The Wall Street Journal: Іран готує російських пілотів БПЛА у Криму для допомоги Москві у війні

shahed17

США вперше офіційно звинуватили Тегеран у прямій участі у війні в Україні та попередили, що Москва може спробувати купити іранські ракети класу «земля-земля».

Вашингтон, The Wall Street Journal . Іранський персонал працював у Криму, щоб навчити російських пілотів використовувати безпілотники іранського виробництва, заявили США в четвер, оскільки Москва намагається зберегти свій контроль над територією на півдні України.

Заява Джона Кірбі, координатора зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки, є першим офіційним звинуваченням США в тому, що Іран безпосередньо бере участь у війні в Україні.

Пан Кірбі сказав, що США стурбовані тим, що Росія також прагне отримати від Ірану ракети класу «земля-земля» для використання в Україні. Такий крок, за словами колишніх офіційних осіб США, може дати значний поштовх для Росії, оскільки її власне постачання ракет скорочується. «Іранці розмістили в Криму інструкторів і технічну підтримку, але пілотують росіяни», — сказав пан Кірбі. «Це наша оцінка на даний момент».

Уряд Ірану неодноразово заперечував, що постачав Росії зброю для використання в Україні, і наполягає, що не бере участі в конфлікті. Росія заперечує, що її війська використовували в країні безпілотники, надані Іраном.

США не сказали точно, скільки іранців було в Криму, але пан Кірбі сказав, що кадри «відносно невеликі» і зосереджені в основному на обслуговуванні та навчанні російських сил керувати іранськими системами. Він сказав, що кількість безпілотних літальних апаратів або БПЛА, отриманих російськими військами в Україні, обчислюється десятками, і що Росія, ймовірно, отримає додаткові поставки безпілотників.

Заява США прозвучала в той момент, коли перспективи відновлення угоди 2015 року про обмеження ядерного потенціалу Ірану, яка колись була основною зовнішньою політикою президента Байдена, зменшилися.

Пан Кірбі сказав, що Спільний всеосяжний план дій, як звуть відому угоду, наразі не в центрі уваги адміністрації через вимоги Ірану, але не оголосив переговори мертвими. За його словами, натомість США зосередяться на тому, щоб притягнути Тегеран до відповідальності за його незаконний продаж зброї та придушення мирних протестувальників.

Європейські країни та офіційні особи адміністрації Байдена не бажали списувати угоду 2015 року та намагалися тримати двері відкритими для її збереження, одночасно вводячи санкції до Ірану за його військову підтримку Росії.

Останніми тижнями українські представники повідомили офіційним особам США, що іранці допомагали російським військовим керувати наданими Іраном безпілотниками з баз у Криму.

The Wall Street Journal з посиланням на нинішніх і колишніх офіційних осіб США повідомляв раніше цього тижня, що Іран направив військових радників, щоб допомогти росіянам більш ефективно використовувати надані Іраном безпілотники-смертники.

Українські війська готуються до нового наступу на півдні України з метою відвоювання окупованих територій у Херсонській області, які підтримує російський сухопутний міст із Росії до Криму. Ця територія також наближає російські війська до столиці України та стратегічних цілей під контролем України.

Надані Іраном безпілотники були використані Росією для нападу на українську електромережу та іншу цивільну інфраструктуру, включаючи нещодавні напади на Київ, які відбулися після періоду відносного спокою в українській столиці. Раніше цього тижня президент України Володимир Зеленський написав у Twitter, що 30% українських електростанцій було зруйновано, що призвело до знеструмлення по всій країні.

«Тегеран зараз бере участь безпосередньо у війні, надаючи зброю, яка нищить цивільне населення та цивільну інфраструктуру в Україні», — сказав пан Кірбі.

Збройні сили України були ефективними у збиванні російських військових літаків, але вони мають обмежені можливості для захисту населених пунктів від атак зграй безпілотників, крилатих ракет, які огинають землю, і балістичних ракет.

Генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, заявив минулого тижня, що США та їх союзники допоможуть Україні побудувати інтегровану систему протиракетної оборони, яка зможе захистити від загроз на малих, середніх і великих висотах. Але він визнав, що така спроба буде технічно складною, і не сказав, коли така система може бути запущена.

Українські офіційні особи також попросили тактичну ракетну систему армії США (ATACMS), щоб вони могли завдавати ударів по базах безпілотників, які російські військові використовують у Криму. Адміністрація Байдена відмовилася надати ці ракети, які мають радіус дії майже 200 миль, через побоювання, що це може призвести до ескалації з Москвою.

Пан Кірбі зазначив, що тривала військова кампанія Росії в Україні призвела до збільшення дефіциту зброї, і США стурбовані тим, що Іран може надати ще більш руйнівну зброю. «Росія також може прагнути придбати передові звичайні озброєння в Ірану, такі як ракети класу «земля-земля», які майже напевно будуть використані для підтримки війни проти України», — сказав пан Кірбі.

За словами військових експертів, Іран надав Росії безпілотники, зокрема Shahed-136, безпілотник із крилами кажана, який врізається в ціль і вибухає.

В Україні багато досліджували збиті дрони та знайшли іранські компоненти зброї.

«Іран використовував Shahed-136 для ураження саудівських трубопроводів і нафтопереробних об’єктів», — сказав Майкл Найтс з Вашингтонського інституту близькосхідної політики. «Він точний, але має невелику боєголовку. Тому він найбільш ефективний, коли використовується проти вразливої високоцінної цілі».

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа