“Ситі по горло”: ЄС відреагував на витівки Угорщини

eurocounsil-hall

Угорщина заблокувала виділення 50 млрд євро для України від Євросоюзу. Угорський премʼєр Віктор Орбан наклав вето на ухвалення рішення щодо програми бюджетної допомоги Києву.

“Підсумок нічної зміни: вето на додаткові гроші Україні, накласти вето на перегляд MFF [семирічна програма, яка регулює річний бюджет ЄС – ред.]. Ми повернемося до цього питання наступного року після відповідної підготовки”, – написав Орбан.

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте сказав, що 26 країн ЄС погодили рішення надати Україні гроші з бюджету Євросоюзу до 2027 року. Втім, рішення вимагає одностайності, а Угорщина виступила проти. “У нас ще є час, Україна не залишиться без грошей у найближчі кілька тижнів”, – запевнив Рютте.

Йдеться не лише про фінансування України, пояснив президент Європейської ради Шарль Мішель. Європейським лідерам запропонували для ухвалення “пакет”, у який увійшло фінансування підтримки України, видатки на міграційні програми, фінансування Фонду солідарності ЄС та оборони.

Водночас пакет підтримки не повністю відхилений, а лише відкладений, додав Мішель. Лідери ЄС домовилися про позачерговий саміт, присвячений цьому питанню. “Ми повернемося до цього питання на самому початку наступного року і спробуємо отримати одностайність, щоби зробити можливим втілення цього пакету”, – сказав президент Євроради. Ймовірно, йдеться про саміт на початку січня, пишуть ЗМІ.

У червні Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 мільярдів євро, значна частина з яких – 50 мільярдів євро – піде на фінансову підтримку України. Згодом Європарламент підтримав ініціативу, яка передбачає створення Українського фонду. Втім, Угорщина запропонувала членам ЄС розділити пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро і спершу надати тільки половину від ухваленої суми.

Угорщина готова зняти вето на пропозицію Євросоюзу щодо фінансування України, якщо ЄС розморозить призначені для Будапешта 30 млрд євро.

Країни-члени Євросоюзу вже “ситі по горло” поведінкою угорської влади, 14 грудня повідомив під час спілкування з журналістами в Брюсселі європейський високопосадовець на умовах анонімності. Так політик прокоментував загальне враження лідерів ЄС від блокування Угорщиною важливих рішень щодо початку переговорів про членство України й виділення 50 мільярдів євро допомоги.

“Я не маю права говорити це як офіційний представник ЄС, але держави-члени ситі по горло цим, тому що без жодної очевидної причини вони [угорці – ред.] руйнують єдність ЄС у питанні, яке становить життєво важливий інтерес для ЄС”, – зазначило джерело.

26 країн-членів ЄС можуть ухвалювати ключові рішення і без Угорщини, якщо вона продовжить блокування. “І ми не побоїмося сказати про це, щоб показати, що Угорщина є троянським конем Путіна. Тому що те, що вони роблять, все більше і більше схоже на поведінку троянського коня”, – наголосив посадовець.

Якщо, наприклад, Словаччина почне поводитись як Угорщина, “тоді буде 25 країн ЄС”, додало джерело. “Але переважна більшість країн-членів все одно буде на вашому [українському – ред.] боці”, – сказав посадовець.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа