Один за всіх, всі – за одного!

30 червня 2017 року за абсурдними звинуваченнями в Італії був заарештований Віталій Марків – боєць Національної гвардії України.

Його звинуватили у вбивстві італійського журналіста Андреа Роккеллі та російського журналіста Андрія Миронова. Вони загинули під час мінометного обстрілу поблизу Слов’янська 25 травня 2014 року.

Звинувачення ґрунтуються лише на інтерпретації італійською журналісткою телефонної розмови Віталія та іншого італійського журналіста, де він попереджає його про небезпеку перебування у зоні АТО тому, що там постійно ведуться бойові дії.

Також за даними Генеральної прокуратури України Марків не може бути причетним до вбивства, бо на озброєнні Національної гвардії, в лавах якої служить Марків, тоді взагалі не було мінометів. Позиції українців знаходились на горі за декілька кілометрів від місця, де загинули журналісти, тоді та територія не була підконтрольна українській владі, а Роккеллі перебував у зоні бойових дій без належного узгодження з владою.

В зв’язку з цим світове українство розпочало міжнародну кампанію «Free Markiv» – «Звільнити Марківа».

Кампанію ініціював голова Християнського товариства українців в Італії Олесь Городецький; заходи в рамках кампанії, окрім власне вояків АТО, побратимів Віталія, українських патріотичних організацій, підтримала діаспора, зокрема – Генеральний секретар Світового конгресу Українців Стефан Романів.

Україна

В Києві відбулися дві акції – 7 та 14 березня, на День Добровольця. До організації акцій долучилися бійці батальйону імені генерала Кульчицького Національної гвардії України, волонтери, народні депутати, активісти «Вільних Людей», Молодіжного Націоналістичного Конгресу, С14. Перша акція символічно розпочалася на Майдані Незалежності. Її учасники пройшли маршем до Посольства Італійської Республіки, де провели мітинг й озвучили вимоги. Посольство оголосило цей день вихідним. Та демонстрантам все ж вдалося передати петицію особисто консулу, який пообіцяв інформувати про хід справи.

Дружина Віталія Марківа Діана, що була присутня на акції, передала побратимам вітання та зачитала листи чоловіка з неволі. Він наголошує, що навіть у найстрашніші дні війни йому не було так важко, як в буцегарні чужої країни.

Європа

Українці, що проживають в Римі, зібрались біля парламенту Італії, вимагаючи справедливого суду для Марківа. Вони закликали політиків разом з правоохоронними органами звернути особливу увагу на справу Віталія Марківа та виправдати його, адже доказів проти нього немає.

Мати Віталія, яка теж була присутня на акції, чекає на чесне розслідування та створення українсько-італійської слідчої групи. За словами активістів, після потужної хвилі кампанії, Італія нарешті має винести дійсно справедливе рішення.

«Він тримається як справжній солдат, бо має віру у правду. Він в Італії, але душа його з побратимами в Україні», – розповіла Оксана Максимчук під час мітингу.

Активісти закликали італійські ЗМІ детальніше вивчати інформацію і подавати лише правливі факти про справу, адже одразу після затримання італійські журналісти назвали Віталія “убивцею”, попри те, що його вина не доведена.

За декілька годин по завершенню пікету в Італії відбулась акція у Франції. Але акітивістів не пустили під саму амбасаду. “Сказали залишатись на рівні аптеки”,- стверджують вони. Але і Парижу вдалось висловити підримку Віталію Марківу.

Українці Берліна прийшли також до італійського посольства, щоб висловити підтримку Віталію Марківу. Учасники акції закликали італійську владу забезпечити чесний суд та звільнити українського воїна. Надзвичайні як для цієї пори року морози не дозволили зробити цю акцію масовою, втім це не останній візит українців до італійського посольства.

«Якщо у справі Марківа найближчим часом не відбудеться позитивних зрушень, нові акції не забаряться», – розповідає один з учасників акції.

В рамках кампанії представники української громади Греції зустрілися з першим радником, заступником голови італійської дипломатичної місії в Грецькій Республіці Алессандро Ферранді.

Голова Асоціації української діаспори в Греції “Українсько-Грецька Думка” передала італійському дипломату звернення з проханням донести до уряду Італії, що світове українство розраховує на незаангажоване італійське судочинство і рішуче відстоюватиме Незалежність України та українців у світі.

Акції на підтримку нашого вояка відбулися також в Будапешті, Мадриді, Таллінні, Лісабоні, Лондоні.

США

За океаном українці виходили на пікети в Нью-Йорку, Чикаго.

Українці у Нью-Йорку прийшли під стіни Генерального консульства Італії, щоб підтримати Віталія Марківа. Акція зібрала більше півсотні учасників.

На заході був присутній батько ув’язненого Віталія.

“Я б ніколи не подумав, що мені доведеться виходити на таку маніфестацію для підтримки мого сина. Усі, в кого є діти, мене зрозуміють, як швидко вони виростають. Я це побачив, перебуваючи з ним на Майдані. Пліч-о-пліч, незважаючи на люті морози, вони разом зі своїми побратимами відстоювали гідність нашої України. Події, які Віталій пережив на Майдані, змінили його життєвий шлях. Він зробив свій вибір і став на захист Батьківщини від московської агресії”, – говорить батько Марківа.

“По всьому світу проходять акції на підтримку Марківа, які вже дають свої результати. Ми знаємо, що італійське посольство у Києві вже передало звернення до свого МЗС. Ми також знаємо, що італійці уважно слідкують за реакцією української громади не лише в Києві, а й по всьому світу. І вони переконуються: ми не кидаємо своїх побратимів. Ця акція – не внутрішня справа Італії, а міжнародна. І ми чекаємо на справедливий суд та звільнення Марківа”, – зазначив Сергій Кузан, співкоординатор Міжнародної кампанії “Free Markiv”, заступник Керівника Проводу “Вільних Людей”.

Він також наголосив, що справа Марківа є заангажованою та політично вмотивованою, сфабрикованою на догоду путінській Росії, яка хоче виставити українських вояків перед усім світом як «карателів», «фашистів», «злочинців»

Завдяки широкому розголосу, 20 березня відбулася зустріч Арсена Авакова Міністра внутрішніх страв України з послом Італії в Україні Давіде Ла Чечілія.
Вони обговорили можливості двостороннього співробітництва та протидію організованій злочинності. Також обговорювалось завершення досудового розслідування справи нацгвардійця Віталія Марківа. Італійська сторона не відгукнулася на прохання української влади про створення спільної українсько-італійської слідчої групи, щоб ефективно зібрати матеріали справи.

Арсен Аваков наголосив, що Віталій не може бути причетним до трагічної загибелі Андреа Роккеллі.Також додав, що СБУ у Донецькій області продовжує розслідування смерті італійського фотокореспондента.

Коли буде відома дата судового засідання у справі Марків, український світ перейде до наступного етапу міжнародної кампанії. Українство зробить все можливе, аби герой російсько-української війни незабаром опинився на волі.

Сергій Пархоменко, за матеріалами міжнародної кампанії FREE MARKIV

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа