“Узгоджені опозиційні мажоритарники в Центрі переможуть”

В західних та центральних регіонах України на майбутніх виборах голосуватимуть за опозиційні сили, в той час, як на Сході традиційно підтримають Партію регіонів. Особлива ситуація склалася у виборчих округах Центру, де висунення узгодженого опозиційного кандидата є запорукою його перемоги. Про це йшлося на прес-конференції, організованій Дослідницьким центром “Імідж-Контроль”.

На прес-конференції представили результати соціологічного опитування виборців Черкаської, Луганської та Івано-франківської областей. За словами аналітика дослідницького центру “Імідж-Контроль” Олександра Ляпкала, результати дослідження показують, що найбільш песимістично і навіть катастрофічно оцінюють ситуацію жителі Центру, де кожен другий виборець (53%) вважає, що життя стало набагато гіршим. Жителям Сходу притаманно те, що у їхніх оцінках життя не змінилося – 45%. Для кожного третього виборця Заходу життя трохи погіршилося (39%) або не змінилося (36%).

Водночас, виборці усіх регіонів сходяться в тому, що сьогодні українське суспільство потребує серйозних змін — так вважають майже 90% респондентів в усіх регіонах. Найбільш радикальними є виборці Центру, де кожен п’ятий (18%) вважає, що Україні потрібні революційні зміни, 40% – докорінні зміни шляхом сміливих і рішучих дій. Найменш радикальними є виборці Сходу, де теж кожен другий (52%) підтримує необхідність серйозних змін, але шляхом поступових дій.

Що ж до електоральних симпатій виборців, то тут думки розділилися. Так, мешканці Галицького округу (поділу 2002 року) на Івано-Франківщині в переважній більшості підтримують опозиційні сили. Якби вибори відбулися завтра, то 70% мешканців цього округу проголосували б за ту чи іншу опозиційну силу. 28,1% проголосували б з “Батьківщину”, 16,7% за “Фронт змін” та трохи більше 11% набрали б ВО “Свобода” і партія “УДАР”. На Сході ситуація, як завжди, кардинально протилежна — тут у колишньому Антрацитівському окрузі 28,4% підтримують Партію регіонів, а 11,5% – КПУ.

Окремий наголос спікери зробили на Уманському окрузі, який майже не зазнав змін після перерозподілу. “В цьому випадку у нас була можливість перевірити вже об’єднаний опозиційний список. За нього проголосують 21,4%. Це більше, ніж 13% Партії регіонів… Якщо ж казати про мажоритарників, то кандидат, який представлятиме список об’єднаної опозиції має значні шанси виграти у цій ситуації. Більш того, для центральної України можна говорити про те, що один мажоритарник від опозиції — запорука перемоги”, – повідомив директор Агентства політичного консалтингу “Перспектива” Костянтин Малєєв.

Імідж-Контроль

«Соціально-політичні орієнтації виборців Заходу, Центру та Сходу України: порівняльний аналіз трьох типових виборчих округів»

Дослідницьким центром  «Імідж-Контроль»  протягом квітня-травня 2012 р. було проведене соціологічне опитування виборців Черкаської (Уманський округ – №199 поділу 2002 р.), Івано-Франківської (Галицький округ – №88 поділу 2002) та Луганської (Антрацитівський округ –  №110 поділу 2002 р.) областей.

Оскільки межі даних округів суттєво (у випадку з округами №№ 88 та 110) чи певною мірою (у випадку з округом №199, який майже співпадає із чинним Уманським округом №200) змінені, «Імідж-Контроль» вважає коректним використання  соціологічних результатів, отриманих при їх дослідженні, для ілюстрації певних особливостей соціально-політичної ситуації у різних частинах України та тенденцій, властивих зараз для нашої країни в цілому.

Характеристика дослідження

Захід,

Галицький округ

Центр,

Уманський округ

Схід,

Антрацитівський округ

Вибіркова сукупність

1200 респондентів

1200 респондентів

 

1200 респондентів

Метод опитування стандартизоване інтерв’ю стандартизоване інтерв’ю стандартизоване інтерв’ю
Об’єкт дослідження виборці округу №88 – Галицького, Городенківського, частини Тисменицького та Тлумацького районів Івано-Франківської області виборці округу №199 – Уманського, Монастирищанського та Христинівського районів Черкаської області виборці округу №110 –  м. Антрациту, смт Краснодон, с-ща Світличне,  м. Петровське частини Антрацитівського та Лутугинський райони Луганської області
Тип вибіркової сукупності багатоступенева квотна вибірка, репрезентативна для населення округів віком 18 років та старше за ознаками: стать, вік, тип населеного пункту
Період опитування квітень 2012р.

В усіх випадках похибка дослідження не перевищує 2,8%.

1.  Соціально-психологічне самопочуття населення

Найбільш песимістично і навіть катастрофічно оцінюють ситуацію жителі Центру, де кожен другий виборець (53%) вважає, що життя стало набагато гіршим. Жителям Сходу притаманно те, що у їхніх оцінках життя не змінилося – 45%. Для кожного третього виборця Заходу життя трохи погіршилося (39%) або не змінилося (36%).

Як змінилося ваше життя протягом останніх півтора років?

Політична ситуація в Україні оцінюється переважною більшістю респондентів як напружена. Практично кожен п’ятий респондент Заходу (22%) та Центру (19%) оцінив політичну ситуацію як вибухонебезпечну, а 40 – 42% відповідно як дуже напружену. Виборці Сходу є менш категоричними – практично кожен другий респондент (44%) не зміг дати однозначної оцінки політичній ситуації, третина (34%) оцінює ситуацію як дуже напружену.

Як би Ви оцінили сучасну політичну ситуацію в Україні?

Захід,

Галицький округ

Центр,

Уманський округ

Схід,

Антрацитівський округ

Катастрофічна, вибухонебезпечна

22,2

19,1

4,4

Ситуація дуже напружена

40,0

42,8

34,0

Не берусь оцінити однозначно

28,6

33,7

44,2

В цілому, нормальна

9,3

4,4

16,8

Хороша, благополучна

0,6

За оцінками переважної більшості виборців як Заходу (78%) і Центру (64%), так і Сходу (65%), Україна сьогодні розвивається в неправильному напрямку.

Як Ви вважаєте, події в Україні розвиваються у правильному чи неправильному напрямі?

Як бачимо, сюрпризом є те, що, попри менш катастрофічне світосприйняття, виборці Сходу України не менш критично налаштовані щодо подій у державі, ніж у Центрі та навіть на Заході. Залишається додати, що переважна частина тих, хто вагається з відповіддю на питання – це люди політично пасивні чи політично несамостійні, котрі, здебільшого на вибори не підуть і у політичному житті участі не беруть.

2. Ідеологічні орієнтації виборців

Які головні політико-ідеологічні та соціально-економічні орієнтири домінують на сьогоднішній день у суспільній свідомості? За оцінками виборців Заходу, Центру та Сходу сьогодні Україна потребує серйозних змін, про що свідчать відповіді майже 90% респондентів. Найбільш радикальними є виборці Центру, де кожен п’ятий (18%) вважає, що Україні потрібні революційні зміни, 40% – докорінні зміни шляхом сміливих і рішучих дій. Найменш радикальними є виборці Сходу, де теж кожен другий (52%) підтримує необхідність серйозних змін, але шляхом поступових дій.

Який варіант розвитку ситуації в Україні ви вважаєте найбільш прийнятним?

Захід,

Галицький округ

Центр,

Уманський округ

Схід,

Антрацитівський округ

Потрібні революційні зміни

9,4

18,1

5,7

Потрібні докорінні зміни шляхом сміливих і рішучих дій

39,9

40,2

32,0

Потрібні серйозні зміни, але шляхом поступових дій

42,8

34,4

51,9

Потрібні лише деякі зміни

6,5

7,3

9,3

Не потрібні жодні зміни

1,4

1,1

Визначаючи бажаний історико-цивілізаційний шлях України, майже половина респондентів Заходу України надають перевагу європейському вектору –  Польщі, Словаччини, Угорщини тощо (46% респондентів) та власному шляху розвитку України (34,5%). Кожен третій респондент Сходу орієнтований на розвиток шляхом Росії (35%), а якщо додати до цього 9% орієнтованих на привабливий приклад Білорусі, то східний геополітичний вектор на теренах Антрацитівського округу заважить на 44%. Втім, кожен третій підтримає там розвиток України власним шляхом (35%). Виборці Центру традиційно підтримують розвиток України, насамперед, власним шляхом (39%) або шляхом Польщі, Угорщини, Словаччини (24% , тобто кожен четвертий).

Наведені дані дозволяють висунути гіпотезу, що заслуговує перевірки через всеукраїнське дослідження: помітно посилюється проєвропейський вектор суспільних орієнтацій як за рахунок проросійського, так і особливо за рахунок орієнтації на свій, самобутній шлях розвитку. Типові середньостатистичні результати, що їх отримував Центр «Імідж-Контроль» протягом 2001-2009 років, виглядали так: 15% – орієнтація на Європу, 21% – на шлях Росії, 6% – Білорусі, 45% – на свій, самобутній шлях розвитку.

Соціально-політичні орієнтації

(% до опитаних)

На вашу думку, який шлях розвитку має обрати Україна ?

Захід,

Галицький округ

Центр,

Уманський округ

Схід,

Антрацитівський округ

Україна має йти шляхом своїх європейських сусідів (Польща, Словаччина, Угорщина тощо)

45,9

24,0

7,6

Україна має йти шляхом Росії

3,1

9,2

34,8

Україна має йти шляхом Білорусі

0,6

8,5

9,1

Україна має знайти свій власний шлях, не повторюючи інших країн

34,5

39,4

35,1

Важко сказати

15,9

18,9

13,4

За своїми соціально-економічними орієнтаціями виборці Сходу орієнтовані на соціальний захист і підтримку держави (79%, або 4/5), виборці Центру і трохи меншою мірою Заходу – на розвиток вільного ринку і можливості людям самим заробляти (60% і 55% відповідно). Зрозуміло, що така різниця між Сходом і рештою країни є природною з огляду на економічну специфіку цих регіонів. Проте не можна не зазначити, що саме зміна пропорцій прихильників вільного ринку та соціального захисту є в Україні найбільш динамічною соціально-психологічною трансформацією: ще у 2004 році типовим для всієї України співвідношенням між ними було 30 до 70.

Соціально-економічні орієнтації  (% до опитаних)

3. Електоральні орієнтації виборців

Якби найближчої неділі відбувалися вибори до Верховної Ради, то більшість респондентів обов’язково або скоріше за все взяла би участь в голосуванні: 86% респондентів Заходу, 88% – Центру та 72% – Сходу.

Найбільш активними є виборці Центру, де 58% обов’язково піде на вибори. Найменш активні – розчаровані виборці Сходу – практично кожен третій респондент обов’язково або скоріше за все не братиме участь в голосуванні (14% та 15% відповідно).

Виборці Заходу (Галицький округ) – це електорат Батьківщини (28%) та «Фронту змін» (17%). Друга пара тут – ВО Свобода та УДАР, що їх підтримав би кожен десятий виборець.

Захід, Галицький округ. Якби найближчої неділі відбувалися вибори до Верховної Ради, то за яку політичну силу Ви б проголосували сьогодні?

%, усі опитані

«Батьківщина»

28,1

«Фронт змін»

16,7

ВО «Свобода»

11,5

УДАР

11,1

«Наша Україна»

3,6

Партія регіонів

4,0

«Громадянська позиція»

1,7

«Україно, вперед!»

0,3

Народна партія

0,3

Комуністична партія

0,3

Радикальна партія

0,0

«Єдиний центр»

0,0

Інші

0,7

Важко відповісти

14,7

Не пішов би на вибори

7,3

Виборці Центру (Уманський округ) менш визначені політично – майже третина з них не знає, за кого проголосує. Тут теж домінує вплив опозиційних сил, хоча і не так абсолютно, як на Заході: «Батьківщина» має  18% підтримки, «Фронт змін» та УДАР – по 6,5%, ВО Свобода – 3% . Але і прихильників влади (Партія регіонів) тут 13%.

Центр, Уманський округ Якби найближчої неділі відбувалися вибори до Верховної Ради, то за яку політичну силу Ви б проголосували сьогодні?

%, усі опитані

«Батьківщина»                                     

17,8

Партія регіонів                                     

12,9

 УДАР

6,6

«Фронт змін»

6,5

«Україно, вперед!»

4,5

ВО «Свобода»

2,8

Комуністична партія

2,5

 «Наша Україна»

1,3

 «Єдиний центр»

1,3

«Громадянська позиція»

1,0

Народна партія

0,3

Радикальна партія

0,6

Інші

1,0

Важко відповісти

31,9

Не пішов би на вибори

9,0

В Уманському окрузі ми встигли перевірити ефект від об’єднання «Батьківщини» і «Фронту змін» у єдиний партійний список – за об’єднаний список проголосують 21,4% виборців, за Партію регіонів – 13,1%, УДАР – 7,2%, «Свобода» – 3,5%. Тобто ми, очевидно, спостерігаємо типову картину: при об’єднанні втрачається до 15%  голосів (у даному випадку це становить близько 3% підтримки від загального числа виборців). Втрачені голоси розподіляються приблизно так: по 1/5 – ¼ переходить Свободі і УДАРу, решта дрібно розпорошується по решті партій аж до ПР включно. З іншого боку, єдиний кандидат від опозиційних сил (а, приміром, на Черкащині, наскільки відомо, у більшості округів вони узгоджені) одразу отримує можливість стати лідером в окрузі і найкращі шанси на перемогу.

Схід, Антрацитівський округ. Якби найближчої неділі відбувалися вибори до Верховної Ради, то за яку політичну силу Ви б проголосували сьогодні?

%, усі опитані

Партія регіонів

28,4

Комуністична партія

11,5

«Україно, вперед!»

1,6

«Фронт змін»

1,4

БЮТ

1,3

Прогресивно-соціалістична партія

1,2

УДАР

1,1

Народна партія

0,8

«Наша Україна»

0,4

«Свобода»

0,3

Радикальна партія

0,1

«Єдиний центр»

0,1

Інші

0,2

Важко відповісти

29,5

Не пішов би на вибори

21,3

Виборці Сходу (Антрацитівський округ) – це електорат Партії регіонів (28%) та КПУ (11,5%). З урахуванням того, що  практично кожен п’ятий виборець Сходу не братиме участь в голосуванні, подивимось, як загальний рейтинг відрізняється від рейтингу серед тих, хто піде на вибори, у регіоні із низькою явкою.

Схід, Антрацитівський округ. Якби найближчої неділі відбувалися вибори до Верховної Ради, то за яку політичну силу Ви б проголосували сьогодні?

(% до тих, хто голосуватиме)

Кожен третій виборець Сходу (35%), який планує взяти участь у голосуванні, на момент проведення опитування ще не визначився, за яку політичну силу голосуватиме. Але природа цієї невизначеності дещо інша, ніж у Центрі України. У Центрі виборець не визначився, насамперед, тому, що буде придивлятися до цілої низки партій і обирати з-поміж них. На Сході ж виборець, що не визначився, у складнішому положенні: він не хоче голосувати за ПР чи КПУ, в яких розчарувався, а інших політичних сил не бачить взагалі.

Наскільки важливо для вас щоб кандидат належав до політичної партії?

Нарешті, залишається додати, що для практично 3/5 виборців Заходу (59%) та Центру (59%) плюсом для кандидата є його належність до партії. Для виборців Сходу – в силу означеної вузькості тамтешнього політичного спектру – належність кандидата до партії є плюсом для третини виборців, але для чверті – це мінус.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа