До Дня вишиванки: виставка «Саїнська зозулька

Орнаментальні мотиви української вишитої сорочки ХІХ – ХХ століть

З 8 травня у Національному музеї декоративного мистецтва України починає працювати виставка «Саїнська зозулька. Орнаментальні мотиви української вишитої сорочки ХІХ – ХХ століть», присвячена Всесвітньому дню вишиванки.

Виставкова експозиція презентує пам’ятки з музейної колекції сорочок, яка почала формуватися від початку ХХ століття, і цей процес триває і донині. Вони походять з різних регіонів країни – Полтавщини, Східного Поділля, Чернігівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини, Київщини, Буковини, Закарпаття, Рівненщини.

Переважна більшість експонатів демонструє різноманітні крої святкових жіночих сорочок (додільні, додільні до підтички, станки, довгані; з уставками та суцільно кроєними, завуженими або широкими рукавами; з розрізами та маніжками, манжетами та чохлами), а також чоловічі сорочки. Цікавим доповненням виставки є окремі фрагменти вишивок сорочок.

Головний акцент виставки – орнаментальні мотиви української сорочки. «В основу неймовірного регіонального орнаментального розмаїття закладені одні й ті самі базові форми, прості геометричні фігури: пряма та коса смуги, зиґзаґ, перехрестя ліній, квадрат і ромб. Саме на ґрунті базової основи, поволі, утворилося безліч образів із візуальними відмінностями в зображенні одних і тих самих мотивів Східного Поділля та Буковини, Полтавщини та Івано-Франківщини, Волині та Закарпаття», – зазначає кураторка виставки, науковиця музею Валентина Тищенко.

В експозиції можна побачити рідкісні зразки народних орнаментів з поетичними назвами, які були зафіксовані багатьма етнографами в ХІХ – на початку ХХ століть. Це короткі, влучні, образні визначення: «саїнська зозулька», «баранячі роги», «кривий Іванко», «мутелики», «криничка», «чорна хмара», «п’явки», «бесаги», «реп’яшки», «орлики», «орли летять», «помилина», «ружі», «звізди», «вуж», «овес», «лапки» та багато інших.

Виставка триватиме до 13 липня.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа