страждань
Навесні 1945 р. один за одним союзницькі війська відчиняли ворота нацистських концтаборів. Людство зазирнуло по інший бік брами і побачило те, що неможливо осягнути й зрозуміти здоровим глуздом.
Рядовий Зіновій Толкачов був серед військових 1-го Українського фронту, які визволили бранців нацистського табору Аушвіц-Біркенау, що знаходився на території Польщі. У складі спеціальної військової комісії з розслідування злочинів нацизму він у січні 1945 р. робив замальовки щойно звільнених виснажених в’язнів. Вражений побаченим, він створив відомі на весь світ художні серії «Освенцим» та «Квіти Освенцима». Нині його художні роботи зберігаються в музеях Ізраїлю та США, експонуються на виставках у Варшавi, Празi, Лондонi, Амстердамi, Копенгагенi, Фiладельфiї тощо. Значна їхня частина зберігається в Національному Меморіалі Катастрофи (Шоа) і Героїзму Яд Вашем (Ізраїль, м. Єрусалим) та в Національному музеї історії України у Другій світовій війні (Україна, м. Київ). Вони стали основою проектів про Голокост і в’язнів нацистських концтаборів.
11 квітня широкому загалові будуть презентовані роботи Зіновія Толкачова із фондозбірні музею. У світі мистецтва художник відомий як людина, що однією з перших усвідомила й почала поширювати правду про в’язнів — жертв нацизму в таборах смерті, які стали безпрецедентним інструментом геноциду в новітню добу.