Новий показ кінопроєкту «Остання зйомка»: камера — зброя, а кадр — останній крик правди
У програмі XI Міжнародного фестивалю історичного кіно «Поза часом» 23 квітня відбудеться спеціальний показ оновленої версії глибоко зворушливого кіномеморіалу «Остання зйомка» режисера В’ячеслава Бігуна — унікального мобільного альманаху про медійників і кінематографістів, які загинули під час російсько-української війни. Цей проєкт визнано найбільшим меморіалом кіно й журналістики нашого часу.
Ультракороткі фільми створені в форматі вертикального мобільного кіно з використанням реальних відео й фото, залишених героями — це камерні історії самопожертви, в яких життя обривається на кадрі. У новій версії стрічки, вперше представленій на фестивалі, постають 113 постатей: Олександр Махов, Макс Левін, Віра Гирич, Олександра Кувшинова, Мантас Кведаравічус, Брент Рено, Павло Лі, а також десятки інших журналістів, операторів, акторів, режисерів й інших творців екрану, які стали жертвами російської агресії, зафіксовані в останніх зйомках, останніх словах, останньому світлі.
Вшануймо тих, хто творив не фільм, а нашу історію. І загинув за неї. Цитати полеглих — як рани в пам’яті, які й надихають:
- «Я тебе люблю, шкода, що не подивлюся тобі в очі» (Роман Жук).
- «Це ціна за те, що наша країна буде такою, якою хочемо бачити її ми з вами» (Віталій Дерех).
- «Смерті не існує. Це велика честь загинути за Україну» (Юрій Олійник).
- «Мова ― про слово. Тепер різниця є!» (Ілля Чернілевський).
«Остання зйомка» — це більше, ніж фільм. Це духовне свідчення того, як журналістика і кіно стали полем бою. Проєкт постав як частина серіалу «Україна в огні 2», який вільно виходить онлайн щодня, визнаного найкращим серіалом року за версією Золотої Дзиґи.
Фільм говорить універсальною мовою людяності, торкаючись сердець далеко за межами України. Він створений не лише для української, а й міжнародної аудиторії, яка хоче зрозуміти глибину українського спротиву. Тому закономірно, що він здобув визнання глядачів, фестивалів і кінознавців у світі.
Режисер В’ячеслав Бігун: «Цей фільм не про смерть, а волю до життя, він — про безсмертя правди. Коли пам’ять мовить кадром. Це кінематографічне свідчення війни, створене поглядом і серцем митця як колективний твір». Стрічки режисера, який створює пам’ятні фільми про силу людини у час зламу, нагороджені понад 100 нагородами.
Що, де і коли показ: ХІ Міжнародний фестиваль історичного кіно «Поза часом», Київ, Київська фортеця (бульвар Лесі Українки між будинками № 12 і 14), 23 квітня 2025, 15:00. У межах фестивалю відбудуться дискусія і показ інших фільмів. Деталі: https://www.facebook.com/profile.php?id=100069537246584