Апробація. Саме так можна назвати розмову, на яку скликав друзів та науковців-фахівців, які цікавляться темою сучасного націоналізму історик Олександр Сич 23 травня в читальний зал бібліотеки Прикарпатського національного університету. Приводом зустрічі стало знайомство з проектом та сигнальним примірником нової монографії Олександра Сича «Соціально-консервативний націоналізм».
Після зустрічі-дискусії дослідник матиме ще місяць часу, для того, аби всі висловлені думки, побажання і критичні зауваження врахувати при підготовці її остаточної редакції.
«Націоналізм володіє могутнім мобілізаційним потенціалом, бо він великою мірою базується на тих ірраціональних чинниках національної ідентичності, які закладені у підсвідомості. І цей потенціал має бути спрямований у конструктивне русло державного будівництва. Бо сьогодні український націоналізм трансформується із революційно-руїнницького, яким він був на етапі визвольної боротьби, в конструктивно-державницький на етапі будівництва власної національної держави.
Націоналізм сьогодні як ніколи знову став актуальним. І приклад цьому стара Європа, в якій відбувається ренесанс націоналізму і майже у кожній країні якої націоналістичні партії входять до лідерів політичного процесу і беруть участь у формуванні національних урядів», – наголошує автор.
Основна ідея книги – трансформація націоналізму з революційно-руїнницького на визвольному етапі у конструктивно-державницький на етапі державного будівництва. І на цьому етапі він має виступати як соціально-консервативний. Бо поряд із консервативним завданням збереження національної ідентичності ще актуальніше постає соціальне завдання збереження від вимирання нації, яка є носієм цієї ідентичності.
Окрім цієї лінії на 540 сторінках книзі також присутні теми сучасного ренесансу націоналізму у країнах Західної Європи, становлення і його сучасний стан в Україні, роль націоналізму в українських революційних процесах і зокрема у Революції Гідності, його етнонаціональна політика та зовнішньополітична доктрина тощо.
УІС