U.S. Embassy Kyiv Ukraine
Виступ посла Деніела Беєра
на засіданні Постійної ради у Відні
30 жовтня 2014 року
Сполучені Штати як і раніше глибоко стурбовані постійними нападами підтримуваних Росією сепаратистів на сході України, в результаті яких загинули багато сотень людей, і які продовжують завдавати шкоди населенню, що прагне єдиного, безпечного і благополучного майбутнього. У той час як уряд України і міжнародне співтовариство продовжують домагатися мирного врегулювання конфлікту, Росія і сепаратисти продовжують порушувати Мінський протокол від 5 вересня. Сепаратисти так само нападають на сили безпеки України, а Росія ще не вивела своє озброєння з території України.
Ми стурбовані повідомленнями про те, що, в той час як мільйони українців віддавали свої голоси на виборах законодавчих представників до парламенту в рамках легітимного демократичного процесу 26 жовтня, підтримувані Росією сепаратисти заважали цьому процесу. Крім того, зазначимо, що, згідно з повідомленнями, в Україні було затримано низку російських військовослужбовців і співробітників спецслужб при спробі зірвати вибори. Незважаючи на рішучі зусилля законних виборчих органів із організації виборів по всій Україні, підтримуваним Росією силам вдалося практично позбавити права голосу мільйони виборців в окупованому Криму та окремих районах Луганської та Донецької областей. Зокрема, ми були приголомшені повідомленнями про те, що члени самопроголошеної «Луганської народної республіки» поширювали листівки, в яких вони погрожували стратити всіх, хто візьме участь у виборах, а також членів виборчої комісії. Це заслуговує на осуд і це неприпустимо.
Ми також стривожені повідомленнями про те, що підтримувані Росією сепаратисти погрожують провести так звані «вибори» в контрольованих сепаратистами районах Донецької та Луганської областей 2 листопада в порушення українського законодавства, Конституції України та зобов’язань Росії відповідно до Мінського протоколу. Заява міністра закордонних справ Росії Лаврова про те, що Росія готова визнати результати цих так званих виборів, порушує зобов’язання, взяті на себе Росією і сепаратистами в Мінську. Дев’ятий крок Мінського протоколу говорить про те, що сторони домовилися «провести дострокові місцеві вибори відповідно до Закону про особливий статус». З цього явно випливає, що єдині законні місцеві вибори в східній Україні відбудуться 7 грудня.
Пане голово, ми стурбовані повідомленнями про те, що Росія планує відправити в Україну чергову колону без згоди уряду України і не у відповідності до процедур МКЧХ. Як і у випадку з трьома попередніми російськими колонами, ані український уряд, ані міжнародна спільнота не мають уявлення, що буде у вантажівках, хто буде за кермом, і що вони везтимуть в Україну і з України. Закликаємо Росію працювати в рамках міжнародних та гуманітарних організацій в питаннях доставки допомоги відповідно до міжнародних стандартів.
Пане голово, ми глибоко стурбовані новими кримінальними звинуваченнями, які, як очікується, буде висунуто проти української льотчиці Надії Савченко. Наразі вона проходить вимушену психіатричну експертизу в сумно відомій російській психіатричній лікарні, Інституті ім. Сербського. Ці нові звинувачення в тому, що вона незаконно перетнула кордон Росії, суперечать логіці. Пані Савченко було викрадено на сході України підтримуваними Росією сепаратистами і незаконно вивезено до Росії проти її волі. Її утримання під вартою, термін якого цього тижня було продовжено до 13 лютого, викликає обурення і порушує зобов’язання Росії за Мінською угодою. Закликаємо Росію негайно звільнити її.
Пане голово, ми бачили повідомлення, що вказують на застосування касетних боєприпасів у східній Україні. Сполучені Штати поділяють стурбованість міжнародного співтовариства з приводу гуманітарних наслідків невибіркового застосування всіх боєприпасів, у тому числі касетних боєприпасів. Ми взяли до відома заяви української влади про те, що вони не використовували касетні боєприпаси і не наносили і не завдають ударів по населених районах. Ми продовжуємо закликати усі сторони вживати всіх заходів обережності для захисту невинних життів і підтримки неупередженого розслідування тверджень про порушення. Я вітаю заяву українського посла про те, що Україна підтримує проведення ретельного розслідування та цінує роль організації Human Rights Watch.
Крим залишається невід’ємною частиною України. Ми знову висловлюємо глибоку занепокоєність у зв’язку із дуже поширеним, систематичним цькуванням кримських татар, етнічних меншин та інших осіб, які виступають проти російської окупації Криму. Ми продовжуємо отримувати повідомлення про погрози, насильство і вбивства членів татарської громади та інших осіб, які відмовилися від російського громадянства. Викликають тривогу нещодавні повідомлення про залякування проукраїнські налаштованих кримчан, які відмовляються надавати докладну особисту інформацію російській окупаційній «владі», що проводить перепис населення в регіоні. Зазначимо, що незважаючи на публічні запевнення окупаційної «влади» у тому, що рейди по кримськотатарських домівках та інституціях припиняться, ці тривожні інциденти тривали, причому кілька повідомлень про це надійшли останніми днями. Ми також стурбовані все активнішими спробами підірвати довіру до кримськотатарського Меджлісу і встановити контроль над татарською громадою шляхом створення альтернативних, лояльних Кремлю органів самоврядування татарської громади. Ми також засуджуємо постійне переслідування і залякування незалежних засобів масової інформації та журналістів у Криму і підкреслюємо важливість забезпечення свободи ЗМІ та безпеки журналістів. Закликаємо Росію припинити окупацію Криму і підтримуємо заклики до міжнародного моніторингу умов у цьому регіоні. Сьогоднішній паралельний захід підкреслив серйозність ситуації, і, більше того, за рекомендацією правозахисників, присутність міжнародного співтовариства необхідна.
Пане голово, як ми вже говорили раніше, найшвидший шлях до сталого миру в регіоні – негайне виконання Мінського протоколу і меморандуму сепаратистами та їх російськими покровителями. Це включає припинення всіх атак; виведення всіх російських бойовиків, зброї та спорядження з України; повернення української сторони міжнародного кордону під контроль уряду України; створення вільної від важкого озброєння буферної зони безпеки по обидва боки від міжнародного кордону з організацією значущих моніторингу та перевірки з боку ОБСЄ; і звільнення всіх заручників, у тому числі Надії Савченко та Олега Сенцова.
Сполучені Штати продовжуватимуть підтримувати народ України і його новий уряд в їх русі вперед і цілеспрямованих зусиллях щодо зміцнення національної єдності й розвитку прав людини, демократії та верховенства права в Україні.
Дякую вам, пане голово.