20 вересня 2024 року в програмі 5-го Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю в Ужгороді демонструється нова стрічка В’ячеслава Бігуна «Доля чи воля. Маруся», повідомляє «Суспільне».
«Доля чи воля. Маруся» ― повнометражний документальний історико-біографічний фільм – екранізація приватної історії Закарпаття легендарної матері-героїні Марії Свид. На фоні турбулентної історії Закарпаття останніх ста років, стрічка пропонує замислитися про основи життя: Що домінує в житті людини – доля чи воля? Доля – це більше щастя чи горя? Як стихії (як-от землетруси), війна, зміни режимів, а також система охорони здоров’я впливають на життя людини, зокрема в Закарпатті? Як і чи можливо протидіяти зловживанню алкоголем? Чому закарпатці там часто емігрують з такого чудового краю? Яка традиція і реалії догляду за літніми й немічними батьками? Що таке добра смерть, «щаслива година смерті»? Як надія і любов надихають жити?
Фільм екранізує історію 15-річної дівчини з найзаможнішої сім’ї села, яка змушено виходить заміж, щоб уникнути переслідувань сім’ї новим режимом. Приватна історія цієї дівчини – вже як бабусі – відображає турбулентну історію одного з найкрасивіших країв світу. «Доля чи воля. Маруся» – один із орієнтовно 20 фільмів, створених В’ячеславом Бігуном в Закарпатті чи про Закарпаття.
Фільм, номінант кількох українських і міжнародних кінофестивалів, уперше демонструється в Закарпатті. Показ – 20 вересня з 21:00 в театрі «Бавка» (вхід вільний).
В’ячеслав Бігун ― кінематографіст і вчений-юрист із Закарпаття, член Європейської кіноакадемії, голова Наглядової ради Української гільдії режисерів, знаний такими фільмами, як «Серце мами Гонгадзе», «Сильні духом», «Як тебе не любити». Автор близько 600 публікацій і 50 фільмів, які на осінь 2024 року здобули понад 100 нагород. За даними найбільшої кінобази світу IMDb, В’ячеслав Бігун ― найбільш титулований український режисер і один із найбільш титулованих (сьомий) у світі за кількістю нагород і номінацій (понад 400).