Дорога життя спинається вгору, дорога смерті спадає вниз…

IMG-7826

В рамках проекту ідеологічних вишколів «Маніфест» СУМ в Україні видала однойменну збірку ідеологічних матеріалів, упорядковану Настею Віль, Святославом Липовецьким, Лесею Голик і Уляною Комар. Вітаємо з ініціативою і пропонуємо передмову до книги.

Ред.

Це слова з преамбули Декалога українця-волюнтариста, які своїм значенням розповідають нам про вибір: дорога життя, чи дорога смерті. Що обрати: бути творцем своєї історії, чи заручником обставин, спостерігачем, тим, хто на долю не має жодного впливу. Щодо першого, то шлях вгору можна визначити як світоглядову засаду волюнтаризму, на якій побудовані національно-визвольний рух та загалом ідеологія українського націоналізму. Завдяки її послідовникам, тим, хто обирав дорогу життя, Українська держава відбулась.

На цих ідеях виростали, формувались та творили десятки поколінь українців, серед яких і вихованці Спілки Української Молоді по всьому світу. У 2025 році СУМ відзначатиме 100-ліття створення, а зараз це понад 77-літня історія безперервної праці і боротьби на полі виховання за душу української молоді.

За цей період видавався журнал «Авангард», який був одним із найвідоміших і найуспішніших видань СУМу. Він виходив з 1946 по 1990 рік і в його першій редакційній статті йшлося, що «основним мотивом журналу, що зумовив його появу, буде – освідомлюючо-виховний. Ознайомити нашу молодь з важливішими фактами нашого минулого, розкрити перед нею в об’єктивному світлі сучасне, застерегти її від морально-розладових впливів, дати їй основні національно-етичні напрямки – це і є основне завдання журналу».

Між цим в 1970-х роках виникла потреба ідеологічного вишколу, який в Європі перетворився на окремий курс «Інститут суспільно-політичної освіти». А пізніше в Північній Америці з’явився збірник «Націоналістичне виховання в СУМі», упорядкований Анатолем Бедрієм.

Кілька років тому СУМ в Україні відновив традицію ідеологічних вишколів, зважаючи на потребу зростати у своїх знаннях, передавати їх далі, належним чином працювати над поступом у виховництві. Ідея з’явилась із тлумаченням текстів. Так, посеред Чорного Лісу, в цілком польових умовах спершу дружинники, а потім юнацтво опрацьовувало ці тексти, мали з цього приводу дискусії та обговорення.

Ідеологія СУМу ґрунтується на нашому гаслі: «Бог і Україна». Нинішній сумівський вишкіл побудований на таких чотирьох стовпах: Бог і християнство, Україна і націоналізм, СУМ і організація, особистість та провідництво. Це ті точки, які нас визначають, це те, що будує наш характер і поставу.

Цією публікацією ми продовжуємо справу наших батьків та засновників і перевидаємо частину матеріалів, які були опубліковані в сумівських виданнях раніше та які ми опрацьовуємо на вишколах зараз.

Сюди увійшли витяги з праць Ярослава Стецька, Петра Полтави, Григорія Ващенка, Дмитра Донцова, Володимира Яніва, Степана Бандери та інших мислителів, ідеї яких залишаються досі актуальними. Ці праці можуть стати добрим ґрунтом, щоб відрефлексувати, що відбувалось із українською нацією за час свого становлення, що з нами відбувається зараз, і які завдання варто перед собою ставити на майбутнє. Ці тексти і смисли порушуватимуть питання: хто ми і чого прагнемо.

Сьогодні ми також маємо нову міру відповідальності: як ті, хто в тилу, як ті, хто залишився, як ті, хто вижив. І за усіх тих, хто за нашу незалежність віддає себе, свій час, а часто і найцінніше – життя, ми повинні продовжувати їхні справи й нести ідеї.

Це видання – вдячність і шана всім, хто боровся і бореться за наше вчора, сьогодні і завтра.

Настя Віль

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа