Дуже сумна новина. Помер заслужений діяч мистецтв України, режисер та постановник відомого полтавського фестивалю мистецтв “Мазепа-фест”, також режисер першого фестивалю “Червона рута” Сергій Архипчук. Надзвичайно світла, патріотична людина, митець з великої літери, людина іскрометного гумору, енциклопедичних знань.
Дякую Богу, що мав щастя знати і спілкуватися. Познайомився із Сергієм Архипчуком у далекому 2003 році. Разом із музикознавцем Олександром Явтушенком тоді я відповідав за інформаційний супровід і популяризацію фестивалю ” мазепа-фест”.
Так, нас “познайомив” «Мазепа-Фест» — етно-рок фестиваль у місті Полтава, що був заснований головою Полтавського обласного об”єднання товариства “Просвіта” Миколою Кульчинським, якраз 2003 року. Історія “Мазепа-фесту”-це історія культурного життя Полтави, і це часточка великого бурхливого життя Архипчука. На початку і у середині “нульових” його полтавська молодь називала “голосом Мазепа-фесту”….Місцем проведення “Мазепа-фесту”, цього музичного цунамі над Полтавою протягом десяти років поспіль було Співоче Поле ім. Марусі Чурай у парку «Перемога». Програма перших фестивалів включала винятково виступи колективів українського року. Хедлайнери -“Плач Єремії”, “Гайдамаки”, “Кому вниз”, “Вася Клаб”, “Очеретяний кіт”, “Мотролла” та ін. В наступні роки додавалися кінопокази, концерти хорової музики, вистави (скажімо за твором Матіос “Солодка Даруся” та інші події). Незмінним учасником “Мазепа-фестів” був гурт “Хорея козацька”
Сергій Архипчук народився 18 листопада 1960 року в хуторі Ганнівка (зараз село) Костопільського району Рівненської області. У 1979 році закінчив акторський факультет Дніпропетровського державного театрального училища, а у 1984-му – Державний інститут театрального мистецтва в Москві. Працював як режисер у різних театрах, таких як “Заграва”, театр опери та балету в Донецьку, Дніпропетровський театр ім. Тараса Шевченка, Закарпатський обласний театр драми та комедії. Він став відомим як режисер першого фестивалю “Червона рута” в Чернівцях 1989 року, а також фестивалю “Тарас Бульба”.
Сергій Архипчук також організовував різні мистецькі та пам’ятні заходи, наприклад, вечір пам’яті Володимира Івасюка (Львів, 1989), “Володимир Івасюк. Повернення” (Київ, 1998), “Задивляюсь у твої зіниці” Василя Симоненка (Львів, 1988), агітаційно-мандрівний проєкт “Політичний вертеп” (2013) та інші. Сергій Архипчук також займався благодійністю на підтримку захисників України “Артдесант” та “Люті укри”(2014-2017), заснував Київський театр поезії “Мушля” та був художнім керівником школи телеведучих TV-lab. Архипчук отримав Вагнерівську стипендію (Байройт, ФРН, 1997 р.).
Світла пам”ять пану Сергію! Велика втрата для української культури. Пам”ятаємо…
Олег Пустовгар, представник УІНП в Полтавській області
На світлинах: Сергій Архипчук на полтавському фестивалі «Мазепа-фест» , миттєвості фесту