Архів національної пам’яті підписав договір про співпрацю з Історичним архівом державної безпеки Угорщини

Архів національної памяті

Через карантинні обмеження, укладання договору між архівами України та Угорщини відбулося в форматі онлайн

У рамках домовленостей Галузевий державний архів Українського інституту національної пам’яті та Історичний архів державної безпеки Угорщини (Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára) обмінюватимуться практичним досвідом, інформацією та копіями документів. Це надасть українцям ще більше можливостей для вільної роботи з іноземними архівами.

“Перший договір про співпрацю, підписаний з Історичним архівом державної безпеки Угорщини, став логічним продовженням минулорічної поїздки до Будапешту. На черзі підписання ще декількох договорів з подібними інституціями країн Центральної та Східної Європи”, — каже директор Архіву національної пам’яті Ігор Кулик.

Підписання договору свідчить про те, що Архів національної пам’яті долучається до європейської сім’ї архівів і є важливим партнером для міжнародних наукових спільнот, що досліджують історію та злочини Радянського союзу.

“Вивчення історії періоду до 1990 року досі стикається з багатьма складнощами, тому наш архів намагається співпрацювати з усіма партнерами, які зберігають документи про спільне минуле наших народів, — говорить директор Історичного архіву державної безпеки Угорщини Чех Герге Бендегуз. — Я, як генеральний директор Історичного архіву державної безпеки Угорщини вважаю надзвичайно важливою співпрацю з Архівом національної пам’яті України у процесі вивчення документів, обміну копіями та створення спільних публікацій”.

У майбутньому Галузевий державний архів Українського інституту національної пам’яті та Історичний архів державної безпеки Угорщини планують здійснення обміну електронними копіями документів, видання книг та проведення спільних заходів, які будуть цікаві для обох країн.

Інформаційна довідка:

Галузевий державний архів Українського інституту національної пам`яті (ГДА УІНП)  створений в червні 2019 року на виконання Закону України “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”. Головне завдання  інституції – забезпечення вільного доступу до цієї інформації.

Архів має сконцентрувати в собі весь масив історичних даних за 1917-1991 роки від усіх силових органів, які ще досі зберігають документи Радянського союзу. Зокрема таких як Служба безпеки, Служба зовнішньої розвідки, Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція, Національна гвардія, Державна прикордонна служба, органи прокуратури та суди.

Створення подібних архівів – це європейська практика. Такі установи вже десятиліттями існують у близьких і не дуже сусідів України, які також були у складі або під контролем СРСР.  Зокрема, це Німеччина, Литва, Чехія, Польща, Угорщина.

У червні 2019 року Архів національної пам’яті отримав приміщення в 11 тис. м² на вулиці Пухівській, 7 у Києві, яке потребує комплексної реконструкції.

Однак у квітні 2020 року Верховна Рада вилучила в Архіву 57,6 мільйонів гривень, передбачених на реконструкцію приміщення. Проєкт Державного бюджету на 2021 рік також не містить жодних видатків, що мали б бути спрямовані для проведення реконструкції, попри подану бюджетну заявку в обсязі 349,8 мільйонів гривень.

Представники культури, науки, медіа та громадськості написали відкрите звернення до Верховної Ради та Кабінету Міністрів з проханням повернути фінансування Архіву національної пам`яті.

Серед підписантів листа – головний редактор сайту “Історична правда” Вахтанг Кіпіані, письменник Сергій Жадан, керівник Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський, заслужені артистки України Ірма Вітовська та Анжеліка Рудницька, журналісти Акім Галімов, Едуард Андрющенко, Анастасія Рінгіс, Зоя Казанжи, співаки Віктор Бронюк, Олександр Сидоренко “Фоззі”, члени Ініціативної групи “Першого грудня” Мирослав Маринович, Йосиф Зісельс, генеральний директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло та інші.

Повний текст звернення щодо повернення фінансування для реконструкції Архіву національної пам’яті: https://bit.ly/3ofL0ym

 

Повний перелік підписантів (постійно оновлюється) тут: https://bit.ly/2IZoIka

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа