11 жовтня о 18:00
Кінотеатр «Жовтень», зал «Аншлаг» (вул. Костянтинівська, 26)
«Ізюм.Звільнений»
Фестиваль воєнної музики «Сурма» – проєкт, започаткований Музеєм у 2023 р. під оновленим, із Тризубом на щиті, монументом «Батьківщина-мати».
В програмі
18:00 – welcome drink
18:30 – показ документального фільму «Ізюм.Звільнений»
19:30 – спілкування з командою, питання-відповіді. Серед учасників: Дмитро Чорний, кінорежисер, продюсер, Олена Котовська, продюсер, Юрій Савчук, директор Національного Музею історії України у Другій світовій війні, Сергій та Людмила, герої фільму, мешканці Ізюму, автори «Щоденника окупації», співачка Камалія, саундпродюсер фільму, Костянтин Рильов, креативний продюсер Ілля Волох, творчий продюсер (включенням on-line from USA).
Про фільм:
17 жовтня в усіх кінотеатрах стартує прокат документального фільму «Ізюм.Звільнений» режисера Дмитра Чорного. В документальному фільмі «Ізюм.Звільнений» дуже невимушено, як буває зазвичай тільки у художньому кіно, переплітаються чотири історії.
В центрі розповіді – історія творчої особистості, директора Національного Музею історії України у Другій світовій війні Юрія Савчука, який посів свою посаду майже перед початком вторгнення, й котрий розкривається в складних умовах, як харизматичний керівник та неординарний історик з творчими здібностями.
Друга – історія про небезпечну експедицію в щойно звільнене від російських окупантів місто Ізюм Харківської області, яка відбулась в жовтні 2022 року. Тоді музейники назбирали артефактів на 2 великі автівки-фури, які надала компанія «Нова Пошта». Окрім поїздки в Ізюм, того ж року вже відбулись експедиції звільненими містами київської області та звільненим Херсоном. Небезпека та ризики полягають у тому, що команда музею заходить на щойно звільнену від окупаційних військ територію одразу після саперів, але багато місць все ще заміновані й всюди розкидані міни та снаряди. Не дивлячись на це, команда відчайдушних продовжує свою роботу, щоб якомога більше експонатів потрапило до експозиції музею.
Третя історія – це фонова картинка й ціль експедиції. Це сумні й в той час поетично красиві, як у творах Шевченка, картини замученого й зруйнованого міста, котре намагалися «звільнити» російськи окупанти, а по-справжньому звільнили українські війська. Історії міста через показ зруйнованих росіянами шкіл й церков; історія втомленого пожежника-рятувальника Дмитра з Ізюму й відновлювальних будівельних бригад компанії «Автострада».
Й четверта історія – це історія подружжя мешканців з Ізюму. Сергій й Людмила пережили окупацію, вони живуть без світла в оточені замінованих городів але зберігають Віру, Надію й Любов один до одного. Це подружжя ізюмчан на момент завершення зйомок залишилося в місті, бо вони мають дбати про город, вирощувати тютюн й слідкувати за бджолиними вуликами. Сергій й Людмила вели з перших днів «Щоденник окупації», який за словами працівників Музею, став першим докладним письмовим свідченням окупації, що є дуже важливим для роботи істориків, особливо в майбутній перспективі вивчення цієї війни та життя людей під час неї.
Фільм «Ізюм.Звільнений» – учасник більш ніж 10 міжнародних кінофестивалів, закриті покази фільму відбулися в Норвегії, Фінляндії, Швеції, Канаді.
Цікавий факт: «Ізюм.Звільнений» – перший український фільм з елементами AR (доповненої реальності). Команда кінокомпанії «Smart Movie» разом з іспанським стартапом, засновниками якого є українці, розробляли цю технологію з 2021 року, щоб зробити перегляди в кінотеатрах та на ТБ-екранах більш інтерактивними для глядачів. Доповнення фільмів елементами AR допомагає створювати невидимі світи й реальності через звичайні смартфони без необхідності встановлення спеціальних додатків та застосунків.
50% прибутку від прокату фільму будуть направлені на підтримку Третьої Окремої Штурмової Бригади ЗСУ (3 ОШБр)
Хронометраж: – 60 хв.
Цікавий факт: Крайня експедиція команди музейників відбулась кілька місяців тому в м. Суджа, Курської області рф, а вже через місяць у Національному Музею історії України у Другій світовій війні було відкрито експозицію «За межами рідного міста», про яку команда «Smart Movie» вже зняла новий фільм-екскурсію. До речі, термін «фільм-екскурсія» та напрямок у документалістиці вигадав і започаткував режисер Дмитро Чорний, чим створив новий погляд на виставкове та музейне мистецтво. У цьому стилі команда кінокомпанії на чолі з режисером Дмитром Чорним і продюсеркою Оленою Котовською вже зняли 4 фільми-екскурсії:
– 24.02. «The Day When We UNITED»,
– «Бахмут»,
– «За межами рідного міста»,
– «Український Ватикан або нецерковна історія Києво-Печерської лаври» (зйомки тривають).
Цікавий факт: Під час зйомок команда «Smart Movie» зібрала велику кількість цікавих відео- та фотоматеріалів, але які не увійшли до фільму. Це надихнуло до створення фотокниги «Музей-війни під час війни» про цю небезпечну експедицію. Книга створена з цікавих кадрів фільму «Ізюм.Звільнений» й допомагає перенести нас в атмосферу тільки що звільненого міста, показуючи цікаву й небезпечну роботу музейників й знімальної команди команда «Smart Movie».
Цікавий факт: Творчий продюсер фільму «Ізюм.Звільнений» Ілля Волох, голлівудський актор українського походження. Стажувався в Королівському Шекспірівському театрі в Лондоні. У 1992 році емігрував у США. Знявся у більш ніж 170 фільмах і серіалах. Член Гільдії кіноакторів США (Screen Actors Guild, SAG).
Цікавий факт: Співачка Камалія виступила саундпродюсером документального фільму «Ізюм.Звільнений», надавши свої пісні. У фільмі звучить пісня співачки «Кулями» (https://www.youtube.com/), яку вона виконала разом з українським репером Paul Hank і яку обрали для саундтреку стрічки. Це її перший досвід як саундпродюсера в документальному кіно. «Пісню «Кулями» для мене написали чернігівські автори, які особисто пережили всі жахіття російської агресії. Коли я її співаю, ледве стримую сльози! Вірю, що Україна переможе, дякую ЗСУ за наші звільнені міста! Дякую, що життя продовжується!», – коментує Камалія.