Фільм-дослідження феномену електричок вийшов онлайн

феномену електричок

Поетичний документальний фільм «Не хвилюйся, двері відчиняться» (2019) Оксани Карпович вийшов онлайн на Takflix. Стрічка доступна в усьому світі з англійськими субтитрами. 

«Не хвилюйся, двері відчиняться» — фільм-контраст між Києвом і передмістям. Щодня люди сідають в електричку та їдуть у напрямку столиці, щоб заробити на життя. Спостерігаючи за їхньою буденною подорожжю, фільм зображує портрет суспільства, що живе після Революції Гідності та початку війни на сході України.

Герої фільму — продавець газет Сергій (на прізвисько Гоголь) з 25-річним стажем, військові, підлітки, які слухають музику в тамбурі, бабусі, що обговорюють саджанці. Режисерка спостерігає за ними під час щоденних подорожей у електричках і зупинок на приміських станціях, де люди грають у карти, продають пиріжки і чекають наступної електрички.

Зйомки стрічки відбувалися в 2018 році в фастівській, козятинській, миронівській та ніжинській електричках.

Українська прем’єра «Не хвилюйся, двері відчиняться» відбулася на фестивалі Docudays UA. У 2019 фільм отримав приз «Нові бачення» на фестивалі RIDM у Монреалі, у 2020 — спеціальну відзнаку журі в секції канадських дебютів на фестивалі Hot Docs у Торонто.

Ідея фільму виникла в Оксани Карпович в 2013 році, коли вона емігрувала до Канади:

«Електрички — реальність моєї сім’ї в 1990-х роках. Вони були і досі залишаються основним транспортним засобом для звичайних людей з робітничого класу, таких як мої батьки. Мій досвід і відповідно спогади про електрички —  найрізноманітніші, часом приємні, часом  травматичні, але завжди дуже візуальні та звукові. 

Раніше, живучи за кордоном, я часто помічала, що знання іноземців про Україну починалися й закінчувалися на Чорнобилі та однойменному серіалі HBO, Революції Гідності, російській війні та боксі. Вони забували, що на маргінесі великих історичних подій і політики живуть реальні люди зі щоденними проблемами і боротьбою, люди з унікальною красою, чиї життя мають значення. Саме цим людям я присвятила фільм. 

Знімаючи «Не хвилюйся», мене не покидало відчуття, що спільнота електрички і моя команда заразом рухаємося до колективної катастрофи. Тоді це відчуття було незбагненним. Сьогодні я розпізнаю в ньому передчуття великої війни», — розповідає режисерка.

«Не хвилюйся, двері відчиняться» — дебютний повнометражний фільм Оксани Карпович. Оператором став британський фотограф Крістофер Нанн, який працював в Україні, зокрема документував події першого російського вторгнення на Сході.

Фільм
Тизер
Кадри
Постер

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа