Ентузіясти визволення народів Росії провели конференцію в Києві

DSC03157

Ростислав Мартинюк (Ожомасонь Кирдя, член товариства “Ерзянь Вал) презентує карту «Идель-Урал»

Остання імперія в світі має зникнути

« …Россия – тюрьма народов» (В.Ленин)

Століттями, якими Московія виростала в гігантську за розмірами імперію, Москва та її царедворці робили все, щоб знищити національну ідентичність підкорених народів на завойованих територіях. Нічим не відрізняється від попередників і політика щодо них й нинішніх правителів Кремля, які продовжують, судячи з війни Росії- Московії проти європейсько налаштованої України та народу далекої арабської Сирії,марити неоімперськими планами. І щоб мати «мир і спокій» всередині імперії перед сучасними викликами, Москва вже багато років придушує права корінних народів РФ, зокрема Татарстану, Башкортостану, Чувашії, Удмуртії, Мордовії, Марій-Елю. Народи цих автономій постали перед серйозною небезпекою повної втрати національної самобутності. Це стосується і громадянських свобод особистості, і свободи віросповідання, і права здобування освіти рідною мовою, так і самого права на національну самоідентифікацію в актах громадянського стану.

idel-ural

Про це розповіли Рафіс Кашапов, член правління Всетатарського громадського центру, колишній політв’язень РФ, Боляєнь Сиресь, голова товариства “Ерзянь Вал”, ветеран сучасної російсько-української війни, та Ростислав Мартинюк (Ожомасонь Кирдя), член товариства “Ерзянь Вал”, лауреат премії “Ерзянин року” у 2007 року, під час конференції у прес-центрі «Главкому».

«Після приходу Путіна до влади після відносної гобачовсько-єльцинської «відлиги» в національно-ккультурному питанні дуже жорстко почали пресувати усі громадські організації народів Поволжя лише за те, що вони пишуть книги та вивчають свою історію(досить давню, до речі). Доходить до кримінального переслідування», – розповів Рафіс Кашапов, якій за боротьбу за право його народу на освітній процес в Татарстані саме татарською мовою отримав 3 роки тюрми! Член правління Всетатарського громадського центру розповів, що політика імперського уряду РФ стає на заваді освітніх процесів всіх народів Ідель-Уралу (Идель-Урал – територія Поволжя та Приуралля). «Наприклад, нам, татарам, заборонили відкрити свій вищій навчальний заклад. Це абсурдно, що семи мільйонний(загалом у світі за підрахунками близько 20 млн. татар!) татарський народ  не може відкрити свій ВНЗ», – підкреслив Кашапов. Варто зазначати, що в країнах Идель-Уралу, крім Татарстану, освіта рідною мовою здійснюється лише до 4 класу(!), ніби це не суверенні частини «федерації», а якісь емігрантські поселення…

DSC03164

активісти створення державного утворення «Идель-Урал» : Боляєнь Сиресь(голова товариства “Ерзянь Вал”, ветеран сучасної російсько-української війни), Ростислав Мартинюк (Ожомасонь Кирдя, член товариства “Ерзянь Вал), Рафіс Кашапов(член правління Всетатарського громадського центру, колишній політв’язень РФ) і татарин – політвязень Московської імперії презентують національні прапори двох з шести майбутніх членів конфедерації «Идель-Урал»: сучасних Мордовії і Татарстану

І як підкреслив голова товариства “Ерзянь Вал” Боляєнь Сиресь, Росія позбавляє корінні народи самого права на власну самобутність та мову, як цього вимагають основоположні документи ООН, підписані і ратифіковані РФ(як правонаступниці СССР). «Сьогодні  Республіку Мордовію називають територією, на якій мають забезпечуватися права ерзян та мовшан. Тобто має всіляко підживлюватись ерзянська мова. Однак зараз це – своєрідний «лепрозорій», в якому мова збереглася гірше, ніж в Пензі чи Самарі. З «легкої руки» Кремля давній народ Мордовії перетворено  на мордву. «Мордва» – це прізвисько, яке вже дуже давно спеціально застосовується до народів ерзя і мокша. Сиресь.закликав не використовувати в Україні слово «мордва», адже ця назва для ерзян і мокшан дуже образлива. Це навіть гірше, ніж українця назвати «хохлом»! Ростислав Мартинюк зазначив в свою чергу, що корінні народи, котрі проживають на великій території «Идель – Урал» щоб врятувати свою мову, культуру й історію мають єдиний вихід: об’єднатися та створити конфедерацію шести рівноправних країн: Татарстан, Башкортостан, Чувашія, Удмуртія, Мордовія, Марій-Ел. « Майбутнє державне обєднання «Ідель – Урал» – це конфедерація 6 країн. Хочу підкреслити, це конфедерація країн, а не корінних народів. Мова йде про 6 країн, з повним набором тих державницьких ознак, які має сьогодні будь-яка європейська нація, а саме: територія, мова, література, освіта й своя державна історія, які захищалися в свій час від Московії зброєю. Вільний Идель-Урал – це суспільна платформа, яка об’єднує татар, башкирів, чувашів, марийців, удмуртів, ерзя та мокшу в боротьбі за культурні, релігійні, економічні, політичні права та свободи», – говорить Ростислав Мартинюк. Відповідаючи на запитання журналістів, активісти ««Идель – Урал» розповіли, що готові співпрацювати з усіма національно-визвольними рухами в останній світовій імперії «Росія-Московія» у спільній благородній меті – зникнення її з карти світу, та появи на цій території вільних демократичних національних держав корінних народів нинішньої РФ.

Георгій Лукянчук

 

Опубліковано Громадське життя.