Кераміка полтавки, натхненна Україною

1.редХудожниця-керамістка Інна Гуржій. Фото Тараса Пошивайла

Галерея монументальної садово-паркової глиняної скульптури – унікальна для України колекція творів, яку вже понад 25 років розбудовує на просторах Опішного Національний музей-заповідник українського гончарства. Тут представлені роботи видатних художників-керамістів України та світу, що в різні роки брали участь у симпозіумах-практикумах на базі музею-заповідника. Однак, складно сказати, чиїх «облич» в авторстві цих мистецьких творів більше – «чоловічих» чи «жіночих». Попри те, що ці скульптури потребують для створення значних фізичних зусиль, роботи мисткинь – представниць «ніжної статі», зовсім не слабують у цьому технологічно складному процесі. Вони демонструють повнозвучність ідеї, захоплюючи силою витримки такому серйозному творчому виклику собі самій…

Рішучою до мистецьких пошуків є полтавська художниця-керамістка Інна Гуржій. Мисткиня займається керамікою понад 20 років. Попри те, що в її доробку переважають орнаментальні тарелі, панно, фігурні посудини, камерні декоративні роботи, вона не боїться виходити за рамки своїх досягнень і братися за нові творчі експерименти.

Так свого часу Інна Гуржій заявила про себе як талановита авторка монументальної глиняної скульптури. «Першим кроком» стала участь художниці-керамістки 2012 року в ІІІ ІНТЕРСимпозіумі кераміки в Опішному «2012: 12х12», де її твір «Відродження» було одразу відзначено високою нагородою – Другою премією. Відтоді Інна Гуржій є постійною учасницею не лише виставкових проєктів, а й творчих практикумів на базі Національного музею гончарства – щоразу вони відкривають нову грань її мистецької постаті…

2014 року, під час V ІНТЕРСимпозіуму кераміки в Опішному «2014: 14х14», мисткиня створила композицію «Солов’їна країна – Україна», символічний образ нашої Держави. 2017 року, за темою Міжнародного симпозіуму монументальної кераміки «Філософія Буття», керамістка виготовила скульптуру «Взаємозалежність. Буття і час. Статистичність і рух», яка стала окрасою зовнішньої експозиції Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа.

Міжнародний симпозіум монументальної кераміки «ГігантоМАНІЯ» (2019) виявився справді новою вершиною творчих досягнень Інни Гуржій: її скульптура «Нев’янучий цвіт» стала першим 5-метровим твором керамістки. Під час Національного симпозіуму монументальної кераміки «ГІГАНТИ Незалежної України» (2021) твір мисткині «І проросте українська свідомість на давньому корінні» знову сягнув 5-метрової позначки. Робота ідейно продовжує попередню тему: вона зображує національний дух в образі квітки, композиційні елементи якої нагадують мотиви української народної творчості у вишивці, ткацтві, розписі хусток та мальовці традиційної кераміки.

5Інна Гуржій. Скульптура «Нев’янучий цвіт». Опішне, 2019. Фото Тараса Пошивайла

Кровавий біль, який відчули українці з початком війни, спонукав стати до захисту Батьківщини кожного на своєму, посильному фронті. Переживання мільйонів людей Інна Гуржій втілила в мистецькому проєкті під назвою «Протистояння. Руйнування чорної імперії». Він став одним із трьох переможців Міжнародної грантової премії Говорунів 2022 року. Робота передає ту потужну силу, з якою народ мужньо протистоїть ворожій агресії – воює, волонтерить, підтримує…

Творчий стиль Інни Гуржій повсякчасно вирізняло прагнення продовжити й осучаснити у своїй творчості національні традиції. Монументальні роботи лише підсилили мистецький голос авторки. Так Інна Гуржій говорить із глядачем про минуле і сучасне нашої Держави, її духовні надбання і майбутні прагнення, про її нинішню боротьбу і найбільшу мрію… Її монументальні скульптури мають особливу силу, яка дає відчути живу душу нашої культури й утверджує Україну як державу, гідну вільного і суверенного майбутнього.

Жанна Невкрита,

інформаційна служба Національного музею гончарства

Фото Тараса Пошивайла

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа