Книга, яка озброює і наставляє

Видавництво «Українська видавнича справа» щойно видало дуже вартісну і потрібну книгу англійського автора Нормана Коупленда «Психологія і солдат». Пропонуємо передмову до неї.

Ред.

Книга Нормана Коупленда «Психологія і солдат. Мистецтво лідерства» має бути відомою українським читачам, особливо тим, хто цікавиться воєнною тематикою, займається організацією життя військового колективу, вихованням молодих військовослужбовців, виробленням у солдат стійких психологічних навичок, формуванням лідерів.

Автор книги – британський священик та військовий капелан. Він мав багаторічний досвід участі у військових конфліктах, а також власні довгочасові спостереження із життя далеких гарнізонів. Для написання своєї праці він перечитав і переосмислив багато джерел, праць військових теоретиків, мемуарів стратегів та воєначальників минулих століть. І запропонував власний погляд на формування та функціонування психології солдата.

Вперше ця праця була опублікована у США в 1942 р., в той історичний момент, коли Друга світова війна набрала повномасштабних обертів і американська армія та американське суспільство серйозно готувалися до участі у ній.

Запит на подібну науково-практичну працю для морально-психологічної підготовки солдат, які незабаром візьмуть участь бойових діях, був величезний. І автор відповів на очікування, не просто виклав тут набір психологічних порад, а описав механізми переборення страху у новобранців, необхідність та методи дотримання дисципліни, досягнення високої боєздатності підрозділів та згуртованості військового колективу.

Книга одразу стала бестселером, отримала надзвичайно високу оцінку від армійських командирів нижчої і середньої ланки, які ці теоретичні викладки та поради застосували на практиці і отримали хороший результат.

Фактично, Норман Коупленд відкрив нову епоху у військовій психології, його книга «Психологія і солдат» стала класичним твором, відправною точкою для сучасного розуміння ролі і завдань морально-психологічного навчання і виховання військовослужбовців задля формування особистості – розумного, навченого, ініціативного, мотивованого солдата, здатного виконувати найскладніші завдання.

У 1944 р. книгу перевидали у Великій Британії, а передмову до неї погодився написати вельми на той час авторитетний генерал Сер Волтер Кірк. Працю «Психологія і солдат» справедливо очікував величезний успіх не лише серед американських та британських військових, але й серед цивільних читачів, оскільки до мобілізації готувалися мільйони людей.

З того часу книга Нормана Коупленда помандрувала світом. На неї звернули увагу і в колишньому радянському союзі, назвали «витвором буржуазного релігійного психолога», але акуратно переписали ключові моменти до своїх військових підручників.

В українській військовій психології праця американського капелана знайшла якнайширше застосування. Адже автор подає власну струнку схему розуміння способу мислення та відчуттів військовослужбовця (як новака-рекрута, так і досвідченого лідера), підходить до викладу матеріалу системно, підкріпляє теорію практичними прикладами та варіантами застосування.

Хоча з часу написання книги пройшло уже майже століття, думки автора аж ніяк не втратили своєї актуальності. І сучасний читач, особливо командир, який працює безпосередньо з особовим складом, займається становлення сучасного солдата, виховує військових лідерів, неодмінно знайде в книзі корисну інформацію, розширить свій світогляд, поглибить фахові знання.

Для чого ж потрібна підготовка армії загалом і окремого військовослужбовця? «Бій – ось мета, яку слід постійно мати на увазі за будь-якої системи підготовки військ» – вслід за своїми попередниками повторює Норман Коупленд, і розвиває думку: «Кінцева мета будь-якого бою швидше психологічна, ніж фізична… у сучасних умовах результат бою залежить не так від чисельності та озброєння військ, як від волі солдат». Важко не погодитись з такими формулюваннями Коупленда. Його правоту підтверджено успіхами українських воїнів на полях битв з кривавим російським окупантом.

Готуючи бійців спеціального призначення, розвідників – еліту сучасного українського війська, у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України ми звертаємо увагу, окрім високих професійних навичок та вмінь, на формування у наших військовослужбовців таких якостей як шляхетність, моральність, гідність та вірність обов’язку. У надзвичайній важливості цих якостей для військовослужбовців, які виконують високу місію захисту Батьківщини, ми переконані, як і автор книги «Психологія і солдат».

І ще одна важлива думка Нормана Коупленда, яку ми цілком поділяємо. Вона стосується необхідності єдності суспільства, особливо в період протистояння агресору: «Коли народ піднімається на війну за національну незалежність, він ясно бачить перед собою певну спільну мету, яку забувають у звичайних умовах».

Не сумніваємось, що книга «Психологія і солдат» буде цікавою і корисною усім, хто цікавиться військовою психологією, а особливо – сучасним і майбутнім командирам новітнього українського війська. Бо нові знання – це теж важлива складова для досягнення нашої Перемоги.

Кирило Буданов, генерал-майор, начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа