Калинові береги Марії Примаченко

Прийшли журавлі до калини

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва триває виставка «Калинові береги Марії Примаченко». Під такою поетичною назвою зібрані твори народної художниці України, присвячені образу калини – «Прийшли лелеки до калини», «Кукурудзяний голуб на калині», «Зозуля на калині», «Калинонька моя», «Калиновий берег». Це один з улюблених мотивів української майстрині, адже калина – це символ життя, сонця, батьківської хати й самої України.

Калиновий берег

На картинах Марії Оксентіївни не тільки стиглі кетяги червоних ягід, але і їх біле суцвіття, яке, мов дивне мереживо, органічно вплетене в загальну композицію твору. Це символ дівочої краси, нареченої, яка розповідає історію свого кохання. Така історія була і в житті відомої художниці.

Калинонька моя цвіте

Одна із виставкових робіт – «Калинонька моя ти цвітеш і цвітеш…» пов’язана з особистим життям української мисткині. Ніжні калинові суцвіття на темному тлі та пара лелек, як символ вірності і подружньої любові. Марія Примаченко присвятила цю картину своєму чоловікові Василю Маринчуку, який не повернувся з Другої світової війни.

Смугаста корова 1936 р.

Ще один цікавий розділ виставкової експозиції – це ранні малюнки майстрині із серії «Звірі в Болотні», створеної в 1936-37 роках. Їх сюжети навіяні легендами, переказами, забобонами рідного поліського краю. На виставці представлені «Смугаста корова», «Зелений слон», «Мавпа-вершниця», «Фантастичний птах з цигаркою» та інші роботи.

Зелений слон_o

У 30-х роках минулого століття ця звірина серія вразила не тільки виставкову публіку Києва, Москви й Ленінграда, але і французькі знавці мистецтва «знімали капелюха» перед творами української мисткині на Міжнародній виставці у Парижі 1937 року. Вони і сьогодні продовжують вражати, дивувати та заглиблювати гостей музею у незбагненний світ мистецтва українського генія – світ Марії Примаченко.

Куратор виставки – науковець музею Олена Шевчук.

Виставка триватиме до 31 березня.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа