Орнаментальні мотиви української вишитої сорочки ХІХ – ХХ століть
З 8 травня у Національному музеї декоративного мистецтва України починає працювати виставка «Саїнська зозулька. Орнаментальні мотиви української вишитої сорочки ХІХ – ХХ століть», присвячена Всесвітньому дню вишиванки.
Виставкова експозиція презентує пам’ятки з музейної колекції сорочок, яка почала формуватися від початку ХХ століття, і цей процес триває і донині. Вони походять з різних регіонів країни – Полтавщини, Східного Поділля, Чернігівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини, Київщини, Буковини, Закарпаття, Рівненщини.
Переважна більшість експонатів демонструє різноманітні крої святкових жіночих сорочок (додільні, додільні до підтички, станки, довгані; з уставками та суцільно кроєними, завуженими або широкими рукавами; з розрізами та маніжками, манжетами та чохлами), а також чоловічі сорочки. Цікавим доповненням виставки є окремі фрагменти вишивок сорочок.
Головний акцент виставки – орнаментальні мотиви української сорочки. «В основу неймовірного регіонального орнаментального розмаїття закладені одні й ті самі базові форми, прості геометричні фігури: пряма та коса смуги, зиґзаґ, перехрестя ліній, квадрат і ромб. Саме на ґрунті базової основи, поволі, утворилося безліч образів із візуальними відмінностями в зображенні одних і тих самих мотивів Східного Поділля та Буковини, Полтавщини та Івано-Франківщини, Волині та Закарпаття», – зазначає кураторка виставки, науковиця музею Валентина Тищенко.
В експозиції можна побачити рідкісні зразки народних орнаментів з поетичними назвами, які були зафіксовані багатьма етнографами в ХІХ – на початку ХХ століть. Це короткі, влучні, образні визначення: «саїнська зозулька», «баранячі роги», «кривий Іванко», «мутелики», «криничка», «чорна хмара», «п’явки», «бесаги», «реп’яшки», «орлики», «орли летять», «помилина», «ружі», «звізди», «вуж», «овес», «лапки» та багато інших.
Виставка триватиме до 13 липня.