Співочий вінок для Лесі Українки – «єдиного мужчини в нашому письменстві»

zrcadlova-kaple1
10 жовтня у Дзеркальній каплиці в Празі відбувся урочистий концерт, присвячений 150-річчю від дня народження видатної української поетеси і драматургині Лесі Українки. Про це повідомляється на фейсбук-сторінці групи Українці за кордоном.
Перед концертом до присутніх звернувся Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чеській Республіці Євген Перебийніс, який назвав незламну письменницю нашою сучасницею. Позаяк, за його словами, усім своїм життям і творчістю вона закликає нас до активної розбудови вільної і заможної України, про яку мріяла Леся.
Ведуча концерту, чеська перекладачка сучасної української літератури Рита Кіндлерова, зокрема, розповіла, як саме Прага пов’язана з Лесею Українкою. Адже мало хто знає, що в Чехії жили найближчі її родичі – сестри Ольга та Оксана, – і що в чеських архівах зберігаються листи, пов’язані з життям, творчістю і долею великої української письменниці.
У концертній частині вечора виступили відомі оперні співаки празького Національного театру Слава Корсак і Євген Шокало, дует MarOlja у складі Ольги Мандової та Марії Камінської, а також молода співачка Світлана Рейхел. У їх виконанні прозвучали пісні та арії з опер композиторів Якова Степового, Миколи Лисенка, Анатолія Кос-Анатольського на вірші Лесі Українки, Івана Гулака-Артемовського, Степана Руданського,
Івана Франка, Богдана Лепкого, Миколи Петренка та інших. Ім’я Каменяра тут не випадкове, позаяк мало хто знає, що хворобливу і тендітну Лесю Франко назвав «єдиним мужчиною в нашому письменстві».
Під час імпрези прозвучали і вірші славетної ювілярки як в оригіналі, так і в перекладах чеською мовою.
Залишається додати, що захід відбувся за сприяння Асоціації українців та прихильників України, Національної бібліотеки – Слов’янської книгозбірні, Посольства України в Чеській Республіці та Української ініціативи в ЧР.
Урочистий концерт також став можливим завдяки фінансовій підтримці Міністерства культури Чехії та мерії чеської столиці.

Анатолий Крат

Опубліковано Українці в світі.