Колекція українських артефактів з усього світу

008.-afisha-virtualnoyi-vystavky-«z-usogo-svitu.-from-all-over-the-world»-1536x804

Ганна Лексіна

Історія заснування

Музей української діаспори було утворено 29 травня 1999 року. Експозиція розташувалася в старовинній київській садибі з понад двохсотлітньою історією. Проте сучасний двоповерховий будинок з колонами в історичному центрі української столиці насправді був відтворений за старими кресленнями у 1990-х роках, коли Україна вже здобула незалежність. До реконструкції садиба перебувала у власності кількох відомих історичних постатей: дипломата Російської імперії Петра Веселицького, київського купця Василя Пирожкова, вдови капітана медичної служби й благодійниці Мотрони Єгорової, а в радянські часи будинок був перетворений на комунальні квартири. До музею час від часу заходять поважні пані, свідки радянської історії будинку, й діляться безцінними спогадами про нього.

001.-muzej-ukrayinskoyi-diaspory-1536x1199Музей української діаспори

Сьогодні в розкішній двоповерховій садибі з рідкісним для сучасного Києва зеленим двориком діє Музей української діаспори. Тут відбуваються історико-меморіальні та художні виставкові проєкти, присвячені вибраним представникам української діаспори, культурно-мистецькі фестивалі, майстер-класи та квести. Постійна експозиція музею перебуває на стадії оновлення.

Формування колекції

Колекція Музею української діаспори почала формуватися у 1990-х роках, коли закордонні українці поновили свої контакти з батьківщиною після здобуття  нею незалежності. Українські емігранти з різних куточків світу – від Америки до Австралії – почали активно спілкуватися з Україною, розшукувати свої родини, листуватися з ними, приїжджати на рідну землю та передавати сюди свої архіви й мистецькі колекції.

009Музей української діаспори отримує у подарунок скульптуру Ігоря Сікорського. Зліва направо: автор-скульптор Володимир Журавель, провідна наукова співробітниця музею Ганна Лексіна, директорка музею Оксана Підсуха (2020 р.)

«Хрещеним батьком» Музею української діаспори вважається український американський художник Олекса Булавицький. Саме з його подарунка, а це понад 40 живописних і графічних робіт, наприкінці 1990-х років почалося формування колекції музею. Переважна більшість творів мистця – пейзажі, унікальні краєвиди поселень перших українських емігрантів. На його полотнах увічнені біленькі хатинки з садками та дерев’яні церкви з хуторів із колоритними назвами Сірко, Нью-Київ, Січ, які українці заснували наприкінці ХІХ ст. в Канаді.

Ще однією фундаторкою музею є українська американська художниця, одна з кращих учениць Федора Кричевського, Людмила Морозова. У 1995 році мисткиня передала до рідного Києва колекцію власних художніх творів, більшість із яких через чотири роки лягли в основу новоствореної експозиції Музею української діаспори. Серед них – портрети сучасників мисткині, автопортрети, натюрморти, яскраві пейзажі київського, німецького та американського періодів, унікальні краєвиди Греції, написані Морозовою під час перебування в Європі.

Від початку заснування музею українська американська мисткиня Катерина Кричевська-Росандіч поповнює фонди архівними документами, фотографіями й мистецькими творами своєї родини – батька Василя Кричевського (Молодшого), матері Олени Кричевської, дядька Миколи Кричевського та діда Василя Григоровича. Завдяки художниці музей має цілісну мистецьку колекцію цієї знаменитої династії, а їхні твори часто експонуються на виставках.

Формування колекції Музею української діаспори продовжується сьогодні. За останні кілька років фонди музею поповнилися численними архівними світлинами українських емігрантів та українською діаспорною періодикою Канади, США, Франції, Німеччини, мистецькими творами українських австралійців Володимира Савчака, Петра Кравченка і Світлани Солдатової, живописними полотнами української художниці, котра мешкає у німецькому Мюнхені, Емми Андієвської, картинами українського американця Анатолія Коломийця, особистими речами останнього президента УНР в екзилі Миколи Плав’юка та американського українця Марка Паславського, який загинув під Іловайськом, захищаючи свою рідну землю в неоголошеній війні з Росією. І це далеко не повний перелік експонатів, які музей вже встиг отримати у подарунок.

«Наш Сікорський»

Історико-меморіальний виставковий проєкт, присвячений видатному американському авіаконструктору родом із Києва, діє в Музеї української діаспори на постійній основі починаючи з 2016 року. Сьогодні це єдина масштабна експозиція, що розповідає про Ігоря Сікорського на його батьківщині.

002.-oleksa-bulavyczkyj.-hata-z-krynyczeyu.-manitoba-kanada.-mejsonit-oliya.-1965.-muzej-ukrayinskoyi-diaspory-1536x1102Олекса Булавицький. Хата з криницею. Манітоба (Канада). Мейсоніт, олія. 1965. Музей української діаспори

Проєкт представляє київський, петербурзький та американський періоди діяльності всесвітньо відомого винахідника. В експозиції відтворені куточки київського помешкання та робочої майстерні Ігоря Сікорського, представлені копії архівних фото й документів різних періодів діяльності авіаконструктора, які вдалося віднайти в київських архівах та отримати спеціально для проєкту від Igor I. Sikorsky Historical Archives. Експозицію доповнюють документи про історію заснування компанії Сікорського в Америці, стендові моделі його американських гелікоптерів різних модифікацій та унікальний фільм із голосом самого авіаконструктора за кадром.

Окрасою виставки є масштабні моделі першого київського гелікоптера Сікорського та літака БіС-2, який винахідник сконструював спільно зі своїм колегою Федором Билінкіним та на якому вперше піднявся у київське небо. Обидві моделі були виконані в єдиному екземплярі спеціально для проєкту сучасним українським авіамоделістом Євгенієм Галущенком.

Від самого початку свого існування виставка стала майданчиком для проведення круглих столів та організації акцій для збереження будинку родини Сікорських у Києві. Сьогодні проєкт спрямований на те, щоб повернути ім’я видатного винахідника Ігоря Івановича його батьківщині та вписати його спадщину в контекст видатних досягнень українців світу.

czczczczczczczczczczФрагмент експозиції виставки «Наш Сікорський». Відтворена робоча майстерня авіаконструктора та модель літака БіС-2. Музей української діаспори

«З усього світу / From All Over The World»

Як і більшість культурно-мистецьких установ по всьому світу, Музей української діаспори опинився в умовах карантинних обмежень, тож вирішив відзначити свою 21-у річницю заснування віртуальною виставкою «З усього світу / From All Over The World». На офіційній сторінці музею у фейсбуці впродовж 21 дня було представлено 21 вибраний експонат: твори мистецтва й історичні раритети, що потрапили до музейної збірки за останні кілька років від різних дарувальників та з різних куточків світу – Нью-Йорка, Мюнхена, Сіднея, Пітсбурга, Парижа, Оттави.

Підписники музейної сторінки змогли побачити та прочитати історії про парадний мундир американської військової академії Вест-Пойнт, грудку української  землі, яка в далекі 1940-ві «помандрувала» світом і лише недавно  повернулася додому, пейзаж із хатиною, що 1943 року «втік» від радянської влади, грамоти перших українських кредитових спілок, заснованих емігрантами у США на межі ХІХ-ХХ ст. та інші не менш цікаві подарунки.

Розпочинаючи проєкт, було невідомо, який саме експонат стане завершальним 21-им. І символічно, в останній день дії віртуальної виставки, Музей української діаспори отримав у подарунок бронзову мініатюру пам’ятника Ігоря Сікорського (автор – скульптор Володимир Журавель), урочисто відкритого минулого року в Міжнародному аеропорту «Київ», який вже третій рік поспіль гордо носить ім’я всесвітньо відомого авіаконструктора Сікорського. Тепер скульптура винахідника, який тримає в руках свій перший київський гелікоптер, зустрічатиме відвідувачів виставкового проєкту «Наш Сікорський».

Проєкт «З усього світу / From All Over The World» став своєрідною подякою фундаторам музею, з подарунків яких почалося формування колекції, та дарувальникам, завдяки щедрій підтримці й довірі яких музей живе, розвивається і чекає на нові відкриття та експонати сьогодні.

006.-paradna-uniforma-vijskovoyi-akademiyi-vest-pojnt-marka-paslavskogo.-kolekcziya-muzeyu-ukrayinskoyi-diasporyПарадна уніформа Військової академії Вест-Пойнт Марка Паславського. Колекція Музею української діаспори

Плани на майбутнє

Теперішні зусилля наукової команди Музею української діаспори зосереджені на оновленні постійної експозиції. Кілька років тому була затверджена концепція, яка зараз перебуває на стадії практичного формування і реалізації.

Ми мріємо, щоб наша експозиція була цікавою для кожного, хто в майбутньому відвідає музей. Для цього ми формуємо міцний науковий фундамент та органічно вплітаємо в нього новітні технології. Завдяки такому поєднанню, кожен знайде, на чому спинити свій погляд: прочитати неймовірну історію українця, народженого в еміграції, детально роздивитися архівне фото з нашими співвітчизниками на шляху до нового життя за кордоном, переглянути унікальне відео з танцем всесвітньо відомого балетмейстера Сержа Лифаря, послухати запис першого виконання «Щедрика» Українською республіканською капелою Олександра Кошиця в Америці.

Робота над оновленою експозицією музею триває. Все, про що ми хочемо в ній розповісти, так чи інакше стосується сучасних українців, які проживають далеко за межами своєї батьківщини, їхніх дідів і прадідів. Тож, користуючись нагодою, запрошуємо їх до співпраці. Ми із задоволенням поповнимо наші фонди історичними та мистецькими артефактами, які будуть зберігатися в музейних фондах, експонуватися на майбутніх виставках, а можливо навіть увійдуть до оновленої постійної експозиції.

***

Джерело: Наше Слово, Варшава

Ганна Лексіна – мистецтвознавиця, провідна наукова співробітниця Музею української діаспори

Фото надані авторкою

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа